| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Czy właściciel portalu powinien rozliczyć dobrowolne wpłaty od użytkowników?

Czy właściciel portalu powinien rozliczyć dobrowolne wpłaty od użytkowników?

Obecnie właściciele portali internetowych robią wszystko, aby jak najwięcej internautów stało się ich stałymi użytkownikami. Oferują porady, niezbędne informacje i poruszają wiele przydatnych kwestii, a użytkownicy dokonują dobrowolnych wpłat. Jednak jak przedsiębiorca powinien je traktować? Czy jako darowiznę, czy może jako przychód z działalności gospodarczej?

Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuję się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jeżeli dobrowolna wpłata od użytkownika spełnia tę definicję to należy uznać ją za darowiznę. Wtedy będzie ona podlegać ustawie od spadków i darowizn. Stosownie do tego aktu prawnego obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Powstaje on z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Natomiast podstawę opodatkowania będzie stanowić tzw. wartość czysta, czyli wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów. Ustala się ją według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której nabywca jest zaliczony. Są trzy takie grupy, do których zalicza się:

1. do I grupy- małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2. do II- zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków i małżonków innych zstępnych;
3. do III- pozostałych nabywców. 

Jeżeli dobrowolna wpłata od użytkownika nie będzie spełniała definicji darowizny, to należy potraktować ją jako przychód z działalności gospodarczej.

Będzie ona wtedy podlegała ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, według której przychodami są m. in. otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Polecamy: Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS?

Wartość innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia- według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
2. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione- według cen zakupu,
3. w pozostałych przypadkach- na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Polecamy: Czy handel wirtualnymi pieniędzmi jest usługą opodatkowaną VAT?

Podstawa prawna:

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. 2010 Nr 51 poz. 307)

- Ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 roku (Dz. U. 2009 Nr 93 poz. 768)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »