| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą – serwis urządzeń elektronicznych oraz sprzedaż wysyłkową poprzez m.in. serwis Allegro. Chciałbym przynajmniej w pierwszym okresie działalności skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT określonego w art. 113 ustawy o VAT. Czy do limitu 150 000 zł wlicza się przychód ze sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju?

Wartość krajowych dostaw wysyłkowych (czyli krajowej sprzedaży wysyłkowej w potocznym rozumieniu tego pojęcia) jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Pomijana jest jedynie wartość niektórych wewnątrzunijnych dostaw wysyłkowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Ze zwolnienia z VAT korzysta sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnieniu podlega również sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 150 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego ustala się na podstawie wartości sprzedaży. Przez sprzedaż rozumie się:

● odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

● eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

W artykule wyjaśniono również definicję sprzedaży wysyłkowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK