| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Programy do szyfrowania danych, a bezpieczeństwo firmy

Programy do szyfrowania danych, a bezpieczeństwo firmy

Bezpieczeństwo danych jest dzisiaj kwestią pierwszorzędna. Wszędobylska konkurencja, cyberprzestępcy – wszyscy czyhają na strategiczne dane wielu firm. Aby uchronić się przed zagrożeniem warto stosować sprawdzone rozwiązania, czyli programy szyfrujące.

Wszyscy użytkownicy Internetu coraz więcej pieniędzy poświęcać muszą na ochronę swoich danych przed hakerami i tworzonym przez nich oprogramowaniem. Antywirusy, firewalle są istotne lecz po przejściu tej „zapory” przestępcy uzyskają pełny dostęp do naszej bazy danych. Dlatego tak ważne jest aby szyfrować najważniejsze firmowe pliki i dokumenty. Dzięki programom do szyfrowania, nawet wielokrotne ataki na nasz system mogą okazać się nieskuteczne –skradzione pliki bowiem będą niemożliwe do odczytania. Stosując takie oprogramowanie pamiętać należy, że im wyższy algorytm zastosujemy tym więcej czasu (lub mocy obliczeniowej) potrzebuje nasz komputer.

Wśród najpopularniejszych metod szyfrowania na uwagę zasługują dwie – szyfrowanie całego dysku i metoda kontenera. Pierwsza z nich polega na kodowaniu całego dysku lub partycji. Sposób ten zabezpiecza wszystkie pliki (również systemowe) więc dopóki nie wpiszemy hasła nie uruchomi się nawet system operacyjny. Pozostałe dyski, które nie zawierają danych systemowych kodowane są na zasadzie zaszyfrowanego dostępu (wpisujemy hasło i uzyskujemy dostęp do partycji).

Metoda kontenera to najlepszy wybór dla wszystkich którzy potrzebują szyfrowania tylko wybranych folderów czy plików. Za pomocą programu na dysku zakładamy zakodowany plik, do którego możemy kopiować wszystkie ważne dane. Jest on wyodrębniony jako osobny dysk wirtualny, a dostęp do niego możliwy jest dopiero po wpisaniu hasła.

Algorytmy kodujące i dekodujące pliki stanowią dodatkowe obciążenie komputera. Jeśli nie dysponujemy w miarę nowoczesnym sprzętem to używanie zakodowanych plików będzie z pewnością zauważalne. Objawia się to spowolnieniem działania systemu operacyjnego i pozostałych aplikacji. Pamiętać należy więc o tym, że wygodniejsze jest rozwiązanie typu kontener, gdyż jeśli zaszyfrujemy cały dysk, to nieważne na jakich plikach będziemy pracować będziemy obciążać system.

Na wstępie warto przypomnieć, że hasło które zaprogramujemy musi być silne ( trudne ciągi przypadkowych znaków) i najlepiej zapisane w tradycyjny sposób i ukryte. Przyda nam się to gdy po prostu zapomnimy hasła. Próba jego złamania jest praktycznie skazana na porażkę - program taki ma chronić nasze dane więc i w tym wypadku spełni swoje zadanie.

Bezpieczeństwo naszych zaszyfrowanych danych zależy od kilku czynników. Jednym z ważniejszych jest metoda szyfrowania – za najpopularniejszą ( i skuteczną) uchodzi AES. Siła hasła – tu ukłon w naszą stronę, bo nawet najlepszy algorytm nie pomoże jeśli ustawimy hasło, które łatwo złamać metodą słownikową. Kolejny to kodowanie danych. Chodzi tu o rodzaj szyfrowania – bezpieczniejsze jest szyfrowanie całego dysku (choć bardziej obciąża komputer) gdyż bez hasła niemożliwe jest nawet uruchomienie komputera. Sprawdza się to również w przypadku kradzieży sprzętu. Ważny jest też sam sposób działania programu, dobry nie zapisuje hasła w pamięci PC-ta ponieważ da się je odczytać za pomocą specjalnego oprogramowania.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK