| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak atakowane są banki ?

Jak atakowane są banki ?

Artykuł zawiera przegląd metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców do atakowania instytucji finansowych, w szczególności banków. Opisane tu trendy i zagadnienia są kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, którymi dysponują współczesne instytucje finansowe Na koniec propozycja kilku sposobów mogących pomóc zapewnić ochronę przed zagrożeniami, które nieodłącznie wiążą się z bankowością online.

Wzrost liczby finansowych szkodliwych programów spowodowany jest coraz większą kryminalizacją cyberprzestrzeni polegającą na wykorzystywaniu szkodliwych programów do zarabiania pieniędzy. Cyberprzestępcy muszą w jakiś sposób uzyskać dostęp do skradzionych środków. Naturalnie nie mogą przelać skradzionych pieniędzy na własne konta, ponieważ w ten sposób mogliby zostać łatwo zidentyfikowani i znacznie zwiększyliby ryzyko aresztowania.
W odpowiedzi na wzrost liczby ataków banki zainwestowały więcej czasu, wysiłku i pieniędzy w rozwój mechanizmów wykrywania oszustw i nielegalnej aktywności.

Jednym z zabezpieczeń jest "ogłaszanie alarmu", gdy do podejrzanego regionu na świecie zostanie przelana duża ilość pieniędzy.
W celu obejścia tego zabezpieczenia cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać "muły pieniężne". Muły często werbuje się za pośrednictwem pozornie legalnych ofert pracy - na przykład, cyberprzestępcy mogą ogłosić nabór na "menedżera finansowego". Jeżeli potencjalny muł przyjmie taką ofertę, otrzyma do podpisu dokumenty, tak aby cała procedura wydawała się zgodna z prawem. Muł udostępnia swoje konto bankowe, pozwalając, aby dokonywano na nie przelewów pieniężnych, a następnie przelewa 85% - 90% otrzymanej kwoty dalej przy pomocy takiej usługi jak MoneyGram lub E-Gold. Usługi te wykorzystywane są ze względu na gwarancję anonimowości, która zmniejsza prawdopodobieństwo schwytania cyberprzestępcy. Kwota, jaka pozostaje po przelaniu, stanowi "prowizję" muła - naturalnie są to pieniądze, które zostały zarobione nielegalnie za pośrednictwem phishingu lub finansowego szkodliwego oprogramowania.

Może wydawać się, że muł pieniężny to łatwy sposób zarobienia pieniędzy, i niektóre muły mogą sądzić, że wykonują legalną pracę. Jednak z punktu widzenia prawa osoby te są narzędziem wykorzystywanym do popełnienia przestępstwa, w przeciwieństwie do osób, które padają ofiarą oszustw phishingowych. Muł ryzykuje to, że zostanie wyśledzony i aresztowany, szczególnie gdy mieszka w tym samym państwie co ofiara.

Wykorzystywanie przez cyberprzestępców mułów pieniężnych ma kilka zalet. Po pierwsze, jeżeli muł znajduje się w tym samym państwie co oszust, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że automatyczne systemy bankowe oznaczą transakcje jako podejrzane. Po drugie, oszust może wykorzystywać kilka mułów i podzielić kwotę, jaka jest do przelania, np. może rozłożyć przelanie 5 000 dolarów na dziesięć transakcji, zamiast jednorazowo przelać całą kwotę 50 000 dolarów. Obniża to prawdopodobieństwo zablokowania transakcji jako potencjalnie podejrzanej oraz zmniejsza straty w przypadku zablokowania jednej czy dwóch transakcji.
Naturalnie, angażowanie mułów pieniężnych niesie ze sobą pewne ryzyko; cyberprzestępcy muszą mieć pewność, że mogą zaufać wybranemu mułowi. W końcu istnieje niewielka gwarancja - lub nie ma żadnej - że muł po prostu nie zniknie z pieniędzmi, które zostały przelane na jego konto.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK