REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Kamil Rogala
Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane.
Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane.

REKLAMA

REKLAMA

Jak już wiemy, różnice między open source a pozycjami komercyjnymi są dość znaczne. Po pierwsze open source jest o wiele tańsze (zazwyczaj nawet darmowe), ma możliwość ingerencji w kod i dokonywania zmian, możemy również liczyć na częste aktualizacje. Ale co jeszcze oferuje otwarte źródło i czy warto je stosować w firmie?

Przyjmijmy taką sytuację: używamy w firmie komercyjnych rozwiązań, takich jak na przykład Microsoft Windows czy pakiet biurowy Office. Nie mamy zamiaru inwestować w sprzęt, ale z chęcią wymienimy starsze oprogramowanie na nowsze. Niestety może się okazać, że następna wersja produktu ma znacznie wyższe wymagania sprzętowe i jej instalacja wymusi inwestycje w sprzęt, lub jeśli zdecydujemy się pozostać z tymczasowym sprzętem, działanie nowej wersji może być niezadowalające.

REKLAMA

Oprogramowanie open source daje się zwykle instalować i używać nie tylko na najnowszym i najwydajniejszym sprzęcie, ale też na tym, który czasy świetności ma już za sobą. O aktualizacji sprzętu może więc decydować użytkownik, a nie producent oprogramowania. Reasumując, jeśli korzystamy z oprogramowania open source, sami decydujemy jakie składniki i kiedy instalujemy na konkretnych maszynach.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

REKLAMA

Kolejną zaletą, jaką można dostrzec używając oprogramowania open source to większa dbałość i staranne przestrzeganie otwartych standardów w porównaniu do oprogramowania komercyjnego. Jeśli potrzebujemy, żeby dana aplikacja komunikowała się i wymieniała dane z innymi programami, rozwiązania open source mogą być właśnie tym, czego szukamy. Pakiety komercyjne nie zawsze wspierają otwarte standardy i bywa, że nie zapewniają pełnej zgodności z nimi, a czasami obsługują tylko własne formaty danych co w znacznym stopniu ograniczają funkcjonalność oprogramowania, a pośrednio również całego systemu wymiany danych.

Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane. W zamkniętych, komercyjnych platformach możemy jedynie polegać na zapewnieniach producenta, że dba on o to, by jego produkt był aktualny i bezpieczny. Wszelkie poprawki i uaktualnienia wypuszczane są dość rzadko, choć oczywiście zdarzają się pozytywne wyjątki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

W programach z otwartym kodem źródłowym mamy praktycznie pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane, o ile oczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. W tym przypadku gra toczona jest w otwarte karty i cała społeczność ma dostęp do informacji o zmianach, dopasowaniu do standardów itp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA