| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Wady i alternatywy DSL-a

Wady i alternatywy DSL-a

Choć w Polsce największym dostawcą internetu nadal jest Telekomunikacja Polska z Neostradą TP, to pomału dają się zauważyć nadchodzące  zmiany. Przyjrzyjmy się jakie są wady technologii DSL i zobaczmy co innego oferuje nam rynek.

Jeśli chodzi o technologie DSL w grę wchodzi wiele czynników, które występują na wszystkich etapach transmisji danych.

Serwery – w normalnej sytuacji czas odpowiedzi na zapytanie trwa ułamki sekund. Zdarzają się jednak wypadki gdy serwer otrzymuje ich zbyt dużo w jednej chwili co skutkuje pewnym opóźnieniem i wolniejszy ładowaniem się stron.

Połączenia – Łącza pomiędzy serwerami są bardzo szybkie (rzędu 10 GB/s). Problem pojawia się po stronie operatora, który nie zapewnił sobie odpowiedniej przepustowości przez co transmisja zostaje opóźniona.

Technologia – na obszarach miejskich łączy DSL jest tak dużo, że często występują przeciążenia. Z kolei na wsiach gdzie odbiorców dzielą duże odległości opóźnienia są wynikiem strat jakie powstają na odcinku pomiędzy węzłem na odbiorcą ostatecznym.

Dostawcy – choć wszyscy operatorzy DSL korzystają z tych samych przewodów, dysponują inną technologią, i stąd szybkość przesyłu danych może się różnić.

Odległość – jeśli dystans dzielący punkt konwersji i odbiorcę jest zbyt duży powoduje to spadek prędkości łącza. Przy odległościach większych niż 5 km sygnał staje się zbyt słaby.

Sprzęt – w wyniku zmian technologicznych wielu dostawców regularnie modernizuje centrale i przewody dostarczające Internet do klientów. Problem pojawią się w przypadku małych grup odbiorców (jak wioski), gdzie częste zmiany są według operatorów nie opłacalne.

UMTS – dzięki rozwojowi telefonii komórkowej możemy za jej pomocą korzystać z Internetu również przez komputer. Szybkość transmisji waha się od 400 kb/s do 7 mb/s. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo mały zasięg.

Kablówka – coraz częściej Internet oferowany jest przez operatorów sieci kablowej. Są to bardzo szybkie łącza dochodzące do 100 mb/s. Niestety dostępne głównie w większych ośrodkach miejskich.

Satelita – choć to stosunkowo mało popularne rozwiązanie korzysta z niego coraz więcej operatorów, do korzystania z satelitarnego Internetu potrzebujemy oczywiście specjalnej anteny.

Wi-Max – technologia radiowa (wadą jest jak na razie niezbyt duże zainteresowanie operatorów). Aby korzystać z Wi-maxa potrzebny jest ponadto specjalny modem.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »