| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Nazwa dla sklepu internetowego – jak ją wybrać?

Nazwa dla sklepu internetowego – jak ją wybrać?

Wydaje się, że wybór nazwy dla sklepu internetowego to najważniejsza decyzja marketingowa dokonana przez osobę, która chce rozkręcić e-biznes. Jest to tylko w połowie prawda, gdyż o sukcesie sklepu decyduje wiele czynników, między innymi codzienna ciężka praca, dobrze dobrany zespół czy odpowiednio dobrana taktyka. Mimo to odpowiednia nazwa sklepu pomoże na początku przeprawy przez gąszcz konkurencji, jak i w późniejszym rozwoju marki. Jak więc wybrać odpowiednią markę i na co zwracać uwagę?

Dobrze dobrana nazwa sklepu może być marką, którą klienci zapamiętają na długie lata. Jeśli wybieramy nazwę dla sklepu internetowego możemy zastanowić się, czy dobrym posunięciem nie byłoby wymyślenie od razu sloganu. Głównym zadaniem samej nazwy sklepu jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta, zadaniem sloganu zaś wzbudzenie zainteresowania. Odpowiednie przygotowanie i zadbanie o każdy szczegół dotyczący rozmieszczenia elementów na stronie pozwoli nam pozyskać i co najważniejsze, zatrzymać klienta.

Tworzenie nazwy nie może ograniczyć się do samego etapu kreatywnego i burzy mózgów wśród znajomych czy rodziny. Tworzenie nazwy powinno być podzielone na kilka etapów. Pierwszym z nich jest etap analityczny zakładający dokładną analizę rynku. W tym procesie musimy zebrać dokładne informacje o rynku, a przede wszystkim o naszej przyszłej grupie docelowej oraz o branży, którą chcemy reprezentować. Należy również zwrócić uwagę na konkurencję i ich nazwy oraz sprawdzić, jakie nazwy sprawdzają się w danej branży.

Warto zobaczyć: Jak odpowiednio zbudować miarodajną ankietę on-line?

Dopiero po dogłębnej analizie możemy przejść do etapu kreatywnego, czyli zbierania listy pomysłów na nazwę dla naszego sklepu. Warto zbierać nawet najdziwniejsze nazwy, z których potem mogą powstać ciekawe kombinacje. W ostatnim etapie weryfikacji należy wybrać ostateczną nazwę, którą będziemy się legitymować przez cały okres trwania naszej działalności w sieci.

Wracając na chwilę do pierwszego etapu należy pamiętać przede wszystkim o naszych przyszłych odbiorcach. Należy ich poznać i zrozumieć. Powinniśmy dowiedzieć się jak spędzają swój czas, co lubią, a za czym nie przepadają i przede wszystkim, jakie mogą mieć zainteresowania. Jeśli celujemy w rynek hobbystyczny musimy pamiętać, że nasi przyszli odbiorcy w głównej mierze to profesjonaliści w swoim fachu, więc jakikolwiek przejaw niekompetencji będzie odbierany negatywnie.

Jeśli dokładnie poznamy naszych odbiorców unikniemy również wpadek w stosowaniu niekonkretnych nazw, które na przykład w branżowym żargonie mogą oznaczać coś zupełnie innego od założenia. Nasza nazwa musi nas wyróżniać spośród konkurentów i pod żadnym pozorem nie może kojarzyć się z nazwą konkurencji. Możemy również zastosować nazwę własną, nazwę obcojęzyczną lub przeróbkę nazwy branży, np. rowerowo, budowlaniec, hostingowo etc. 

Sprawdź też: Klienci sklepów internetowych – na jakie typy się dzielą?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK