REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze szkodliwe programy września 2008

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników we wrześniu 2008 r.

Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe. W oparciu o aktywność systemu KSN we wrześniu analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów.

W oparciu o aktywność systemu KSN we wrześniu analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów.

Pierwszy z rankingów przedstawia najbardziej rozpowszechnione szkodliwe programy adware i potencjalnie niechciane programy według liczby komputerów, na których zostały wykryte.

REKLAMA

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

Nowość

Rootkit.Win32.Agent.cvx

2

Powrót

Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n

3

Nowość

Packed.Win32.Black.a

4

+8

Trojan.Win32.Agent.abt

5

Nowość

Trojan-Downloader.HTML.IFrame.sz

6

Nowość

Trojan-Downloader.Win32.VB.eql

7

Nowość

Trojan-Downloader.JS.IstBar.cx

8

+1

Trojan.Win32.Agent.tfc

9

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.ca

10

Nowość

Trojan-Downloader.Win32.Small.aacq

11

Bez zmian

not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.cp

12

Nowość

Trojan.Win32.Obfuscated.gen

13

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.sc

14

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.vp

15

+3

Trojan.Win32.Chifrax.a

16

-3

Trojan-Dropper.Win32.Agent.tbd

17

+2

Trojan.RAR.Qfavorites.a

18

Nowość

Email-Worm.Win32.Brontok.q

19

Nowość

Trojan-Downloader.JS.Agent.cme

20

-12

Trojan-Downloader.JS.Agent.chk

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, wrzesień 2008

REKLAMA

System KSN odnotował zmianę w czołówce rankingów najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych i niechcianych programów we wrześniu. Z zestawienia zniknął nagle poprzedni lider, Trojan.Win32.DNSChanger.ech, a prowadzenie objął zupełnie niespodziewany szkodliwy kod. Nowym liderem okazał się Rootkit.Win32.Agent.cvx

Szkodnik ten został wykryty przez ekspertów z Kaspersky Lab 28 sierpnia i przez cały miesiąc rozprzestrzeniał się aktywnie w całym Internecie. Niepokój budzą dwie kwestie: po pierwsze, rootkity są tradycyjnie bardzo trudne do wykrycia przez programy antywirusowe, po drugie na razie bardzo niewiele takich programów potrafi wykrywać tego określonego szkodnika.

Na drugie miejsce powrócił kolejny nietypowy szkodliwy program, Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n. Ten multimedialny plik wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach odtwarzacza Windows Media Player w celu pobierania różnych trojanów.

Znaczna część ataków przeprowadzana jest przez różne downloadery skryptów - wrześniowy ranking zawiera w sumie cztery takie programy. Skrypty te aktywują większość ataków typu "drive-by download" (proces instalacji szkodliwego oprogramowania bez wiedzy użytkownika odbywa się podczas odwiedzania witryn internetowych, bądź odbierania e-maili). Również działanie szkodnika Wimad.n opiera się na wykorzystywaniu takich typów trojanów downloaderów.

Co ciekawe, oprócz tego, że w rankingu utrzymały się wszystkie programy adware z zeszłego miesiąca, niektóre z nich nawet umocniły swoje pozycje.

Wrześniowy ranking zawiera tylko 9 nowości (dla porównania, w sierpniu było ich aż 16). Przykładem może być znajdujący się na osiemnastym miejscu weteran - robak Brontok.q. Uważni czytelnicy, którzy od dłuższego czasu śledzą miesięczne raporty Kaspersky Lab, będą pamiętali tego robaka, który nieustannie gości w rankingach, nawet jeśli są sporządzane przy pomocy różnych źródeł danych i metodologii.

Wszystkie szkodliwe programy, programy adware oraz potencjalnie niechciane programy z rankingu można podzielić na cztery główne kategorie wykrywanych zagrożeń. Trojany wyraźnie prowadzą, jednak ich udział spadł z 80 do 70%.

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, wrzesień 2008

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wrześniu na komputerach użytkowników wykryto łącznie 35103 szkodliwych i potencjalnie niechcianych programów. Jest to kolejny, występujący drugi miesiąc z rzędu znaczny wzrost liczby zagrożeń (liczba takich programów w sierpniu wynosiła 28940).

Druga tabela zawiera dane dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów wśród wszystkich zainfekowanych obiektów wykrytych na komputerach użytkowników. Większość wymienionych niżej programów posiada zdolności infekowania plików.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

+1

Virus.Win32.Xorer.du

2

-1

Net-Worm.Win32.Nimda

3

Nowość

Worm.Win32.Mabezat.b

4

+2

Virus.Win32.Alman.b

5

Nowość

Virus.Win32.Sality.aa

6

-3

Virus.Win32.Parite.b

7

-3

Virus.Win32.Virut.n

8

+7

Virus.Win32.Small.l

9

+5

Virus.Win32.Virut.q

10

-5

Virus.Win32.Parite.a

11

-3

Email-Worm.Win32.Runouce.b

12

Powrót

Virus.Win32.Sality.s

13

+3

Virus.Win32.Hidrag.a

14

Powrót

Virus.Win32.Sality.z

15

Nowość

Trojan.Win32.Obfuscated.gen

16

-7

Worm.Win32.Fujack.k

17

+3

Virus.Win32.Tenga.a

18

-7

Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.d

19

-9

Worm.VBS.Headtail.a

20

Nowość

Virus.Win32.Sality.q

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, wrzesień 2008

Zmiany w tym rankingu były minimalne - pojawiły się tylko cztery nowości. Nastąpiła jednak zmiana na samym szczycie. Nimda, który w sierpniu niespodziewanie zajął pierwsze miejsce, spadł na trzecie, ustępując swojemu najbliższemu rywalowi - wirusowi plikowemu Xorer.du. We wrześniu do rankingu wszedł kolejny przedstawiciel rodziny Sality, zwiększając liczbę takich programów do czterech, łącznie z wirusem Sality.aa, który uplasował się na piątym miejscu.

Mabezat.b to kolejny robak, z którym trzeba się liczyć. Po tym, jak został wykryty w listopadzie zeszłego roku, początkowo nie wykazywał żadnej znaczącej aktywności. Prawdopodobnie próbował stopniowo zwiększać liczbę zainfekowanych maszyn i plików. Teraz uplasował się na trzecim miejscu.

Ogólnie, można powiedzieć, że stan aktywności wirusów i robaków jest raczej stabilny i nie wykazuje żadnych oznak pogorszenia. Według danych KSN, liczba szkodliwych programów infekujących pliki znacznie zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy, co potwierdza chociażby fakt, że rodziny Allaple i Otwycal wypadły z rankingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA