| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Szkodliwe programy poza środowiskiem Windows

Szkodliwe programy poza środowiskiem Windows

Mimo popularności systemu Windows ilość alternatywnych rozwiązań zarówno dla domu, jak i firm wciąż wzrasta.Wielu użytkowników niesłusznie jednak uważa, że te mniej popularne systemy operacyjne są znacznie mniej narażone na infekcje.

Biorąc pod uwagę statystyki można się zastanawiać, w czym tkwi problem. Ogólnie mówiąc, każdy system inny niż Windows jest od niego znacznie bardziej bezpieczny. Ale uwaga: trojany nie potrzebują specjalnych przywilejów do szpiegowania danych lub skontaktowania się ze swoim twórcą za pomocą portu 80. Cyberprzestępcy zaczynają mierzyć w niedoświadczonych użytkowników Linuksa, dlatego muszą się oni przygotować na pojawienie się szeregu nowych zagrożeń.

Największym zagrożeniem może się okazać przekonanie, że nasz system jest całkowicie bezpieczny. W obecnych czasach komputery nabywane nawet ze sklepów wyprzedażowych wyposażone są już w ochronę antywirusową. Niestety, wielu użytkowników Linuksa odmawia zainstalowania darmowych programów skanujących, takich jak ClamAV, uważając, że nie jest to konieczne. Mamy do wyboru wiele wydajnych rozwiązań (na przykład, technologie takie jak SELinux, AppArmor) oraz szeroką gamę systemów wykrywania włamań. Ci, którzy nie korzystają z takich rozwiązań (ponieważ według nich zabiera to zbyt wiele czasu i wysiłku) prawdopodobnie nawet nie zauważą, kiedy ich komputery zostaną przez kogoś przejęte.

Nie ulega wątpliwości, że każdy serwer potrzebuje ochrony antywirusowej, nawet jeśli miałaby ona chronić wyłącznie licznych użytkowników systemu Windows pracujących w firmowej sieci.

W celu uniknięcia szkodliwych ataków warto jest zainstalować zaporę sieciową, która będzie wykrywała zdalnych intruzów i chroniła przed nimi system. Niezależnie od tego, czy stosowane są rozwiązania sprzętowe czy wyspecjalizowane serwery, do ochrony bramy internetowej bardzo często wykorzystywany jest system Linux (lub inny należący do rodziny Unix). Zatem system ten często stanowi pierwszą barierę ochronną przed siecią zewnętrzną. Prawidłowo skonfigurowana zapora sieciowa określi dostępne usługi i zapewnieni pierwszą linię ochrony przed atakami hakerów oraz uniemożliwi samoistne rozprzestrzenianie się szkodliwego oprogramowania (robaków) poprzez połączenia sieciowe. Na przykład, blokując porty TCP 135 i 4444 można zabezpieczyć sieć przed robakiem "Lovesan.a".

Zapora sieciowa może także minimalizować szkody. Jeżeli w sieci pojawi się zainfekowany komputer, blokowanie portów uniemożliwi ustanowienie przez niego połączeń, dzięki czemu uszkodzony system nie będzie mógł zostać wykorzystany przez intruza. W celu obniżenia ryzyka infekcji i ataku, podczas konfigurowania zapory sieciowej należy rozważyć wszystkie możliwości i odpowiednio zdefiniować usługi oraz porty.

Mimo wszelkich starań ulepszenia naszej ochrony sprytni programiści mają swoje sposoby na jej obejście. Wciąż możliwe jest przemycanie pakietów danych przy użyciu połączeń tunelowych i autoryzowanych usług (np. DNS czy HTTP). Z tego powodu zalecamy dodawać do klasycznych zapór sieciowych inteligentne systemy wykrywania włamań oraz zapobiegania włamaniom, jak również dobrze dobrać poziom ochrony oferowanej przez zaporę sieciową.

Twoi pracownicy mogą korzystać z serwera proxy zamiast bezpośrednio łączyć się z Internetem. Takie rozwiązanie nie tylko redukuje ruch, ale może także zwiększać bezpieczeństwo, ponieważ znacząca ilość szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenia się poprzez szkodliwe strony. Jeżeli mamy do czynienia z systemem Linux/Unix, prawdopodobnie najczęściej używany jest serwer proxy Squid. Oferuje on własny interfejs "ICAP" - Internet Content Adaption Protocol (RFC 3507). Wszystkie zapytania użytkownika są przetwarzane przy użyciu RESPMOD (modyfikacji odpowiedzi), która analizuje obiekty żądane przez serwery sieciowe, oraz REQMOD (modyfikacja zapytania), która skanuje obiekty wysyłane do serwerów sieciowych. Dzięki wykorzystywaniu nadrzędnych serwerów proxy, takich jak HAVP skanowany może być zarówno ruch HTTP oraz ruch FTP.

Ze względu na łatwość integracji bardzo popularne są także tzw. "przezroczyste proxy". Są one połączone w głównej gałęzi ochrony z bramą (z zaporą sieciową lub innymi zabezpieczeniami), dzięki czemu nie wymagają konfiguracji klienta (przeglądarki). Techniczne zastosowanie tego rozwiązania może być wykonane na przykład w postaci serwera w trybie mostu, z którego proxy transmituje żądania do filtra zawartości. Alternatywnie, serwer proxy odbiera żądania HTTP, które zostały przekierowane od zapory sieciowej jako serwera wydzielonego, co w mniejszych sieciach może być zintegrowane z zaporą (TransProxy). Obie opcje mogą zostać stosunkowo łatwo zastosowane podczas instalowania systemu Linux/Unix przy wykorzystaniu standardowych narzędzi.

Oczywiście, serwery proxy nie mogą zagwarantować kompletnej ochrony. Nawet najlepszy skaner antywirusowy nie może złamać hasła chroniącego pliki a ograniczenia technologii proxy są także widoczne podczas szyfrowanych połączeń VPN.

Jedną z głównych metod rozsyłania szkodliwego oprogramowania jest przesyłanie go pocztą. W zależności od rozmiaru sieci (liczby użytkowników) system bramy pocztowej stanowi element struktury bram dla (na przykład) Exchange, Lotus Domino lub innych rozwiązań do pracy grupowej. Często zainstalowane są tam także systemy Linux lub Unix (Solaris), lub ich pochodne (*BSD) z agentami MTA (Mail Transfer Agent), takimi jak postfix, exim, qmail lub sendmail. Oferują one własne interfejsy filtrów dla skanerów antywirusowych i filtrów spamu. Najczęściej stosowana jest metoda podwójna, w której każdy e-mail jest dostarczony dwukrotnie do MTA. Poczta odbierana jest najpierw ze zdalnego komputera głównego, a następnie trafia do filtra zawartości w celu weryfikacji, a następnie z powrotem do MTA. Sendmail oferuje także interfejs API (Milter API).

Wraz systemami działającymi w głównej gałęzi rozwiązań zabezpieczających, do analizowania ruchu pocztowego wykorzystuje się także narzędzia dodatkowe, obejmujące skanery antywirusowe i filtry spamu (np. 2-3 skanery antywirusowe i 2 filtry spamu). Zaletą jest fakt, że sam skaner może także działać na serwerze specjalizowanym, co wyraźnie redukuje obciążenie bramy pocztowej. W ten sposób można łatwo zintegrować łatwo dostępne rozwiązania, takie jak grupa bram (MTA) i grupa filtrów zawartości. Często używany jest w pełni zintegrowany zbiór i rozwiązania HA (MTA z filtrem w pojedynczym systemie).

Z systemów filtrujących działających w głównej gałęzi ochrony korzyści czerpią także wewnętrzne serwery poczty, ponieważ ich zasoby nie są tracone na skanowanie i przechowywanie szkodliwego oprogramowania i spamu. Dzięki temu nawet w sytuacjach znacznego natężenia przepływu poczty, do przetwarzania potrzebna jest mniejsza ilość zasobów. Niektórzy producenci oferują nawet zintegrowane rozwiązania tego typu, które działają od razu "po wyjęciu z pudełka" - bez skomplikowanej konfiguracji.

Dane zapisane w postaci elektronicznej są najcenniejszym dobytkiem firmy, niezależnie od tego, czy odnoszą się do planów produkcji, zapasów w magazynie czy innych informacji. W szczególności dane osobowe lub takie, które wymagają specjalnej ochrony (np. lista pracowników, numery ich konta czy CV) są często przechowywane w postaci plików na serwerach.

Te centra przechowywania informacji zawsze powinny być chronione przed złodziejami, fałszowaniem danych czy szpiegostwem.
W wielu sieciach serwery Samba współdziałają z serwerami Windows. W takich przypadkach, integrowanie jest przeprowadzane przy wykorzystaniu modułu VFS (wirtualny system plików), którego zadaniem jest przekierowanie przepływu danych przez skaner antywirusowy. Zapewnia to dostęp do skanowanych danych (odczyt i/lub zapis).

Moduły jądra (Linux, FreeBSD) dostępne są także dla innych alternatywnych systemów. Nie tylko chroni to usługi Samby, ale także sprawdza wszystkie obiekty systemu. Są one dostępne zarówno dla sieciowych systemów plików (NFS), FTP i serwerów sieciowych. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że nowe jądro musi zostać przetestowane a ponadto po każdej aktualizacji jądra konieczne będzie ponowne kompilowanie modułów dodatkowych.

Serwery inne niż Windows są stosowane dosyć często. Systemy te oferują wszystkie wymagane funkcje - od systemu plików do systemu baz danych, aplikacje charakterystyczne dla różnych branż i obsługę kont użytkowników. W przypadku tych systemów trudności związane ze znalezieniem odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa leżą nie tylko w samej platformie, ale także w różnych architekturach procesorów (SPARC, PPC, Itanium, Alpha, MIPS, PA-RISC oraz oczywiście Intel). Jeżeli rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest dostępne dla danego systemu, powinien on być odizolowany od reszty sieci w celu maksymalnego zmniejszenia ryzyka. Można w tym celu zastosować oddzielne sieci w wydzielonymi zaporami sieciowymi, ograniczenie dostępu oraz systemu IDS czy IPS.

99 procent wszystkich stanowisk pracy działa pod kontrolą systemów Windows, jednak stacje robocze Linux, BSD i Mac OS X także potrzebują ochrony - ryzyka ataku nie można wykluczyć. Nośnikami infekcji mogą być płyty CD-ROM, DVD, dyskietki, dyskietki Zip, zewnętrzna pamięć USB flash czy też zewnętrzne dyski twarde USB/FireWire. Są one przenoszone z systemu do systemu, umożliwiając rozprzestrzenianie się szkodliwego oprogramowania między platformami.

Kolejną kwestią, poza ochroną stacji roboczych i laptopów, jest fakt, że wzrasta ilość smartfonów i urządzeń PDA, którym także należy zapewnić bezpieczeństwo. W konfiguracji standardowej sieci, wektorem infekcji był tylko Internet. Obecnie administratorzy sieci i firmy zajmujące się doradzaniem w kwestii ochrony muszą brać pod uwagę również czynniki wewnętrzne. Zadanie to nie jest łatwe do wykonania, bowiem ilość platform wciąż wzrasta. Poza różnymi wersjami Windows Mobile, wykorzystywane są systemy takie jak Symbian i Linux, jak również inne - zupełnie nietypowe. Zapewnienie ochrony dla nich jest trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Korzystanie z mało popularnych technologii posiada pewne zalety, lecz nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa: na przykład, komputer biurowy działający pod kontrolą systemu Solaris może być uważany za niekonwencjonalny, jednak część serwerowa tego systemu jest zupełnie standardowa i może podlegać takim samym atakom, jak każdy inny serwer. Każdy, komu zależy na ochronie swoich danych powinien zapewnić swojemu komputerowi należyte bezpieczeństwo, niezależnie od systemu operacyjnego. Rozwiązaniem idealnym jest korzystanie z różnych uzupełniających się technologii. Ale nawet wówczas należy ostrożnie korzystać, przede wszystkim, z aplikacji sieciowych - mogą one zawierać zagrożenia niezależne od platformy i systemu operacyjnego. Podsumowanie niniejszego artykułu można zamknąć w jednym zdaniu: Strzeż się, Pingwinie!

Źródło: Kaspersky Lab Polska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK