| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Cyberprzestępczy wyścig zbrojeń

Cyberprzestępczy wyścig zbrojeń

Przestępczość zadomowiła się równiez w internecie. Stała się dochodowym "biznesem" prowadzonym przez wykwalifikowanych "profesjonalistów". Musimy mieć świadomość metod jakie stosują cyberprzestępcy.

Dzisiejsze botnety

Obecnie botnety składają się z łatwych do zarządzania ilości zainfekowanych maszyn, które ułatwiają kontrolowanie botów i przetwarzanie przechwyconych danych. Zyski zależą zarówno od liczby ofiar, jak i częstotliwości, z jaką wymagane są nowe szkodliwe programy. Im dłużej szkodliwe programy pozostają na maszynach, tym więcej pieniędzy zarabiają osoby, które je kontrolują. Inne popularne i skuteczne metody stosowane obecnie przez cyberprzestępców w celu zwiększenia swoich zysków obejmują rywalizowanie z innymi cyberprzestępcami kontrolującymi botnety oraz sabotaż rozwiązań bezpieczeństwa.

Techniki cyberprzestępcze

Ogólnie mówiąc, cyberprzestępcy muszą rozważyć dwie różne techniki osiągnięcia pożądanego rezultatu końcowego - dostarczenie i implementację.

Dostarczenie

Pierwszym etapem w przeprowadzeniu każdego cyberprzestępstwa jest dostarczenie i zainstalowanie szkodliwego oprogramowania. Aby osiągnąć ten cel, cyberprzestępcy wykorzystują szereg różnych technik. Obecnie najpopularniejszymi technikami rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania (zwanymi również "wektorami infekcji") są wysyłki spamowe oraz zainfekowane strony internetowe. Idealnym celem dla cyberprzestępców jest maszyna posiadająca luki w zabezpieczeniach, która pozwala na natychmiastowe zainstalowanie szkodliwego oprogramowania, niezależnie od tego czy zostało ono dostarczone za pośrednictwem spamu czy pobrane z odwiedzonej przez ofiarę strony internetowej.

Implementacja

Po dostarczeniu szkodliwego oprogramowania przestępcy robią wszystko, aby taki szkodnik jak najdłużej pozostał niewykryty. Twórcy szkodliwego oprogramowania wykorzystują szereg strategii technicznych w celu zmaksymalizowania długości życia każdego szkodnika.

Twórcy szkodliwego oprogramowania wykorzystują ukrywanie jako podstawową strategię nie tylko w celu dostarczenia swoich szkodników, ale również zapewnienia im przetrwania.

Im szkodliwe programy są mniej widoczne dla antywirusowych systemów wczesnego ostrzegania oraz dla organów ścigania, tym dłużej mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia dostępu do zainfekowanych maszyn oraz przechwytywania danych. Popularne techniki ukrywania obejmują technologie rootkit, ukrywanie komunikatów systemowych o błędzie, ukrywanie zwiększenia rozmiaru pliku, liczne i różnorodne pakery oraz ukrywanie ostrzeżeń programów antywirusowych.

W celu uniknięcia wykrycia autorzy szkodliwego oprogramowania wykorzystują również techniki zaciemniania. Polimorfizm to technika zaciemniania, która była popularna w latach 90. poprzedniego stulecia, po czym praktycznie znikła. Obecnie obserwujemy powrót do polimorfizmu, rzadko jednak twórcy szkodliwego oprogramowania próbują dokonywać transformacji kodu na zainfekowanych maszynach.

Istnieje natomiast wyraźny trend polimorfizmu po stronie serwera - rekompilacja kodu na serwerach internetowych za pomocą instrukcji "do nothing", które zmieniają się w czasie, przez co znacznie utrudniają wykrywanie nowych szkodliwych programów znajdujących się na serwerze. Obecnie istnieją strony internetowe, na których boty rekompilują szkodliwe oprogramowanie z częstotliwością do pięciu minut.

Atakowanie rozwiązań bezpieczeństwa

Inną powszechną techniką wykorzystywaną przez szkodliwe oprogramowanie jest sabotaż programów bezpieczeństwa w celu uniemożliwienia jego wykrycia, a tym samym przedłużenia jego życia. Sabotaż stosowany przez szkodliwe oprogramowanie zwykle polega na zatrzymywaniu procesów bezpieczeństwa, usuwaniu kodu lub modyfikacji plików hosts systemu Windows w celu uniemożliwienia aktualizacji programów bezpieczeństwa.

Ponadto, szkodliwe oprogramowanie często usuwa szkodliwy kod, który jest już zainstalowany na maszynie, nie ze względu na użytkownika, ale po to, aby zapewnić sobie kontrolę nad zaatakowaną maszyną dla własnych korzyści. Aktywna rywalizacja pomiędzy szkodliwymi programami ukazuje bogactwo możliwości dostępnych dla twórców szkodliwego oprogramowania oraz sponsorujących ich przestępców.

Człowiek najsłabszym ogniwem

Każdy system bezpieczeństwa jest tak skuteczny jak jego najsłabsze ogniwo. W przypadku bezpieczeństwa online, najsłabszym ogniwem zawsze jest czynnik ludzki. W rezultacie metody socjotechniki stanowią kluczowy element w stosowanych obecnie procesach rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Techniki te są często tak proste jak wysyłanie odsyłaczy pochodzących rzekomo od przyjaciela za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów internetowych. Odsyłacze te są tworzone w taki sposób, aby wydawało się, że prowadzą do interesujących zasobów online, w rzeczywistości kierują użytkownika do zainfekowanych zasobów sieciowych.

Obecnie wiadomości e-mail mogą zawierać skrypty, które łączą się z zainfekowanymi stronami internetowymi bez interakcji użytkownika. Nawet wykształcona, niezwykle ostrożna osoba, która nigdy nie klika odsyłaczy pochodzących z nieznanych źródeł, jest narażona na infekcję w wyniku ataku typu drive-by-download. Aktualne wydarzenia wykorzystywane są w takich kampaniach z błyskawiczną prędkością, co wpływa na ich skuteczność. Głównym źródłem infekcji nadal jest phishing, mimo że banki i inne organizacje przeprowadzające transakcje finansowe online podejmują znaczne wysiłki, aby implementować środki zaradcze. Nadal zbyt wiele osób daje się przekonać do otworzenia interesujących odsyłaczy oraz uznaje oficjalnie wyglądające komunikaty za legalne.

Co trzeba zrobić?

Aby możliwe było kontrolowanie cyberprzestępczości, niezbędne jest opracowanie i zaimplementowanie wielu strategii bezpieczeństwa. Oprogramowanie do zwalczania szkodliwych programów i strategie zarządzania ryzykiem są naturalnie ważne na wszystkich poziomach.

Jak już wspominałem wcześniej, oprócz odpowiednich strategii bezpieczeństwa, skuteczna strategia zwalczania cyberprzestępczości wymaga wspólnego wysiłku społeczności. Niezbędny jest funkcjonalny "Interpol" internetowy i nieustanna edukacja konsumentów, podobna do tej mającej na celu zachęcenie do zapinania pasów bezpieczeństwa. Powinny istnieć legalne środki nakazujące użytkownikom bezpieczne i zgodne z prawem zachowanie online, jak również konsekwencje prawne wspomagające działania organów ścigania. Tak jak w przypadku pasów bezpieczeństwa, nieustanna, długoterminowa edukacja jest niezbędna w celu uzyskania powszechnej akceptacji tych środków.

Chociaż nie wierzę, że kiedykolwiek uda nam się wyeliminować cyberprzestępczość w większym stopniu niż udało nam się wyplenić przestępczość w świecie fizycznym, jestem przekonany, że możemy uczynić Internet bezpieczniejszym miejscem. Będziemy jednak potrzebowali do tego czegoś więcej niż wymienionych wyżej środków, więcej niż jednej firmy czy jednego rządu. Potrzeba nam zjednoczonej społeczności osób, z których każda wniesie swój mały wkład na rzecz bezpieczeństwa online... taka społeczność jest w stanie wygrać z przestępczością w większości przypadków. A "w większości przypadków" to cel, do którego warto dążyć.

Polecamy artykuły

Autor:

dyrektor generalny Kaspersky Lab

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK