| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Wady i alternatywy DSL-a

Wady i alternatywy DSL-a

Choć w Polsce największym dostawcą internetu nadal jest Telekomunikacja Polska z Neostradą TP, to pomału dają się zauważyć nadchodzące  zmiany. Przyjrzyjmy się jakie są wady technologii DSL i zobaczmy co innego oferuje nam rynek.

Jeśli chodzi o technologie DSL w grę wchodzi wiele czynników, które występują na wszystkich etapach transmisji danych.

Serwery – w normalnej sytuacji czas odpowiedzi na zapytanie trwa ułamki sekund. Zdarzają się jednak wypadki gdy serwer otrzymuje ich zbyt dużo w jednej chwili co skutkuje pewnym opóźnieniem i wolniejszy ładowaniem się stron.

Połączenia – Łącza pomiędzy serwerami są bardzo szybkie (rzędu 10 GB/s). Problem pojawia się po stronie operatora, który nie zapewnił sobie odpowiedniej przepustowości przez co transmisja zostaje opóźniona.

Technologia – na obszarach miejskich łączy DSL jest tak dużo, że często występują przeciążenia. Z kolei na wsiach gdzie odbiorców dzielą duże odległości opóźnienia są wynikiem strat jakie powstają na odcinku pomiędzy węzłem na odbiorcą ostatecznym.

Dostawcy – choć wszyscy operatorzy DSL korzystają z tych samych przewodów, dysponują inną technologią, i stąd szybkość przesyłu danych może się różnić.

Odległość – jeśli dystans dzielący punkt konwersji i odbiorcę jest zbyt duży powoduje to spadek prędkości łącza. Przy odległościach większych niż 5 km sygnał staje się zbyt słaby.

Sprzęt – w wyniku zmian technologicznych wielu dostawców regularnie modernizuje centrale i przewody dostarczające Internet do klientów. Problem pojawią się w przypadku małych grup odbiorców (jak wioski), gdzie częste zmiany są według operatorów nie opłacalne.

UMTS – dzięki rozwojowi telefonii komórkowej możemy za jej pomocą korzystać z Internetu również przez komputer. Szybkość transmisji waha się od 400 kb/s do 7 mb/s. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo mały zasięg.

Kablówka – coraz częściej Internet oferowany jest przez operatorów sieci kablowej. Są to bardzo szybkie łącza dochodzące do 100 mb/s. Niestety dostępne głównie w większych ośrodkach miejskich.

Satelita – choć to stosunkowo mało popularne rozwiązanie korzysta z niego coraz więcej operatorów, do korzystania z satelitarnego Internetu potrzebujemy oczywiście specjalnej anteny.

Wi-Max – technologia radiowa (wadą jest jak na razie niezbyt duże zainteresowanie operatorów). Aby korzystać z Wi-maxa potrzebny jest ponadto specjalny modem.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »