| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Usuń Confickera ze swojego domowego komputera

Usuń Confickera ze swojego domowego komputera

Na początku kwietnia cały świat komputerowy wstrzymał oddech. Nowy robak o nazwie Conficker (znany także jako Kido) szykował się do ataku na ogromną skalę. Ostatecznie, nic takiego nie miało miejsca. Jednak robak czai się na milionach komputerów, czekając, aż otrzyma komendę wykonania się.

Conficker?

O co to całe zamieszanie? Jeżeli masz wrażenie, że ostatnio bardzo często słyszałeś tę nazwę, masz rację. Od marca do kwietnia doniesienia o niebezpiecznym nowym robaku komputerowym zdominowały magazyny branżowe, gazety, a nawet programy telewizyjne. Conficker zainfekował wcześniej miliony komputerów PC i miał się uaktywnić jednocześnie na wszystkich zarażonych maszynach. Co dokładnie miało się wydarzyć, nie wiedzieli nawet eksperci. Ostatecznie nie wydarzyło się nic, chociaż - co mogło być powodem wstrzymania masowej aktywacji - aktywność tego szkodnika i jego twórców znajdowała się pod ścisłą obserwacją.

Świat komputerowy wrócił na zwykłe tory, a Conficker zniknął z mediów, a tym samym ze świadomości użytkowników. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że crimeware to tylko wielki szum medialny. Analitycy zagrożeń z Conficker Working Group nadal odnotowują ogromną odwiedzalność podejrzanych domen (http://www.confickerworkinggroup.org/wiki/pmwiki.php/ANY/InfectionTracking), które mogą być wykorzystywane przez robaka w celu ładowania destrukcyjnych programów. Trudno oszacować dokładną liczbę komputerów PC, które nadal są zainfekowane tym szkodnikiem. Na całym świecie najprawdopodobniej są ich miliony. Miliony systemów, które mogą załadować i uruchomić dowolnego szkodnika z Internetu, nie wzbudzając naszych podejrzeń.

Poznaj swojego wroga

Sam Conficker charakteryzuje się stosunkowo nieszkodliwym działaniem. Jego celem jest w głównej mierze przygotowanie gruntu pod dalsze ataki szkodliwego oprogramowania. To właśnie one stanowią rzeczywisty problem: gdy komputer PC zostanie zainfekowany, robak (przynajmniej w swoich nowszych wersjach) uniemożliwi dostęp do ponad 100 portali bezpieczeństwa i antywirusowych, jak również do witryny Microsoft.com. Zablokowane zostaną również takie usługi systemu Windows jak aktualizacja, Centrum Zabezpieczeń czy Windows Defender. Jednak ta niezbyt przyjemna cenzura daje Ci możliwość szybkiego ustalenia, czy Twój komputer należy do ogromnej rzeszy zainfekowanych.

W celu szybkiego sprawdzenia, czy padłeś ofiarą Confickera możesz także odwiedzić stronę http://www.confickerworkinggroup.org/wiki/pmwiki.php/Main/HomePage. Jeżeli przeglądarka nie wyświetli wszystkich logotypów dostawców rozwiązań bezpieczeństwa, oznacza to, że Twój komputer został zainfekowany.

Kolejny test pozwalający jednoznacznie stwierdzić, czy komputer został zainfekowany, znajduje się na stronie http://four.cs.uni-bonn.de/fileadmin/user_upload/werner/cfdetector/.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK