REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomia pracy przy komputerze

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Praca przy komputerze przez okres dłuższy, niż 4 godziny dziennie wymaga odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Może bowiem długofalowo negatywnie wpływać na zdrowie i stać się po pewnym czasie bardzo uciążliwa. Poznaj zasady ergonomicznej pracy przy komputerze.

Jeśli pracujesz z komputerem dłużej zapewne już nie raz zetknąłeś się z problemem dolegliwości z tym związanych. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy pojawiające się przy długotrwałej pracy przy komputerze:

REKLAMA

  • ból oczy, ból głowy, ogólne zmęczenie i znużenie wynikające z intensywnego obciążenia wzroku;
  • dolegliwości związane z bólem pleców, szyi, karku, kręgosłupa, spłycenie oddechu, spowolnienie krążenia spowodowane przyjmowaniem stałej pozycji ciała na dłuższy czas;
  • ogólny stres prowadzący do frustracji i wypalenia zawodowego, spowodowany napiętymi terminami, szybkim tempem pracy oraz złą organizacją pracy.

Przyczyny dolegliwości

Kiedy zaczynasz odczuwać dolegliwości szybko możesz zlokalizować ich przyczynę. W zależności od ich rodzaju podejmiesz kroki w celu zmiany środowiska pracy, czyli uczynienia go bardziej ergonomicznym. Poniższa lista pomoże Ci lepiej ocenić sytuację i w efekcie końcowym zniwelować odczuwanie dolegliwości:

  • bóle głowy oraz oczu (pieczenie lub łzawienie) mogą być spowodowane niewłaściwym oświetleniem środowiska pracy, nieprawidłową odległością oczu od ekranu i złym kątem patrzenia na niego. Negatywny wpływ mogą mieć również odbicia światła na ekranie monitora oraz zbyt niewłaściwy współczynnik kontrastu;
  • bóle pleców, kręgosłupa oraz problemy z drętwiejącymi nogami mogą być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem fotela, na którym siedzisz przy komputerze. Warto sprawdzić takie właściwości, jak wysokość siedziska, odchylenie oparcia oraz zastosować podnóżek;
  • napięcie psychiczne i ogólny dyskomfort prowadzący do zmęczenia wynika ze złej organizacji pracy, natłoku zadań i napiętych terminów. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i musimy mieć do pracy odpowiednie warunki.

Zalecenia

Jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń z pewnością odczujesz ulgę w dotychczas pojawiających się dolegliwościach wraz z upływem czasu:

  • oczy powinny być oddalone od monitora o około 60 cm. Dozwolona jest tolerancja tej wartości w zakresie 15 cm w obie strony. Należy pamiętać o tym, aby ekran monitora był skierowany w stronę oczu w taki sposób, aby wzrok mógł padać na niego całkowicie prostopadle. Wzrok powinien być pochylony pod kątem 30 stopni;
  • wysokość siedziska jest zależna od wzrostu użytkownika i powinna wahać się w granicach od 42 do 53 cm;
  • pomiędzy siedziskiem, a spodem blatu powinna być zachowana odpowiednia przestrzeń na nogi wynosząca około 25 cm;
  • podczas pracy obie dłonie użytkownika powinny mieć możliwość swobodnego spoczywania na biurku, zaś przedramiona w takiej pozycji powinny tworzyć z ciałem kąt około 90 stopni;
  • należy pamiętać o ustawieniu ekranu monitora prostopadle do okna. W ten sposób unikamy sytuacji różnych stopni jasności między ekranem, a światłem słonecznym, które mogą powodować zmęczenie oczu. Należy też tak dobierać ustawienie monitora, aby nie odbijało się w nim światło (sztuczne lub słoneczne).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA