| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Kontrola policji w firmie

Kontrola policji w firmie

Nie jest tajemnicą, że piractwo komputerowe jest nadal w Polsce powszechne i społecznie akceptowane. Ściągamy na potęgę nie tylko filmy i muzykę ale także bardzo drogie komercyjne programy. Lobby producentów oprogramowania coraz silniej napiera na rządy i chce przeforsować ustawę zwiększającą uprawnienia policji, która umożliwi im zdalne kontrolowanie dysków przez Internet.

Politycy Unii Europejskiej spotkali się pod koniec 2008r. by rozmawiać o problemach cyberprzestępczości. Zapadły tam ustalenia dotyczące nowych metod walki z kradzieżą praw autorskich. Na celowniku odpowiednich służb mają znaleźć się autorzy i dystrybutorzy spamu, niebezpiecznego oprogramowania oraz nielegalnych kopii.
Inicjatywa Unii ma zachęcić jednostki policyjne do międzynarodowej współpracy. W ramach zakładanych działań oprócz stworzenia specjalnego systemu raportowania o popełnionych przestępstwach sieciowych, ma zostać powołanych kilka zespołów śledczych, których zadaniem będzie patrolowanie stron www. Zwiększenie uprawnień policji, pozwoli także na skuteczniejszą walkę z pedofilią w sieci – m.in. dzięki zdalnemu przeszukiwaniu komputerów osób podejrzanych. Funkcjonariusze dzięki takim kontrolą mogą poznać korespondencję, sprawdzić najczęściej odwiedzane serwisy internetowe itp.

Cała sprawa zaczęła się u naszych zachodnich sąsiadów w roku 2007, kiedy to próbowali wprowadzić przepisy dzięki którym policja uzyskałby prawo instalowania koni trojańskich w komputerach osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Sprzeciw społeczeństwa sprawił, że wprowadzono w ustawie zmiany i została ona przyjęta i podpisana przez prezydenta Niemiec. Podobne pomysły pojawiły się już w Szwecji, gdzie ustawa o kontroli sieci spotkała się z ciepłym przyjęciem parlamentarzystów. W Wielkiej Brytanii rozwiązania takie przemycono po cichu. Oprócz programów śledzących funkcjonariusze mogą tam również działać jak hakerzy i włamywać się do sieci bezprzewodowych podejrzanych.

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową ?

Doniesienia o projekcie obejmującym cała UE wzbudziły spory niepokój wśród internautów z Polski. Na forach tematycznych nie szczędzą kąśliwych uwag i pytań o granicę takiej inwigilacji. Wielu otwarcie sprzeciwia się takim rozwiązaniom widząc w tym projekcie próby złamania praw obywatelskich. Tymczasem jak na razie sprawa wydaje się być w na wstępnym etapie i nie wiadomo kiedy dokładnie nowa ustawa miała by znaleźć się w sejmie. Jest to dopiero początek prac na ustawami, które nadadzą organom ścigania nowe uprawnienia. Od ich stworzenia również minie sporo czasu do usankcjonowania ich w całej wspólnocie. Nowe przepisy kolidują z prawodawstwem państw członkowskich, dodatkowo przyjdzie nam więc poczekać na nowelizację prawa krajowego. Póki co nie musimy się zatem obawiać zdalnej kontroli policji w naszej firmie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK