| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi i Bluetooth w Warszawie - badanie objazdowe

Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi i Bluetooth w Warszawie - badanie objazdowe

W lutym 2007 r. analitycy z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych oraz urządzeń Bluetooth w Warszawie. Zebrano dane dotyczące sieci WiFi oraz urządzeń z komunikacją Bluetooth. W ramach badania przeanalizowano wyłącznie konfigurację, do której dostęp za pomocą połączenia bezprzewodowego może uzyskać każdy. Żadne dane nie zostały przechwycone ani odszyfrowane. Raport nie zawiera informacji o fizycznej lokalizacji punktów dostępowych ani dokładnych nazw wykrytych sieci.

Producenci sprzętu


Zidentyfikowanie producentów sprzętu wykorzystywanego na danym obszarze pomaga określić najpopularniejsze marki. To z kolei pokazuje, jakie luki w zabezpieczeniach są rozpowszechnione na danym obszarze. Z doświadczenia wiadomo, że luki wykrywane są zazwyczaj w określonych wersjach sterowników poszczególnych producentów. W rezultacie, jeśli podatny na ataki sprzęt określonego producenta jest powszechnie używany na danym obszarze, można liczyć się z poważną epidemią wywołaną robakiem sieciowym lub dużą liczbą włamań do bezprzewodowych sieci na tym obszarze.

 

 

 Rys. 2: Rozkład bezprzewodowego sprzętu sieciowego według producenta


Dane te odnoszą się tylko do tych urządzeń, których producenta dało się zidentyfikować. W Warszawie sprzęt taki stanowił mniej niż 20% wszystkich wykrytych urządzeń. Mimo to zgromadzone informacje dają pewne wyobrażenie na temat popularności określonych producentów.Szyfrowanie danych


Jak pokazały badania przeprowadzone w innych miastach, szyfrowanie ruchu bezprzewodowego nie jest szczególnie popularne i rozpowszechnione. Świadczy o tym liczba wykrytych sieci, które wykorzystują WEP (Wired Equivalent Privacy). Jest to podstawowe zabezpieczenie pozwalające na szyfrowanie ruchu sieciowego. Wiadomo, że posiada ono kilka istotnych luk w zabezpieczeniu, które umożliwiają złamanie klucza szyfrującego w ciągu kilku minut za pomocą specjalnego programu. Mimo to, wykorzystanie WEP daje pewność, że ruch nie może zostać podsłuchany przez przypadek.

 

Rys. 3. Rozkład sieci według szyfrowania


Rodzaje sieci bezprzewodowych


Statystyki dotyczące rodzajów możliwego dostępu do sieci pokazują, czy lokalna populacja preferuje korzystanie z publicznych punktów dostępowych czy też połączenia między kilkoma komputerami.

 

 Rys. 4: Rozkład sieci według typu


Zaledwie 4% wykrytych sieci to sieci ad hoc, co świadczy o tym, że mieszkańcy Warszawy od tymczasowych połączeń WiFi preferują korzystanie ze stałych punktów dostępowych.


Reklama działająca na podświadomość


Jednym z ciekawszych zjawisk jest tendencja do wykorzystywania punktów dostępowych w reklamie działającej na podświadomość. Każdy klient, który próbuje połączyć się bezprzewodowo z Internetem, przegląda listę dostępnych sieci. Wykorzystanie adresów sieciowych w nazwach punktów dostępowych może stanowić formę reklamy działającej na podświadomość. Ich autorzy liczą na to, że użytkownicy odwiedzą później daną stronę WWW. Chociaż podejście to wykorzystywało niewiele punktów dostępowych, być może jest to początek trendu.

 

Rys. 5: Rozkład punktów dostępowych z adresem URL w nazwie


Jak wynika z powyższego diagramu, tylko 3% wykrytych w Warszawie punktów dostępowych wykorzystywało w swoich nazwach adresy URL. Podobne podejście można zaobserwować również w innych europejskich miastach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK