| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak zwiększyć wydajność dysku twardego?

Jak zwiększyć wydajność dysku twardego?

Dla wielu osób dbanie o dysk twardy to obce pojęcie. Niestety bardzo często zdarza się, że nieznajomość podstawowych technik konserwacji dysku w krótkim czasie daje się we znaki. Wolne wyszukiwanie plików, długi wczytywanie i zamykanie się systemu to tylko niektóre z objawów zaniedbanego dysku. Konserwację i dbanie o zawartość dysku warto zacząć od zapoznania się z kilkoma funkcjami.

Kompresja i szyfrowanie to dwie często pożyteczne funkcje, jednak w znacznym stopniu spowalniają one dostęp do dysku. Dzieje się tak ze względu na dodatkowe zasoby niezbędne do obsłużenia tych procesów, czyli ciągłe szyfrowanie i deszyfrowanie oraz kompresja i dekompresja zawartości dysku.

Aby wyłączyć te funkcje, w oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy, czyli: „(PPM) --> Właściwości --> Ogólne i odznaczamy Kompresuj dysk

Funkcja indeksowania cały czas działa w tle, aktualizując się podczas dodawania i usuwania plików. Co prawda zwiększa to szybkość wyszukiwania plików, jednak funkcja ta wymusza ciągłą pracę dysku co nie wpływa pozytywnie na jego żywotność i temperaturę.

Aby wyłączyć tę funkcję, w oknie Komputer na wybranej partycji klikamy prawym przyciskiem myszy, czyli: „(PPM) --> Właściwości --> Ogólne i odznaczamy Indeksuj ten dysk

Zobacz także: Komputery - Windows

Buforowanie powoduje, że system nie przenosi danych na dysk do momentu bezczynności. Taki proces zwiększa jego wydajność, niestety powoduje to niewielkie ryzyko utraty danych w przypadku zawieszenia się systemu lub zaniku napięcia. Jeśli jednak akceptujemy ryzyko możemy włączyć tę funkcję.

Kolejność czynności jest następująca: „Start --> PPM na Komputer --> Zarządzaj --> Menedżer urządzeń--> rozwijamy grupę Stacje dysków --> klikamy dwukrotnie na dysku twardym --> w zakładce Zasady zaznaczamy Włącz buforowanie zapisu na dysku"

Zobacz także: Komputery - programy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK