| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Socjotechnika - zabójcza broń cyberprzestępców

Socjotechnika - zabójcza broń cyberprzestępców

Nawet najdoskonalsze systemy zabezpieczeń nie pomogą, kiedy zawiedzie czynnik ludzki. Doskonale wiedzą o tym autorzy wirusów, trojanów oraz robaków internetowych, wśród których zaczyna dominować trend do coraz częstszego wykorzystywania socjotechniki w celu prowokowania użytkowników do samodzielnego pobierania niebezpiecznych plików lub przekazywania poufnych danych. Mimo rosnącej świadomości w zakresie wiedzy o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z Internetu, nadal duża grupa ludzi daje się złapać na tę przysłowiową "elektroniczną przynętę".

Powyższa teoria wydaje się jeszcze bardziej wiarygodna w obliczu ostatniego raportu opublikowanego przez specjalistów z firmy McAfee. Wskazuje on jednoznacznie na tendencję odchodzenia od rozwoju niebezpiecznego oprogramowania na rzecz doskonalenia technik socjotechnicznych, czyli sposobów na to, aby użytkownik pod wpływem określonych bodźców sam pobierał plik lub ujawniał poufne dane.

A oni powiedzieli, że...

Jeden z ciekawszych fragmentów raportu jest poświęcony wpływowi fałszywych informacji na zachowanie rynku giełdowego. W ostatnim czasie rozpowszechniono kilka niepotwierdzonych doniesień, które miały doprowadzić do wzrostu lub spadku cen akcji (jedną z nich była pogłoska o ataku serca, którego miał doświadczyć Steve Jobs, prezes koncernu Apple).

Sytuacja wygląda podobnie z inwestorami, którzy zaczynają podejmować strategiczne decyzje na podstawie doniesień z rynku bezpieczeństwa. Najlepszym przykładem są notowania koncernu Microsoft, którego akcje spadają w każdy drugi wtorek miesiąca po opublikowaniu cyklicznego zestawu poprawek bezpieczeństwa dla systemów operacyjnych Windows.

Nietrudno domyśleć się, że jeśli rynek giełdowy daje się łatwo regulować za pomocą takich wybiegów, już wkrótce potencjał ten zaczną dostrzegać również spamerzy, autorzy wirusów, trojanów, robaków internetowych oraz ludzie zajmujący się wykradaniem poufnych danych (tzw. phisherzy). Płynie z tego jednoznaczny wniosek, iż warto kilkukrotnie weryfikować wszystkie informacje i za wszelką cenę nie dać się zmanipulować.

Ważne!

Socjotechnika? Co to takiego? Termin ten oznacza nietechniczne sposoby łamania zabezpieczeń, które opierają się na interakcji ludzkiej, tj. skłanianiu podstępem użytkowników do złamania standardowych środków bezpieczeństwa. Zarówno twórcy wirusów, jak i spamerzy powszechnie wykorzystują metodę ukrywania złośliwych programów i spamu pod postacią nieszkodliwych wiadomości i programów. Często udają nawet, że zwalczają dokładnie tę samą formę cybernetycznego przestępstwa, którą zamierzają popełnić. Ich celem jest wywołanie odpowiedniej reakcji użytkownika.
źródło: słownik Antywirus.WieszJak.pl. Redakcja: Kaspersky Lab Polska

Wielkie wydarzenie, wielki problem

Kolejna znacząca część raportu firmy McAfee poświęcona jest zagrożeniom związanym z rozprzestrzenianiem się fałszywych wiadomości w trakcie ważnych wydarzeń o charakterze sportowym, politycznym lub kulturalnym. Autorzy wirusów, trojanów, robaków internetowych oraz spamerzy wykorzystują okazję i na fali zainteresowania określonymi imprezami starają się przekonać użytkowników do pobierania i uruchamiania groźnych programów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK