REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak być bezpiecznym w sieci - najczęściej popełniane błędy

bezpieczeństwo w internecie
bezpieczeństwo w internecie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich sytuacjach, korzystając z sieci, narażamy swoje dane i tożsamość na największe ryzyko? Poniżej sześć najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników internetu i sposobów, jak im przeciwdziałać.

Używanie zbyt słabych haseł

REKLAMA

Świadomość przestępców, że użytkownicy korzystają ze słabych haseł, to najczęstsza przyczyna tzw. ataków słownikowych na nasze komputery i konta online. Zasada ich działania jest prosta. Złośliwe oprogramowanie automatycznie próbuje, które hasło z listy najpopularniejszych zadziała w danym systemie czy portalu. Zagrożenie rośnie, gdy stosujemy krótkie hasła składające się z wyrazów pospolitych (np. „pies”, „hasło1”) lub zawierające informacje nas identyfikujące (np. data urodzenia, nazwa ulicy zamieszkania, imię). Choć tego typu hasła łatwo zapamiętać, w ogóle nie chronią naszych kont.

REKLAMA

Wskazówka eksperta: Silne hasło powinno być długie, unikalne i składać się z kombinacji: wielkich liter (ABCDEF…), małych liter (abcdef…), cyfr (01234…) i symboli (~`!@#$%^…).Techniką, która ułatwia tworzenie haseł, jest wykorzystanie pierwszych liter ulubionych zwrotów – np. z „Nie tędy droga! Na pewno to wiem”, może powstać akronim: „Ntd!Nptw”. W sieci dostępne są również generatory haseł online.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stosowanie tego samego hasła w wielu usługach

Często używamy tego samego hasła w przypadku poczty e-mail, Facebooka i forów internetowych. Jest to dla nas wygodne – nie musimy pamiętać wielu skomplikowanych kombinacji znaków. W ten sposób jednak nie dbamy o swoje bezpieczeństwo. Jeśli haker pozna jedno nasze hasło, może próbować dostać się do innych miejsc w sieci, w których mamy konta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazówka eksperta: Rozwiązaniem jest stosowanie różnych, unikalnych haseł, odmiennych dla każdego konta. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać, pomogą nam w tym elektroniczne portfele (np. KeePass). Hasła warto jest też zmieniać co kilka miesięcy.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Złe praktyki korzystania z poczty e-mail

E-maile wciąż są najpopularniejszym środkiem komunikacji w internecie. Są także najczęstszym sposobem wyłudzania poufnych informacji osobistych poprzez podszywanie się pod osobę lub instytucję godną zaufania (tzw. phishing).

Wskazówka eksperta: Receptą na uchronienie się przed oszustwem jest dokładne przyglądanie się otrzymanym wiadomościom. Fałszywe maile zawierają nieprawdziwe numery telefonów i adresy oraz linki do stron, imitujących np. strony banków.  Zazwyczaj występują w nich błędy językowe. Jeśli nie znamy nadawcy wiadomości, uznajmy ją za spam. Najlepiej nie otwierajmy jej w ogóle, tylko wyrzućmy od razu do kosza. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w linki w e-mailach, których wiarygodność budzi naszą wątpliwość.

Jak zarobić na rejestracji domen internetowych?

Przeświadczenie o anonimowości w sieci

REKLAMA

Wrażenie, że w internecie jesteśmy anonimowi, jest mylne. Informacje o nas zbierają takie firmy, jak np. Google Inc. Działające w internecie serwisy – wyszukiwarki, strony informacyjne, newsowe, sklepy internetowe, witryny urzędów państwowych i innych instytucji publicznych analizują nasze zachowanie dzięki wykorzystaniu „cookies”. Często wydaje nam się, że jeśli publikujemy nasz adres zamieszkania gronu znajomych w mediach społecznościowych, to widzą go tylko oni. Tymczasem może on być widoczny także dla potencjalnego złodzieja.

Wskazówka eksperta: W internecie warto wyznawać złotą zasadą ochrony własnej tożsamości: „jeśli nie chcesz, aby cały świat zobaczył to, co udostępniasz, zatrzymaj to dla siebie”.

Obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy


Korzystanie z niebezpiecznych aplikacji na Facebooku

Warunkiem użycia aplikacji na Facebooku jest zezwolenie na jej dostęp do naszych podstawowych danych. Zwykle nie wiemy do jakich, ponieważ nie czytamy informacji, która pojawia się przy żądaniu akceptacji. Zawsze więc istnieje ryzyko, że aplikacja użyje naszego konta w celu kradzieży danych.

Uzyskując zgodę na dostęp, może też publikować posty w naszym imieniu, przez co na zagrożenie narażamy naszych znajomych w mediach społecznościowych. Najpowszechniejszą taktyką jest zamieszczanie powiadomień, że zostali przez nas otagowani lub że polecamy im daną stronę. Kiedy klikną w poddany link, przenoszeni są do witryny zewnętrznej, która może wykorzystywać techniki phishingowe, aby uzyskać dostęp do ich informacji osobistych.

Wskazówka eksperta: Uchronić się przed niepożądanym działaniem aplikacji można dzięki korzystaniu z usług od zaufanych dostawców, jak np. Facebook. Warto też dokładnie zapoznawać się
z informacjami podanymi przy żądaniu dostępu do naszego profilu. 

Prowadzenie e-działalności - obowiązki informacyjne

Korzystanie z nieszyfrowanych połączeń podczas płatności online

Podczas dokonywania płatności drogą elektroniczną, np. w sklepie internetowym czy banku dane, które są przesyłane, są chronione i kodowane wtedy, jeśli zabezpiecza je certyfikat SSL. W innym przypadku informacje te przesyłane są otwartym tekstem, stosunkowo łatwym do przechwycenia i modyfikacji przez agresora.

Wskazówka eksperta:

O tym, czy korzystamy z połączenia szyfrowanym protokołem SSL lub Extended Validation (EV) SSL (certyfikaty powszechnie używane przez instytucje zaufania publicznego, zwłaszcza banki, gdzie zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa i poufności transakcji jest priorytetem) informuje kilka elementów. Jeśli podczas połączenia ze stroną WWW w jej adresie znajduje się przedrostek https://, a w pasku przeglądarki – ikona klucza lub kłódki – oznacza to, że połączenie szyfrowane jest protokołem SSL. O użyciu do zabezpieczenia połączenia drugiego typu certyfikatu – EV – świadczy pojawiający się dodatkowo zielony pasek w pasku adresu przeglądarki.

Dlaczego nie warto korzystać z wypożyczonych list mailingowych

Autor: Paweł Żal, lider zespołu Testów Unizeto Technologies

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA