| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Phishing - popularne oszustwo

Phishing - popularne oszustwo

Jednym z najbardziej znanych rodzajów oszustwa jest prawdopodobnie phishing. Na czym polega? Otrzymujesz wiadomość, w której nadawca prosi Cię, abyś wszedł na określoną stronę (odsyłacz jest zawarty w e-mailu) i podał swoje osobiste informacje - np. hasło, numer konta bankowego itd.

Wiadomość wygląda tak, jakby została wysłana przez Twój bank, eBay, system płatności, taki jak PayPal etc. Jednak bez względu na to, jak przekonująca wydaje się wiadomość, jest ona fałszywa; jeżeli klikniesz odsyłacz i wprowadzisz wymagane informacje, cyberprzestępcy będą mogli przechwycić Twoje dane i wykorzystać je do własnych celów.

Aby zapobiegać próbom ataków phishigowych wiele banków wprowadziło dodatkowe zabezpieczenia. Spowodowało to spadek liczby wiadomości phishingowych atakujących najpopularniejsze banki. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj oszustwa nie jest już wykorzystywany - został po prostu zmodyfikowany, dostosowany do nowej rzeczywistości.

Wiadomości phishingowe to zjawisko międzynarodowe: tekst bazowy zostaje przetłumaczony na wiele różnych języków, a następnie powstaje wiadomość e-mail, która imituje styl znanego banku lub instytucji finansowej. Główny nacisk położony jest na wygląd wiadomości e-mail - użyte kolory i logo często trudno odróżnić od prawdziwych elementów wiadomości wysyłanych przez te instytucje. Natomiast tekst często zawiera mnóstwo literówek i/lub błędów gramatycznych, które od razu powinny spowodować u nas zapalenie się czerwonego światełka. Innym wyraźnym sygnałem, że mamy do czynienia z phishingiem, są ogólne zwroty rozpoczynające wiadomość, takie jak "Szanowny kliencie", które nie zawierają Twojego imienia. W końcu dzisiaj nawet newslettery są spersonalizowane, dlatego rozsądnie jest wymagać, aby nadawcy legalnych wiadomości znali Twoje imię. Wreszcie, banki nigdy nie żądają podawania numerów PIN oraz innych poufnych informacji, a już na pewno nie za pośrednictwem wiadomości e-mail.

Jak już wspominałem, celem ataków phishingowych nie są tylko banki. Ostatnio spora liczba wiadomości phishingowych jest wysyłana po to, aby przechwycić dane dotyczące kont w systemach płatności online, takich jak PayPal, lub na portalach aukcyjnych, takich jak Allegro. Wiadomości phishingowe stanowią 0,94% całego spamu, z czego aż 60% atakuje PayPal. Takie e-maile często straszą odbiorcę zamknięciem jego konta, ponieważ rzekomo nie korzysta z niego od pewnego czasu. Aby zachować swoje konto, pisze nadawca wiadomości, należy zalogować się; naturalnie wiadomość zawiera odsyłacz do odpowiedniej strony. Po kliknięciu go pojawi się strona wyglądająca jakby należała do organizacji, która wysłała e-maila, zawierająca prośbę o wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK