| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.


Złośliwe programy dla komunikatorów internetowych (ICQ, Miranda itd.) wykorzystują bardzo podobne podejście.


W jaki sposób złośliwe programy dla komunikatorów internetowych infekują komputery? Zazwyczaj wysyłany jest odsyłacz do kodu robaka, a kliknięcie go powoduje aktywację szkodliwego programu. Aby skłonić do tego użytkowników, stosuje się te same metody, jak w przypadku wysłania wiadomości e-mail. Jednak w pewnych przypadkach cyberprzestępcy posuwają się jeszcze dalej, jak pokazuje to przykład trojana LdPinch. Jego autorzy przypuszczali, że osoba, która otrzyma odsyłacz będzie chciała porozmawiać lub przynajmniej podziękować. Skonstruowali więc bota, który tworzył prawdopodobne odpowiedzi na ich pytania lub wypowiedzi.


Stosowanie nowych, bardziej wyrafinowanych metod nie oznacza jednak, że twórcy wirusów zapomnieli o tych starych i wypróbowanych - polegających na wykorzystywaniu odsyłaczy, które minimalnie różnią się od wiarygodnych adresów, dlatego na pierwszy pobieżny rzut oka nie można dostrzec oszustwa (np. zamiast i pojawia się l). Techniki te wciąż są stosowane, ponieważ okazują się skuteczne.


We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach użytkownik otrzymuje złośliwy program w tej czy innej formie. Wielu z nich uruchamia go, niektórzy jednak stosują się do wielokrotnie pojawiających się ostrzeżeń, aby nie klikać odsyłaczy, ani nie otwierać załączników. W rezultacie, aby zaatakować użytkowników świadomych zagrożeń, twórcy wirusów muszą znaleźć nowe, skuteczniejsze metody. Oczywiście mogliby zainfekować więcej komputerów, gdyby użytkownik nie musiał dostawać niczego bezpośrednio, a jedynie "podłapał" złośliwy program surfując po Sieci. Dlatego hakerzy coraz częściej włamują się na strony i umieszczają na nich złośliwe programy. W tym celu wybierane są popularne strony, często są to strony znanych firm. Chociaż umieszczone na nich złośliwe programy zazwyczaj pozostają tam tylko kilka dni, do czasu ich usunięcia zainfekowanych może zostać tysiące komputerów.


Wszystko to świadczy o tym, że na użytkowników surfujących po Internecie czyha wiele różnych zagrożeń.


Istnieje oczywiście wiele innych sposobów wykorzystywania natury ludzkiej, a na temat socjotechniki można napisać osobny artykuł. Osoba chcąca przeniknąć do systemu, czasami nie wie, od czego powinna zacząć. Jedną z wypróbowanych metod jest poznanie kogoś w organizacji, na którą planuje się atak. Stwarza to wiele możliwości przeprowadzenia ataków, często bez wykorzystywania do tego celu jakiejkolwiek technologii, a jedynie ludzkich wad. Potencjalny haker może na przykład zadzwonić do takiej organizacji, twierdząc, że jest tam zatrudniony i uzyskać wiele różnych informacji, od numerów telefonu do adresów IP. Informacji tych można następnie użyć do zaatakowania sieci organizacji.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK