REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzony dysk - co dalej

Łukasz Plewa
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Według specjalistów od odzyskiwania danych , w trzech przypadkach na cztery możliwe jest przywrócenie plików z uszkodzonych nośników. Cennik usług laboratoriów jest uzależniony od poziomu uszkodzenia dysku, i ilości danych.

Jeśli żaden z naszych dysków nie odmówił nigdy posłuszeństwa możemy nazwać się szczęściarzami. W praktyce bowiem dość często zdarzają się różnego typu awarie obracające w pył nasze dane. Pół biedy jeśli były to filmy lub muzyka ,bo te można bez problemu ściągnąć z Internetu. Co jeśli były to ważne dane firmowe np. faktury, spisy magazynowe itd. – wtedy sprzęt najbezpieczniej powierzyć specjalistom.

REKLAMA

REKLAMA

Według pracowników laboratoriów odzyskiwania danych prawie 60% wypadków utraty plików związanych jest z awarią sprzętu. Jeśli mamy do czynienia z awarią logiczną ( czyli zawiodło oprogramowanie) możemy spróbować odzyskać dane samodzielnie. Istnieje wiele aplikacji (również darmowych) pozwalających przywrócić cenne pliki. Profesjonaliści ostrzegają, że przed podjęciem własnych prób powinniśmy skopiować cały nośnik i prób odzyskania dokonywać na kopii.

W wypadku fizycznego uszkodzenia powinniśmy oddać dysk komuś z odpowiednim doświadczeniem. Firmy odzyskujące dane takie jak Kroll Ontrack, zapewniają że skuteczność ich pracowników jest bardzo wysoka. Stuprocentowej pewności nie da nam jednak nikt. Związane jest to po części z rozwojem technologiczny, który obecnie nie pozwala na odzyskanie nadpisanych plików. Aby nie narażać klientów na wysokie koszty, specjaliści dokonują najpierw ekspertyzy czy dany nośnik nadaje się do renowacji.

Już się stało

REKLAMA

Jeśli odkryliśmy, że nasz dysk uległ awarii powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które ułatwią pracę fachowcom i zabezpieczą nośnik przed poważniejszym uszkodzeniem. Po pierwsze powinniśmy zaniechać jakiejkolwiek fizycznej ingerencji w dysk, nie można go rozkręcać gdyż talerze, z których są wykonane mogą ulec uszkodzeni nawet pod wpływem kilku drobinek kurzu. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to sposób odłączania – gdy odkryjemy awarie wyłączmy komputer z zasilania i wypnijmy dysk. Nie róbmy na własną rękę scandiska czy defragmentacji. Procesy te mogą utrudnić pracę laborantom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zalejemy dysk twardy, należy go odłączyć od zasilania i zabezpieczyć. Jeśli zależy nam na danych zabronione jest samodzielne osuszanie i próby ponownego podłączenia. Istotny w tym wypadku jest również czas –zalany dysk najlepiej bezzwłocznie dostarczyć do specjalistów – wilgoć może powodować korozję w wyniku której stracimy pliki bezpowrotnie. Fachowcy zgodnie twierdzą, że najlepiej w takim wypadku jest owinąć nośnik w ręcznik i włożyć do worka elektrostatycznego.

Specjalista się ceni

Choć na polskim rynku istnieje już kilkadziesiąt firm zajmujących się odzyskiwaniem danych ceny konkurentów są bardzo zbliżone. Największe firmy oferują ekspertyzę dysku za darmo, a cennik usług rozpoczyna się od ok. 300 zł za usunięte partycje czy dyski flash, po kilka tysięcy złotych za poważnie uszkodzony nośnik HDD lub SSD. W przypadku awarii oprogramowania skorzystać możemy ze zdalnej pomocy przez Internet. Specjaliści łącząc się przez sieć mogą przywrócić nasze dane.

Uszkodzenie fizyczne podlega naprawie tylko w siedzibie firmy. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma firmy świadczącej takie usługi możemy nasz dysk wysłać pocztą lub kurierem. Odzyskane dane będą dostarczone z powrotem na płytach DVD, pendrive lub dysku twardym – zależnie od życzenia klienta.

Róbmy kopie

Specjaliści od odzyskiwania danych zawsze powtarzają swoim klientom jak ważne jest robienie kopii zapasowych najważniejszych plików. Do tego celu można przeznaczyć osobną partycję (choć to mało skuteczna metoda) lub kolejny dysk twardy. Alternatywnym rozwiązaniem są firmy internetowe świadczące usługi dysków sieciowych. Tworząc kopie plików warto pamiętać o ich regularnej aktualizacji (np. raz na miesiąc).

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA