| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Już wkrótce zniknie problem z e-fakturami w Polsce

Już wkrótce zniknie problem z e-fakturami w Polsce

Już przyszłym roku faktury elektroniczne mogą być traktowane na równi z fakturami papierowymi – tak chce Ministerstwo Finansów i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia ws. przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Dokument ma za zadanie dostosować polskie przepisy do tych obowiązujących już w Unii Europejskiej. W wielkim skrócie, nowe rozporządzenie ma na celu między innymi liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania e-faktur tak, by faktury papierowe i elektroniczne były traktowane w ten sam sposób. Resort chce uprościć obrót e-faktur, żeby mogły stać się realną alternatywą dla papierowych.

Zgodnie z projektem, faktury mogą być przesyłane w dowolnym formacie elektronicznym. Jednak na przesłanie faktury w formie elektronicznej musi zgodzić się uprzednio jej odbiorca. Taka zgoda może mieć formę papierową lub elektroniczną. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej, zrezygnowano z wymogu bezpiecznego podpisu elektronicznego, który jest weryfikowany za pomocą certyfikatu. Podobne zasady są obecne od jakiegoś czasu, jednak niewiele firm w ogóle korzysta z e-faktur.

Zobacz również: Faktury przesyłane mailem bez e-podpisu od 2011 roku

Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełnić faktura elektroniczna jest zapewnienie przez nadawcę autentyczności pochodzenia i integralności treści. Co można przez to rozumieć? W skrócie chodzi o to, aby nie było najmniejszych wątpliwości, co do tego, kto jest wystawcą e-faktury oraz żeby zawierała ona wszystkie elementy, które powinna zawierać faktura. Ponadto nadawca musi zapewnić kontroli skarbowej pełny dostęp on-line do faktur elektronicznych. Kontrolerzy muszą mieć możliwość przetwarzania danych w formacie tekstowym. W razie jakichkolwiek problemów technicznych nadawca ma możliwość wystawiania korekt i faktur w tradycyjnej formie papierowej.

Jest to pierwszy krok do dużego postępu elektronizacji w Polsce. Co prawda obecnie wiele firm korzysta z e-faktur, jednak jest to dość skomplikowane i utrudnione, szczególnie dla osób nie posiadających dostępu do sieci. Ponadto, jakość tego typu usług stoi na dość słabym poziomie. 

Zobacz również: Jakie korzyści płyną z e-biznesu?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »