| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak atakowane są banki ?

Jak atakowane są banki ?

Artykuł zawiera przegląd metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców do atakowania instytucji finansowych, w szczególności banków. Opisane tu trendy i zagadnienia są kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, którymi dysponują współczesne instytucje finansowe Na koniec propozycja kilku sposobów mogących pomóc zapewnić ochronę przed zagrożeniami, które nieodłącznie wiążą się z bankowością online.

Wzrost liczby finansowych szkodliwych programów spowodowany jest coraz większą kryminalizacją cyberprzestrzeni polegającą na wykorzystywaniu szkodliwych programów do zarabiania pieniędzy. Cyberprzestępcy muszą w jakiś sposób uzyskać dostęp do skradzionych środków. Naturalnie nie mogą przelać skradzionych pieniędzy na własne konta, ponieważ w ten sposób mogliby zostać łatwo zidentyfikowani i znacznie zwiększyliby ryzyko aresztowania.
W odpowiedzi na wzrost liczby ataków banki zainwestowały więcej czasu, wysiłku i pieniędzy w rozwój mechanizmów wykrywania oszustw i nielegalnej aktywności.

Jednym z zabezpieczeń jest "ogłaszanie alarmu", gdy do podejrzanego regionu na świecie zostanie przelana duża ilość pieniędzy.
W celu obejścia tego zabezpieczenia cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać "muły pieniężne". Muły często werbuje się za pośrednictwem pozornie legalnych ofert pracy - na przykład, cyberprzestępcy mogą ogłosić nabór na "menedżera finansowego". Jeżeli potencjalny muł przyjmie taką ofertę, otrzyma do podpisu dokumenty, tak aby cała procedura wydawała się zgodna z prawem. Muł udostępnia swoje konto bankowe, pozwalając, aby dokonywano na nie przelewów pieniężnych, a następnie przelewa 85% - 90% otrzymanej kwoty dalej przy pomocy takiej usługi jak MoneyGram lub E-Gold. Usługi te wykorzystywane są ze względu na gwarancję anonimowości, która zmniejsza prawdopodobieństwo schwytania cyberprzestępcy. Kwota, jaka pozostaje po przelaniu, stanowi "prowizję" muła - naturalnie są to pieniądze, które zostały zarobione nielegalnie za pośrednictwem phishingu lub finansowego szkodliwego oprogramowania.

Może wydawać się, że muł pieniężny to łatwy sposób zarobienia pieniędzy, i niektóre muły mogą sądzić, że wykonują legalną pracę. Jednak z punktu widzenia prawa osoby te są narzędziem wykorzystywanym do popełnienia przestępstwa, w przeciwieństwie do osób, które padają ofiarą oszustw phishingowych. Muł ryzykuje to, że zostanie wyśledzony i aresztowany, szczególnie gdy mieszka w tym samym państwie co ofiara.

Wykorzystywanie przez cyberprzestępców mułów pieniężnych ma kilka zalet. Po pierwsze, jeżeli muł znajduje się w tym samym państwie co oszust, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że automatyczne systemy bankowe oznaczą transakcje jako podejrzane. Po drugie, oszust może wykorzystywać kilka mułów i podzielić kwotę, jaka jest do przelania, np. może rozłożyć przelanie 5 000 dolarów na dziesięć transakcji, zamiast jednorazowo przelać całą kwotę 50 000 dolarów. Obniża to prawdopodobieństwo zablokowania transakcji jako potencjalnie podejrzanej oraz zmniejsza straty w przypadku zablokowania jednej czy dwóch transakcji.
Naturalnie, angażowanie mułów pieniężnych niesie ze sobą pewne ryzyko; cyberprzestępcy muszą mieć pewność, że mogą zaufać wybranemu mułowi. W końcu istnieje niewielka gwarancja - lub nie ma żadnej - że muł po prostu nie zniknie z pieniędzmi, które zostały przelane na jego konto.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK