| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Usuń Confickera ze swojego domowego komputera

Usuń Confickera ze swojego domowego komputera

Na początku kwietnia cały świat komputerowy wstrzymał oddech. Nowy robak o nazwie Conficker (znany także jako Kido) szykował się do ataku na ogromną skalę. Ostatecznie, nic takiego nie miało miejsca. Jednak robak czai się na milionach komputerów, czekając, aż otrzyma komendę wykonania się.

Tym, co stanowi rzeczywiste niebezpieczeństwo, jest potencjał Confickera. Robak ten próbuje ładować kolejne szkodniki. Ich rodzaj zależy od twórców tego robaka. W międzyczasie użytkownicy mogli pobrać lub kupić crimeware pod postacią skanerów wirusów lub narzędzi do usuwania robaków.

Cyberprzestępcy mogą wykorzystywać zainfekowane maszyny do różnych celów: zbudować z nich ogromną, zdalnie kontrolowaną sieć zombie służącą do przeprowadzania ataków na strony internetowe, wysyłać miliardy wiadomości spamowych lub zebrać miliony haseł i danych dotyczących kont - możliwości wydają się niewyczerpane.

Odrobaczanie systemu Windows

Conficker, znany również jako Downup, Downandup oraz Kido, po raz pierwszy pojawił się pod koniec listopada 2008 roku. Jego działanie - podobnie jak wielu innych robaków - opierało się na wykorzystaniu luki w zabezpieczeniach systemu Microsoft Windows, która dotyczyła prawie wszystkich wersji tego systemu operacyjnego: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003, Windows Server 2008 a nawet Windows 7 Beta.

Jednak w tym przypadku Microsoft nie ponosi całej winy: w momencie pojawienia się Confickera łata na wykorzystywaną przez szkodnika lukę była już dostępna. Pojawienie się tego robaka ze zrozumiałych przyczyn było nie w smak firmie Microsoft, która zaoferowała 250 000 dolarów nagrody za informację mogące pomóc w aresztowaniu winnego. Jak dotąd, nikt nie odebrał nagrody.

Od momentu pojawienia się, 21 listopada 2008 roku, robak ten jest nieustannie rozwijany. Obecnie zidentyfikowaliśmy i skategoryzowaliśmy pięć głównych wariantów Confickera. Zostały oznaczone literami od A do E. Najnowsza wersja została zidentyfikowana 8 kwietnia. Poza tym istnieją setki modyfikacji.
Każdy wariant wykorzystuje do rozprzestrzeniania się tę samą lukę. Niektóre posuwają się jednak dalej. Na przykład dwa pierwsze warianty, A i B, instalują na komputerze ofiary niewielki serwer sieciowy. Conficker.B potrafi również rozprzestrzeniać się poprzez współdzielenie plików oraz nośniki wymienne, takie jak pamięć USB. Robak kopiuje się na nośnik wymienny lub inne przenośne urządzenia do przechowywania danych i aktywuje się za pomocą funkcji AutoRun/AutoPlay, która w większości systemów Windows jest domyślnie włączona.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że wkrótce po pojawieniu się tego szkodnika w dość krótkim czasie zainfekowana została spora liczba systemów. Nawet Brytyjskie Ministerstwo Obrony musiało przyznać, że Conficker zaatakował okręty wojenne, podwodne oraz samo ministerstwo. W Sheffield zainfekowanych zostało 800 komputerów PC w wielu szpitalach. Szkodnik nie oszczędził ani Niemieckiej Armii, ani Brytyjskiej Izby Gmin.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK