| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.

Wiadomość e-mail wysłana przez robaka Monikey


Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalna wiadomość informująca użytkownika, że ktoś wysyła mu e-kartkę z pozdrowieniami. Naturalną reakcją użytkownika będzie kliknięcie odsyłacza, aby przeczytać kartkę. Na to właśnie liczą osoby, które wysłały wiadomość: chcąc obejrzeć kartkę, niczego niepodejrzewający użytkownik uruchomi robaka. W jaki sposób można więc odróżnić zainfekowane wiadomości od nieszkodliwych? Poniżej przedstawiamy prawdziwą wiadomość e-mail wysłaną przez serwis POSTCARD.RU:


Wiadomość e-mail wysłana przez POSTCARD.RU.


Po pierwsze, należy zauważyć, że wiadomość e-mail pokazana na ilustracji 1 została napisana w kodzie HTML - w ten sposób można w niej zamaskować odsyłacz prowadzący do strony zawierającej robaka, który będzie wyglądał jak odsyłacz do POSTCARD.RU. Na ilustracji 2 widzimy wiadomość e-mail z serwisu POSTCARD.RU. Zawiera ona ostrzeżenie, że wszystkie wiadomości e-mail wysyłane z tego serwisu pisane są tylko zwykłym tekstem; wiadomość w HTML-u nie pochodzi z serwisu i może zawierać złośliwy program. Jeśli użytkownik chce obejrzeć kartkę, powinien skopiować odsyłacz do przeglądarki - prawdziwy odnośnik spowoduje wyświetlenie e-kartki.

Pod żadnym pozorem użytkownicy nie powinni jednak klikać odsyłaczy w HTML-u; w przeciwnym razie, jak w wielu innych przypadkach, otworzy się strona zawierająca złośliwy program, który zostanie następnie aktywowany.


Podobne podejście stosowane jest często w masowym rozsyłaniu spamu. W wiadomościach można przeczytać: "Jeśli chcesz zostać usunięty z naszej listy mailingowej, kliknij poniższy odsyłacz". Ktoś mógłby zapytać, w czym tkwi problem - naturalnie użytkownicy nie chcą dostawać masy spamu, będą więc chcieli skorzystać z tej opcji. Po kliknięciu odsyłacza otworzy się strona w HTML-u, rzekomo w celu sprawdzenia bazy danych abonentów, a następnie pojawi się następujący komunikat: "Twój adres został usunięty". Przynajmniej tak ma myśleć użytkownik. W rzeczywistości jednak na komputerze ofiary zostanie zainstalowany koń trojański. Trzeba sobie uświadomić jeden fakt: spamerzy nie przejmują się życzeniami użytkowników i jeśli weszli już w posiadanie jakiegoś adresu, będą wysyłali na niego spam, niezależnie od prób zrezygnowania z subskrypcji. Próby rezygnacji skończą się otrzymywaniem większej ilości spamu lub zainstalowaniem złośliwego programu. Najlepszym sposobem poradzenia sobie ze spamem jest usuwanie niechcianych wiadomości.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK