| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Najbardziej szkodliwe aplikacje września 2009 wg. Kaspersky Lab

Najbardziej szkodliwe aplikacje września 2009 wg. Kaspersky Lab

Laboratorium Kaspersky jak co miesiąć prezentuje dokładne zestawienie szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników. We wrześniu, jak i w poprzednich miesiącach zestawienie zostało wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Lista zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników po raz pierwszy, na przykład przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.

Net-Worm.Win32.Kido.ih 41 033 Virus.Win32.Sality.aa 18 027 not-a-virus:AdWare.Win32.Boran.z 12 470 Net-Worm.Win32.Kido.ir 11 384 Trojan-Downloader.Win32.VB.eql 6 433 Trojan.Win32.Autoit.ci 6 Virus.Win32.Induc.a 5 947 Virus.Win32.Virut.ce 5 433 P2P-Worm.Win32.Palevo.jdb 5 169 Net-Worm.Win32.Kido.jq 4 288 Worm.Win32.FlyStudio.cu 4 104 Worm.Win32.AutoRun.dui 4 071 Virus.Win32.Sality.z 4 056 P2P-Worm.Win32.Palevo.jaj 3 564 Worm.Win32.Mabezat.b 2 911 Exploit.JS.Pdfka.ti 2 823 Trojan-Downloader.WMA.Wimad.y 2 544 Trojan-Dropper.Win32.Flystud.yo 2 513 P2P-Worm.Win32.Palevo.jcn 2 480 Trojan.Win32.Refroso.bpk 2 387

Kido (Conficker) pozostaje aktywny. Kido.ih, lider wrześniowego zestawienia, połączył siły z innym swoim wariantem (Kido.ir), który jest nowością na liście.
Dość szybko rozprzestrzenia się robak Palevo - do zestawienia trafiły jego dwie odmiany: Palevo.jdb oraz Palevo,jcn. Ponadto Palevo.jaj, który był sierpniową nowością, odnotował największy skok września wspinając się o sześć miejsc. Do wzrostu aktywności tych robaków przyczyniła się ich zdolność do infekowania urządzeń przenośnych. Jak widać ta metoda rozprzestrzeniania jest ciągle bardzo efektywna.

Potwierdza to FlyStudio.cu, robak chińskiego pochodzenia, który także rozprzestrzenia się z użyciem urządzeń przenośnych. Szkodnik ten posiada dodatkowo funkcję backdoor, która jest bardzo popularna wśród nowoczesnych zagrożeń.

Nowości z wrześniowej listy obejmują nową wersję downlodera Wimad (Trojan-Downloader.WMA.Wimad.y), który już gościł w zestawieniu. Ten wariant nie różni się znacznie od swoich poprzedników: po uruchomieniu próbuje pobrać i uruchomić szkodliwy program, w tym przypadku jest to not-a-virus:AdWare.Win32.PlayMP3z.a.
Opis kolejnej nowości, Exploit.JS.Pdfka.ti, znajduje się w dalszej części raportu. Zagrożenie to trafiło także do drugiej wrześniowej listy.

Największym zaskoczeniem jest obecność w zestawieniu wielu samorozprzestrzeniających się szkodliwych programów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK