| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Brak magazynu dla e-sklepu – czy taki biznes ma szansę przetrwania?

Brak magazynu dla e-sklepu – czy taki biznes ma szansę przetrwania?

Wiele osób, które mają w planach otworzenie własnego e-biznesu opartego na sklepie internetowym myśli, że sprawa magazynowania towarów ich nie dotyczy. Przecież na początku nie będą dużo sprzedawać lub oferowane przez te osoby towary są niewielkie i można je trzymać w domu. Jeśli planujemy sukcesy i rozwój, takie myślenie szybko pozbawi nas marzeń. Dlaczego? Czy własny magazyn jest niezbędny?

Świat e-biznesu zna bardzo wiele przypadków, w których sklepy internetowe chciały działać bez magazynu, jedynie jako pośrednicy w sprzedaży oferując towary w takich samych cenach, jak konkurencja. Na marginesie warto dodać, że te sklepu już dawno upadły i nie ma po nich śladu. Dlaczego? Czy próba „obejścia” sprawy magazynu jest aż tak niepożądana?

Spójrzmy na to z punktu widzenia konsumenta, który ma do wyboru dwa sklepy z tym samym towarem w podobnych cenach. W jednym towar jest dostępny od ręki z terminem realizacji zamówienia od 24 do 48 godzin. W drugim sklepie towar jest teoretycznie dostępny, ale termin realizacji zamówienia to od 2 do 5 dni. Chyba oczywiste, że klient wybierze pierwszą opcję. Czy pominięcie magazynu zawsze jest nieskuteczne i prowadzi do upadku?

Zobacz również: Czy jeden dobry pomysł na e-biznes wystarczy na kilka lat?

Jedyną sytuacją, w której możemy sobie pozwolić na pośrednictwo są towary niszowe, których na próżno szukać u konkurencji, a klient jest w stanie na taki towar poczekać nieco dłużej. W innym przypadku dłuższy termin realizacji zamówienia będziemy musieli wynagrodzić niższą ceną lub jakimś bonusem, a i tak nie jest to recepta na sukces. Poza tym niższa cena oznacza niższe przychody, a pośrednictwo w zamówieniu łączy się z dość skomplikowanym procesem logistycznym, którego opanowanie jednej osobie przyniesie sporo pracy.

W dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu oczekują coraz większej jakości usług, a w tym dostępności towaru od ręki, a nie teoretycznej możliwości jego zamówienia z bliżej nieznanym terminem realizacji. Kłopoty z magazynowaniem towaru dotyczą każdego przedsiębiorcę działającego w e-biznesie. Większe przedsiębiorstwa muszą wynajmować lub budować własne magazyny, mniejsi gracze ze względu na mniejsze możliwości finansowe, muszą kombinować.

Sprawdź również: Czy każdy pomysł na e-biznes się sprawdzi?

W wypadku niewielkich e-sklepów, często prowadzone są one jako przedsięwzięcia rodzinne. Niestety w tym przypadku bardzo często zdarza się sytuacja tak zwanego „zatowarowania mieszkania”. Jeśli jeszcze posiadamy domek jednorodzinny i mamy możliwość zaadaptowania jednego pomieszczenia lub garażu na niewielki magazyn, jest to dobre rozwiązanie na początek. Jeśli jednak mieszkamy w mieszkaniu w bloku i chcemy oferować towary od ręki, będziemy musieli wynająć pomieszczenie pod magazyn, a to już spore wyzwanie, które z biegiem czasu z pewnością się opłaci.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »