REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Alternatywne oprogramowanie dla firm – co wybrać?

Kamil Rogala
Komercyjne pakiety oprogramowania do firmy potrafią kosztować krocie.
Komercyjne pakiety oprogramowania do firmy potrafią kosztować krocie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komercyjne pakiety oprogramowania do firmy potrafią kosztować krocie. Wykup licencji na kilka komputerów mnoży wydatki, co sprawia, że wiele firm popełnia kardynalny błąd i sięga po pirackie oprogramowanie. Niewiele osób jednak wie, ze istnieje mnóstwo odpowiedników, co najważniejsze, darmowych odpowiedników drogich pakietów biurowych. Poznajmy, więc kilka przykładów programów zastępczych, które z pewnością będą w stanie zastąpić drogie pakiety.

Zacznijmy od prawdopodobnie najpopularniejszego i najczęściej używanego programu biurowego, czyli Word’a. Jak wiadomo Word wchodzi w skład pakietu Office, który nie jest tani, a licząc dodatkowo licencje na kolejne komputery w firmie wychodzi dość pokaźna kwota. Dobrą alternatywą dla Word’a jest na przykład AbiWord lub KWord. Wiele osób obawia się, że po przejściu na alternatywne oprogramowanie konieczne będzie szkolenie i wdrażanie. W rzeczywistości jednak praktycznie nie jest konieczna żadna nauka obsługi, wystarczy kilka chwil obcowania z programami aby wszystko było jasne.

REKLAMA

Zobacz również: Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?

REKLAMA

Podobnie sprawa wygląda z innymi składnikami pakietu Office, na przykład z Power Point lub Excel. Pierwszy można zastąpić programami OpenOffice.org Impress lub KPresenter. Jeśli chcemy zastąpić wysłużonego Excel’a, warto zwrócić uwage na program Gnumeric. Posiada on możliwość odczytywania plików zapisanych w innych arkuszach kalkulacyjnych. Poza tym oferuje również możliwość pełnego przystosowania, co minimalizuje czas przejścia i przystosowania się do pracy z innego tego typu oprogramowania. Oczywiście dla osób, które latami posługiwały się Excelem, przesiadka na inne oprogramowanie może wymagać krótkiego oswojenie lub szkolenia, ale oszczędności będą spore.

Jeśli korzystamy z Adobe InDesign lub QuarkXPress doskonale znamy koszt ich zakupu. Kwota rzędu kilku tysięcy złotych nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem natomiast może być fakt, że istnieją darmowe, otwarte odpowiedniki tych programów, na przykład Scribus lub KWord. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Adobe Illustrator, który można zastąpić programami InkScape, OpenOffice.org Draw lub Skencil, a zaoszczędzone środki można wydać na przykład na firmowy serwer.

Zobacz również: Technologie mobilnego Internetu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu innych możliwości zastępowania komercyjnego oprogramowania tańszymi odpowiednikami. Podsumowując, jeśli zamienimy wszystkie pakiety programów, aplikacje i system operacyjny niekomercyjnymi i darmowymi odpowiednikami, firma może zaoszczędzić nawet do około 6000 złotych na jednym komputerze, a wyobraźmy sobie, jaka by to była kwota, w przypadku firmy z 10 stanowiskami. Oczywiście możemy zachować już zakupione, wyspecjalizowane oprogramowanie, którego aktualnie używa firma i zmienić jedynie to podstawowe na to darmowe i o otwartym kodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA