REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ransomware - komputerowi szantażyści

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci ds. bezpieczeństwa sieciowego ostrzegają coraz częściej zarówno firmy jak i użytkowników domowych przed nowym zagrożeniem – żądaniem okupu. Ransomware, to rodzaj oprogramowania, które wnikając na dyski szyfruje ich zawartość, a następnie umieszcza na komputerze notatkę. Zwykle zawiera ona instrukcję gdzie należy przelać pieniądze aby odzyskać swoje dane.

Ransomware, jest dopiero rozwijająca się formą internetowej przestępczości – ale już dzisiaj stanowi poważny problem dla użytkowników zaatakowanych w ten sposób. Mniej istotna będzie utracona muzyka czy filmy, co jednak ma zrobić właściciel firmy, któremu zaszyfrowano faktury, korespondencję i inne ważne dokumenty ??

REKLAMA

Odpowiada to sytuacji, gdy ktoś przyjdzie do twojego domu zamknie twoje rzeczy w sejfie i nie poda ci kombinacji – stwierdził Oliver Friedrichs dyrektor do spraw bezpieczeństwa w korporacji Symantec.

REKLAMA

Wielu internautów włączając komputer i widząc taki komunikat uważa, że to żart. Po chwili jednak każdemu rzednie mina – algorytmy jakich używają przestępcy są najczęściej 1024 bitowe, a to oznacza jedno, brak możliwości ich złamania. Programy typu ransomware, najczęściej szyfrują określone typy plików (dokumenty, filmy, muzykę, zdjęcia), ale zdarza się, że zakodowane zostaje wszystko prócz plików startowych systemu. Jedynym możliwym plikiem do odczytania będzie wtedy wiadomość od szantażysty (zawiera e-mail dzięki któremu możemy się z nim skontaktować).

Ceny za klucze odszyfrowujące są bardzo różne, i sięgnąć mogą nawet 300 dolarów. Ofiary zmuszane są przelewać pieniądze na podejrzane konta bankowe (w krajach trzeciego świata lub Azji), najczęściej za pomocą serwisów typu PayPal.

Coraz częstsze ataki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawiły się już pierwsze relacje dotyczące ataków tego typu również w Polsce. Zdecydowanie rozwój cyberprzestępczości w naszym kraju jest dopiero przed użytkownikami Internetu. Oprogramowanie typu ransomeware, korzysta z kilku sposobów zainfekowania komputera, znając je zwiększamy swoje szanse na ochronę danych. Najczęściej są to luki w programach – tu ukłon w stronę częstych aktualizacji, załączniki (uważajmy na to co otwieramy w skrzynce) czy wreszcie specjalnie spreparowane strony www (np. zawierające sterowniki lub darmowe programy).

Do niedawna (choć ransomware istnieje od dłuższego czasu) oprogramowanie to nie było zbyt popularne, jego aktywność obecnie rośnie, niestety wraz z liczbą nieświadomych użytkowników. Przestępcy są również coraz sprytniejsi, zainfekowane pliki udają kodeki do filmów lub aktualizację popularnych urządzeń. Trojan WinLock, panoszący się ostatnio w Europie nie szyfruje danych, lecz blokuje dostęp do Windowsa. W tym wypadku, aby odblokować system musimy wysłać wiadomość SMS, która będzie kosztować nas ok. 7 euro. Na szczęście WinLock nie jest zbyt niebezpiecznym trojanem - samoczynnie kasuje się po dwóch godzinach a wszystkie funkcjonalności wracają do normy.

Ochrona

Aby skutecznie chronić nasze komputery przed zagrożeniami typu ransomware powinniśmy pamiętać:

  • aby system Windows, i używane programy posiadały najnowsze aktualizacje.
  • o tworzeniu kopii bezpieczeństwa na płytach lub dyskach zewnętrznych
  •  o posiadaniu legalnego i w pełni funkcjonalnego programu antywirusowego
  • o zachowaniu rozsądku, a więc nie pobieraniu nielegalnego oprogramowania ( bardzo często zawiera wirusy i trojany) , czy ograniczeniu zaufania do przysyłanych nam wiadomości zawierających załączniki.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA