W przeszłości eksperci przestrzegali użytkowników, którzy przeprowadzają jailbreak na swoich telefonach, aby zainstalować aplikacje osób trzecich, że igrają z ogniem. Obecnie jednak ryzyko podejmują nawet ci, którzy instalują aplikacje pobierane z Apple Store. W 2010 roku miało miejsce kilka incydentów dotyczących legalnych aplikacji Apple’a – wykryto aplikacje dla iPhone’a, które potajemnie gromadziły dane i wysyłały je producentom oprogramowania.
Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?
reklama
reklama
To samo dotyczy również platformy Android. Wykryto szkodliwe oprogramowanie dla Androida o wyraźnie cyberprzestępczym charakterze, które wykorzystuje popularną wśród trojanów mobilnych technikę wysyłania SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie. Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer został wykryty przez firmę Kaspersky Lab we wrześniu 2010 roku, stając się pierwszym prawdziwym przykładem szkodliwego oprogramowania dla Androida – najprawdopodobniej został stworzony przez rosyjskich twórców wirusów. Szkodnik ten był rozprzestrzeniany nie za pośrednictwem Android Marketu, ale zainfekowanych stron internetowych; jednak według ekspertów z Kaspersky Lab, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w produktach dostępnych w Android Markecie może zostać wkrótce znalezione szkodliwe oprogramowanie. Niepokoi nas fakt, że wiele legalnych aplikacji może żądać dostępu do osobistych danych użytkowników jak również upoważnienia do wysyłania SMS-ów i wykonywania połączeń telefonicznych. W naszej opinii poddaje to w wątpliwość wiarygodność całej koncepcji bezpieczeństwa Androida.
Na tym kończymy nasze rozliczenie się z prognoz z 2009 roku. W dalszej kolejności zajmiemy się analizą trendów oraz incydentów, które miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo IT.
Ukierunkowane ataki na korporacje i przedsiębiorstwa przemysłowe
Atak o nazwie Aurora miał miejsce na początku 2010 roku i dotknął wiele dużych firm zlokalizowanych na całym świecie, w tym Google, który stanowił jego główny cel. Incydent ten wyciągnął na światło dzienne poważne luki w zabezpieczeniach i ujawnił potencjalne cele cyberprzestępców – cyberszpiegostwo i kradzież poufnych informacji handlowych. Przyszłe ataki ukierunkowane mogą mieć podobne cele.
Historia Stuxneta, o której wspominaliśmy wcześniej, jest niezwykła z dwóch względów. Po pierwsze, poziom złożoności tego robaka bije wszystkie wcześniejsze rekordy, po drugie, jego celem były sterowniki programowalne (PLC) - przemysłowe urządzenia sterujące. Stuxnet był zamieszany w pierwszy przypadek cybersabotażu przemysłowego, który zdobył tak szeroki rozgłos. Podobne ataki mogą wyrządzić znaczne szkody fizyczne. Granica między światem wirtualnym a rzeczywistym zaciera się. Wywołuje to nowe problemy, z którymi cała społeczność cybernetyczna będzie musiała zmierzyć się w niedalekiej przyszłości.