| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Gry online i oszustwa - czyli źródło łatwych pieniędzy

Gry online i oszustwa - czyli źródło łatwych pieniędzy

Wszyscy w coś gramy. Niektórzy preferują gry sportowe, inni hazardowe, są też tacy, dla których samo życie to gra. Gry komputerowe stały się powszechnym zjawiskiem - grają w nie miliony ludzi. Niektórzy lubią Tetris, inni wybierają Counter Strike, ale wszyscy dobrze się bawią.

Technologie autoochrony szkodliwego oprogramowania, którego celem są gry online


Nieustanne dążenie do przechytrzenia firm antywirusowych spowodowało, że twórcy wirusów implementują technologie autoochrony, które pomogą ich tworom obejść oprogramowanie antywirusowe.


Pierwszym krokiem było wykorzystanie pakerów - miało to na celu ukrycie kodu przed skanowaniem sygnatur. Wykorzystanie pakerów chroni kod programu przed dezasemblacją i utrudnia analizę szkodliwych programów.


Kolejny etap polegał na wykorzystaniu technologii kill-av, która umożliwia szkodliwemu oprogramowaniu wyłączenie rozwiązania zapewniającego ochronę komputera lub bycie
niewidocznym dla programów antywirusowych.


Najnowszym etapem w ewolucji autoochrony szkodliwego oprogramowania tworzonego dla gier online są technologie rootkit. Technologie te potrafią ukrywać działania szkodliwych programów zarówno przed oprogramowaniem antywirusowym jak i przed wszystkimi procesami systemowymi.


Obecnie szkodliwe programy tworzone dla gier online wykorzystują zwykle wszytkie te trzy techniki łącznie.


Przykładowo Lineage2 jest znacznie bardziej popularny w Azji, podczas gdy World of Warcraft jest popularniejszy w Ameryce i Europie. Trojany tworzone dla tych gier, takie jak Trojan-PSW.Win32.Nilage (który kradnie hasła do Lineage II) oraz Trojan-PSW.Win32.WOW (którego celem jest World of Warcraft) ewoluowały w bardzo różnych kierunkach. Pierwszy z tych programów wykorzystuje pakery, aby trudniej było go wykryć podczas skanowania sygnatur. Dzięki nim może zamaskować swoją obecność w systemie i uniknąć wykrycia przez skaner antywirusowy. Drugi bezpośrednio zwalcza oprogramowanie antywirusowe poprzez wyłączenie funkcji bezpieczeństwa na zainfekowanej maszynie.


W jaki sposób przeprowadzane są współczesne ataki


Szkodliwe programy tworzone w celu kradzieży haseł do gier online nie ewoluowały tak bardzo jak inne szkodniki. Można to wyjaśnić tym, że gry online, a co za tym idzie tworzone dla nich szkodliwe programy, pojawiły się stosunkowo niedawno. Przez długi czas były to proste szkodniki napisane w języku programowania Delphi, przez co programy antywirusowe mogły je bez trudu wykryć i usunąć. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat autorzy szkodliwych programów tworzonych dla gier online przyjęli nową strategię w celu osłabienia ochrony zapewnianej przez rozwiązania antywirusowe.

Obecnie ataki na graczy komputerowych przeprowadzane są poprzez tworzenie robaków, które posiadają wiele funkcji: mogą samodzielnie rozprzestrzeniać się (robaki pocztowe, robaki P2P, robaki sieciowe), infekować pliki wykonywalne (wirusy), maskować swoją obecność w systemie (rootkity) oraz kraść hasła (trojany PSW).

 

Komponenty szkodliwego oprogramowania, których celem są gracze gier online.


W typowym ataku zostanie masowo rozesłany robak z wieloma funkcjami. Jeden nierozważny krok odbiorcy takiego spamu (kliknięcie odsyłacza wewnątrz wiadomości, otworzenie nieznanego pliku itd.) oznacza, że wszystkie pliki wykonywalne na komputerze zostaną zainfekowane, robak wyśle się na wszystkie adresy w książce adresowej użytkownika, a następnie szkodliwy kod znajdzie się we wszystkich zasobach sieciowych, do których będzie mógł uzyskać dostęp. Jednak ofiara niczego nie zauważy, ponieważ technologia rootkit zamaskuje jego obecność w systemie.


Interesujące jest to, że w prawie wszystkich tych rodzajach ataków, skradzione hasła wysyłane są na adres e-mail lub serwer FTP w domenie .cn


Czynnik geograficzny


Kradzież haseł do gier online kojarzy się z Azją; ze statystyk wynika, że w regionie tym znajduje się największa liczba graczy online. Problem kradzieży haseł do gier online dotyczy głównie Chin i Korei Południowej. Przyczyny nie są całkowicie jasne, jednak liczby mówią za siebie: ponad 90% wszystkich trojanów, których celem są gry online, powstaje w Chinach, a 90% haseł kradzionych przez te trojany należy do graczy wykorzystujących strony z Korei Południowej.


Nowe trojany tworzone dla gier online pojawiają się bardzo rzadko w innych państwach, jednak liczba modyfikacji prawie nigdy nie przekracza 2 lub 3.


Komputeryzacja i szybki rozwój informatyki w Rosji naturalnie wywarły wspływ na ewolucję rozrywki z wykorzystaniem komputerów. Charakterystyczną cechą rosyjskiego przemysłu gier jest popularność gier BBMMORPG (Browser-Based Massive Multiplayer Online Role Playing Games). Tego typu gry, z których największą popularnością cieszyła się Fight Club (Combats.ru) w 2002 roku, nie posiadają oddzielnego klienta gry: wszystko dzieje się za pośrednictwem przeglądarki.

 

Zrzut ekranu z popularnej gry Fight Club
(www.mjournal.ru)


Duża liczba takich gier oraz grających w nią osób zwróciła oczywiście uwagę rosyjskich cyberprzestępców. W celu rozprzestrzeniania szkodliwych programów w rosyjskich atakach wykorzystywano głównie metody phishingu. W Internecie zaczęły pojawiać się liczne klony strony gry Fight Club i innych, jak również wysyłane w wiadomościach phishingowych odsyłacze do tych stron.


Podczas ataku wiadomość e-mail - wysłana rzekomo przez administratorów strony internetowej - informowała odbiorcę o zmianie adresu serwera obsługującego grę. Gdy gracze próbowali wejść na nowy adres, otrzymywali komunikat o błędzie. Zainstalowany na fałszywej stronie bot automatycznie zmieniał hasła wprowadzane przez graczy na oryginalnym serwerze obsługującym grę. W rezultacie, użytkownicy nie mogli wejść do gry przy pomocy swoich starych haseł, a złodzieje mieli nowe "legalne" hasła, które dawały im całkowitą wolność w grze oraz możliwość przywłaszczenia sobie cudzej wirtualnej własności.


Te Wiadomości oraz strony phishingowe klasyfikowane są przez firmę Kaspersky Lab jako Trojan-Spy.HTML.Fraud oraz Trojan-Spy.HTML.Combats. Jednak wygląda na to, że działania rosyjskich cyberprzestępców na tym się kończą. Istnieją naturalnie inne przykłady nowych szkodliwych programów, nic jednak nie wskazuje na to, że w Rosji może wystąpić atak na dużą skalę skierowany przeciwko graczom gier online. Ataki ograniczają się do phishingu oraz wykorzystania klasycznych keyloggerów, których celem nie są tylko gry online.


Wnioski


Liczba gier online nieustannie rośnie, a armię graczy regularnie zasilają nowi rekruci. Istnieją szkodliwe programy przeznaczone do kradzieży haseł do kont użytkowników w prawie wszystkich grach MMORPG. Jeśli dla pewnej gry online nie powstał szkodliwy program, oznacza to, że gracze nie są jeszcze gotowi płacić prawdziwe pieniądze za wirtualną własność.


Znaczny wzrost liczby szkodliwych programów dla gier online można wyjaśnić nie tylko ekonomią handlu cennymi przedmiotami z gry. To lukratywny biznes. Ponadto, kradzież haseł nie pociąga za sobą żadnych rzeczywistych konsekwencji. W przeważającej większości umów licencyjnych jest napisane, że wszystkie komponenty gry są własnością jej twórców. Gracz wykorzystuje tylko dostarczane usługi, łącznie z hasłem do konta. W rezultacie, może zgłosić skargę dotyczącą kradzieży hasła jedynie administratorowi, a nie organom ścigania.


Z prawnego punktu widzenia, jeśli wirtualna własność gracza zostanie skradziona, kradzież taka nie będzie stanowiła przestępstwa, a szkodliwi użytkownicy będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności jedynie za rozprzestrzenianie szkodliwych programów lub popełnianie oszustw.


Twórcy gier próbują chronić swoich użytkowników przed działaniami szkodliwych użytkowników poprzez wprowadzenie nowych mechanizmów autoryzacji i uwierzytelniania, protokołów kryptograficznych, wszystkich rodzajów łat dla klientów obsługujących gry, a nawet zmian w wyborze przedmiotu w grze.


Firmy antywirusowe próbują również zapobiegać kradzieży haseł do gier online poprzez natychmiastowe i regularne aktualizowanie baz sygnatur zagrożeń. Do swojego oprogramowania regularnie dodają również nowe mechanizmy wykrywania heurystycznego i behawioralnego dla szkodliwych programów, których celem są klienty gier online.

 


Istnieje jeszcze inna skuteczna metoda, która może chronić graczy gier online: aktywna współpraca z twórcami gier i firmami antywirusowymi. W 2004 r. firma Kaspersky Lab podpisała umowę z twórcami rosyjskiej gry online Fight Club, w której postanowiono, że wszelki podejrzany kod znaleziony przez administratorów lub graczy będzie wysyłany do firmy Kaspersky Lab w celu przeprowadzenia analizy, tak aby można było zidentyfikować zagrożenia i chronić przed nimi graczy. Umowa ta okazała się owocna. Udaremniono próby kradzieży haseł tysięcy użytkowników. Gdyby ataki przeprowadzone przez szkodliwych użytkowników powiodły się, "rzeczywiste" pieniądze, jakie mogliby zarobić, liczone byłyby co najmniej w dziesiątkach tysięcy dolarów.


W jaki sposób gracze mogą chronić swoje hasła przed kradzieżą? Jak zawsze, należy stosować podstawowe środki zapobiegawcze, zachować zdrowy rozsądek, nie pozwolić się oszukać oraz używać najlepszego z dostępnych programów antywirusowych.


Kaspersky Lab Polska

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK