| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kto rozlicza VAT od sprzedaży procesorów?

Aktualizacja: 19.12.2016

Kto jest obowiązany do rozliczania podatku VAT z tytułu sprzedaży procesorów? Sprzedawca czy nabywca? »

Czy wartość sprzedaży wysyłkowej uwzględnia się przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego

Aktualizacja: 25.10.2016

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą – serwis urządzeń elektronicznych oraz sprzedaż wysyłkową poprzez m.in. serwis Allegro. Chciałbym przynajmniej w pierwszym okresie działalności skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT określonego w art. 113 ustawy o VAT. Czy do limitu 150 000 zł wlicza się przychód ze sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju? »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dostępu do portalu internetowego

Aktualizacja: 25.10.2016

Spółka z o.o. świadczy usługi udzielania dostępu do portalu internetowego. Usługa jest zawierana na okres 6 lub 12 miesięcy. W dniu udzielenia firmie kontrahenta dostępu do portalu internetowego spółka wystawia fakturę, natomiast zapłata za fakturę (usługę) następuje w późniejszym terminie. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w VAT? »

Rozliczenie najmu nieruchomości

Aktualizacja: 20.12.2016

Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku dochodowego oraz VAT przez najemców i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych, najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE. Poszczególne przypadki zobrazowaliśmy również ewidencją w księgach rachunkowych. »

Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

Aktualizacja: 26.03.2014

O konieczności stosowania kasy fiskalnej decyduje limit obrotu. Niektóre rodzaje działalności są zwolnione z rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Czy prowadzący sklep internetowy musi korzystać z kasy fiskalnej? »

Podatki dochodowe a bitcoin

Aktualizacja: 30.01.2014

Bitcoin, czyli wirtualne żetony są odbiciem prawdziwych pieniędzy. Tam zaś gdzie pojawia się wartość pieniężna - można być pewnym działania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak opodatkowane są bitcoiny? »

Czy fakturowanie on-line jest opłacalne?

Aktualizacja: 28.03.2011

Bezpieczeństwo, wygoda, niskie koszty. Z fakturowaniem on-line łączą się zarówno zalety, ale również wady. Przeczytaj co radzi ekspert na temat e-fakturowania. »

Czy właściciel portalu powinien rozliczyć dobrowolne wpłaty od użytkowników?

Aktualizacja: 30.09.2011

Obecnie właściciele portali internetowych robią wszystko, aby jak najwięcej internautów stało się ich stałymi użytkownikami. Oferują porady, niezbędne informacje i poruszają wiele przydatnych kwestii, a użytkownicy dokonują dobrowolnych wpłat. Jednak jak przedsiębiorca powinien je traktować? Czy jako darowiznę, czy może jako przychód z działalności gospodarczej? »

Czy handel wirtualnymi pieniędzmi jest usługą opodatkowaną VAT

Aktualizacja: 07.11.2010

Świadczenie polegające na sprzedaży „wirtualnych pieniędzy” służących do zabawy w sieciowych grach komputerowych wypełnia definicję usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Usługa ta podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT. »

Jak rozliczyć sprzedaż aplikacji i programów komputerowych na amerykańskim portalu

Aktualizacja: 07.11.2010

Podatnik prowadzi w Polsce jednoosobową firmę, która zajmuje się m.in. pisaniem programów komputerowych na zlecenie różnych firm. Firmom tym za swoje usługi wystawia faktury VAT. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów, rozlicza się na zasadach ogólnych. Podatnik chciałby sprzedawać tworzone przez siebie programy komputerowe za pośrednictwem amerykańskiego, ogólnodostępnego portalu internetowego. »

Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS

Aktualizacja: 22.07.2010

Kupiliśmy urządzenie UPS podtrzymujące zasilanie w sytuacjach awaryjnych. Czy można zaliczyć ten wydatek bezpośrednio do kosztów? »

Czy nabycie systemu komputerowego typu ERP uprawnia do ulgi na nowe technologie

Aktualizacja: 21.07.2010

Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, można odliczyć wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii. To tzw. ulga na nowe technologie. »

Już wkrótce zniknie problem z e-fakturami w Polsce

Aktualizacja: 13.12.2010

Już przyszłym roku faktury elektroniczne mogą być traktowane na równi z fakturami papierowymi – tak chce Ministerstwo Finansów i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień. »

Zakup drukarki komputerowej przy braku komputera a koszty

Aktualizacja: 25.05.2010

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę bez minimum jednego komputera, drukarki a często również innych tego typu sprzętów. »

Zakup komputera z dotacji urzędu pracy a VAT

Aktualizacja: 21.07.2010

Otrzymałam jako bezrobotna pieniądze z urzędu pracy (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego) na podjęcie działalności gospodarczej. Za otrzymane z dotacji środki nabyłam komputer, oprogramowanie, sprzęt fotograficzny i oświetleniowy do pracowni, ploter. Jestem zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, świadczę tylko usługi opodatkowane, rozliczam się na zasadach ogólnych to jest na książce przychodów i rozchodów. Czy mam prawo od dokonanych zakupów odliczyć VAT naliczony, pomniejszyć o tą wartość VAT należny. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK