| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Firmowa strona WWW > Tani hosting dla firmy - który wybrać?

Tani hosting dla firmy - który wybrać?

Oferty taniego hostingu zawładnęły rynkiem. Dowiedz się na co uważać decydując się na tani hosting.

Kolejnym czynnikiem kosztotwórczym, a jednocześnie istotnie wpływającym na poziom bezpieczeństwa, jest polityka kopii zapasowych.  Wykonywanie kopii, a zwłaszcza ich przechowywanie, po prostu kosztuje. Oczywiście, pojedynczym klientom może zdawać się, że liczba danych, które posiadają, nie jest znaczna, jednak operator obsługujący dziesiątki tysięcy użytkowników musi sprawnie archiwizować wiele terabajtów danych. Codziennie.

W najtańszych rozwiązaniach nie znajdziemy w ogóle kopii bezpieczeństwa, wykonywanej przez hostera. Bywa też, że kopia taka jest niedostępna dla klienta, a jedynie służy hosterowi do przywrócenia danych w razie awarii po jego stronie. Poza sprawdzeniem, czy kopia jest wykonywana codziennie, bardzo ważnym czynnikiem jest czas jej przechowywania. Cóż z tego, że zorientujemy się po czterech dniach, iż utraciliśmy ważne dane lub też zostały one zmienione przez włamanie na naszą stronę internetową – kiedy w kopii bezpieczeństwa znajduje się zawartość serwera wyłącznie z dnia wczorajszego? W takim wypadku nie mamy szansy na odtworzenie danych (no chyba, że sami codziennie robimy backup we własnym zakresie).

Nie warto oszczędzać na backupach. Solidni operatorzy zapewniają codzienną kopię i przechowywanie danych minimalnie przez 7, a wybrani – nawet przez 14 dni!

Kolejny czynnik to lokalizacja operatora. Dostawcy zagraniczni mogą przedstawiać tańsze oferty, jednak trzeba pamiętać, iż fizyka jest nieubłagana i w niektórych zastosowaniach możemy odczuć większe opóźnienia sygnału (zwłaszcza w wypadku tzw. streamingu) docierającego do Polski z odległych miejsc. Drugą konsekwencją wyboru operatora za granicą jest często ograniczona obsługa w języku polskim lub jej brak. Po trzecie– zazwyczaj nie spełnimy wówczas wymagań przepisów o ochronie danych osobowych, ponieważ najczęściej nie jest możliwe zawarcie z taką firmą umowy powierzenia danych osobowych na piśmie.

Wybieraj operatora zagranicznego tylko, jeśli jesteś świadomy wad i zależy ci na jak najniższej cenie. Jeśli przetwarzasz w serwisie dane osobowe (posiadasz np. formularz kontaktowy czy newsletter) – radzimy zdecydować się na polskiego operatora z możliwością podpisania umowy powierzenia danych osobowych.

Na zakończenie warto sprawdzić, jak wyglądają ww. czynniki w ramach podstawowych pakietów hostingowych popularnych polskich operatorów hostingowych:

MARKA

Ogicom.pl

Blink.pl

Home.pl

Kopia Twoich plików

14 dni

7 dni

3 dni

Lokalizacja

Polska

Polska

Polska

Sprzęt serwerowy

Profesjonalne serwery

DELL, HP, SM

Profesjonalne serwery DELL, HP, SM

Profesjonalne serwery Tyan, HP

Backup online danych z twojego komputera

TAK

-

-

Na podstawie informacji ze stron operatorów, 2012-08-21

Podsumowując – wybór taniej oferty zawsze będzie wiązać się z określonym ryzykiem. Zanim zdecydujesz się na tani hosting, rozważ kwotę, którą zaoszczędzisz i porównaj ją ze stratą, którą poniósłbyś w razie utraty twojej strony www i poczty. Weź pod uwagę takie czynniki, jak oferowane przez operatora zaplecze techniczne, lokalizacja i polityka bezpieczeństwa. I pamiętaj – spokój o kondycję własnej firmy jest o wiele cenniejszy niż oszczędność w skali kilkudziesięciu złotych rocznie.

Źródło: ogicom.pl, blink.pl, home.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK