| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Podstawowe błędy w strategiach sklepów Internetowych – cena i towar

Podstawowe błędy w strategiach sklepów Internetowych – cena i towar

Wielu właścicieli sklepów internetowych myśli, że najniższe ceny i szerokość asortymentu to jedyny słuszny środek na rozwinięcie e-biznesu w postaci sklepu internetowego. Tak wg. nich wygląda prawidłowa strategia marketingowa. Ale gdyby tak najniższe ceny zamienić na ceny przystępne dla Klienta, a szerokość asortymentu przekształcić w jego głębokość w danym szczeblu, z pewnością powstałaby strategia lepsza niż inne, „jedyne i słuszne” strategie marketingowe. Jak więc zaplanować strategię dochodowego sklepu internetowego?

Co prawda istnieje wiele strategii marketingowych wycelowanych w sklepy internetowe, między innymi marketing mix i pojęcia z nim związane, to ich praktyczna realizacja i wdrażanie często pozostawia wiele do życzenia. Błędy są popełniane głównie ze względu na nieznajomość, niezrozumienie czy nawet przewartościowanie pojedynczych składowych marketingu. Strategia marketingowa działa prawidłowo jako całość, a jakiekolwiek ustępstwo lub rozwinięcie jednego z jej podpunktów może zepsuć cały efekt.

Wielu właścicieli sklepów zbyt poważnie bierze sobie do serca strategię przystępnych cen, myląc jednocześnie to pojęcie z pojęciem niskich cen. Owszem, sklep może mieć wielu klientów, ale dochód przedsiębiorstwa nie będzie odpowiednio wysoki i w pewnym momencie, być może w chwili kryzysu ceny poszybują w górę odstraszając większość „wiernych” dotychczasowych klientów.

Jeśli mamy zamiar otworzyć sklep internetowy lub całkowicie zrewolucjonizować już istniejący, a za główną strategię i najważniejszą cechę naszej oferty przyjmiemy najniższe na rynku ceny, powinniśmy jeszcze raz zaplanować strategię, gdyż takie plany i pomysły ma większość innych sprzedawców na rynku.

Zobacz również: Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie? – rodzaje baterii

Jeśli jednak zamiast najniższej na rynku ceny, naszą główną strategią będzie najszerszy asortyment danego towaru na rynku… również powinniśmy przemyśleć naszą strategię, gdyż taki sam pomysł ma większość przedsiębiorców i oczywiście naszych konkurentów na rynku.

Jaka strategia będzie najlepsza? Warto pamiętać, że rynek sklepów internetowych i ogólnie pojętego e-biznesu jest bardzo szeroki i okupowany przez wielu przedsiębiorców. Dla nowych graczy największą szansą na zaistnienie jest indywidualne i nieco oryginalne podejście do tematu. Jeśli planujemy strategię i myślimy tak samo jak większość naszych konkurentów, nasze szanse na wygraną są znikome.

Oczywiście nie możemy zaprzeczyć, że cena to jeden z głównych czynników warunkujących skuteczną sprzedaż w sklepie internetowym. Istotnym jest również fakt, że asortyment pożądany przez rynek to ważny czynnik, który bezpośrednio przekłada się na zyski sklepu. Niestety w przypadku niektórych przedsiębiorców postrzeganie tych zasad jest przesadnie zasadnicze i radykalne. Najniższe ceny i najszerszy asortyment to nie najlepsza strategia.

Sprawdź też: Jak wprowadzić modułowe centra danych do firmy?

Połączenie tych dwóch składowych w najwyższych możliwych dawkach (najniższe ceny – najszerszy asortyment) to nadal za mało na potrzeby marketingu dochodowego sklepu internetowego. Dopiero odpowiednie wyważenie proporcji, pewne ustępstwa jak również nietypowe eksperymenty są w stanie wybić nową firmę ponad innych rynkowych graczy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK