Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 4 

Jak napisać regulamin sklepu internetowego? – uwagi ogólne

Zobacz artykuły na temat:e-commercee-firmae-marketing
Obowiązkiem przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy jest zamieszczenie regulaminu na stronie WWW sklepu. Jednakże przedsiębiorcy często nie dokładają należytych wysiłków w tym celu. Zadają oni sobie pytanie: czy muszę zamieszczać regulamin, czy ktoś go w ogóle przeczyta?
Regulamin sklepu internetowego jest obowiązkowy.
Regulamin sklepu internetowego jest obowiązkowy.

Czy muszę zamieszczać regulamin

Regulamin sklepu internetowego jest obowiązkowy. Szukając odpowiedzi na to pytanie należy mieć na uwadze ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.) oraz ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 ze zm.).

Pierwsza z nich uzależnia obowiązek zamieszczenia regulaminu od rodzaju prowadzonej działalności. Obowiązek udostępnienia regulaminu dotyczy wyłącznie sytuacji, w której przedsiębiorca świadczy usługi drogą elektroniczną, czyli np. sprzedaje muzykę on-line, oferuje usługi hostingowi itp. Sprzedaż towarów, a z taką działalnością związana jest większość sklepów internetowych, nie jest świadczeniem usług drogą elektroniczną. Umowa ma formę elektroniczną, aczkolwiek jej wykonanie, czyli dostarczenie materialnego towaru następuje w sposób tradycyjny (przesyłka pocztowa, kurier). Z przepisów tej ustawy nie wynika bezpośredni obowiązek zamieszczania regulaminu w stosunku do prowadzenia działalności, której przedmiotem jest sprzedaż rzeczy materialnych, chyba że przedsiębiorca obok sprzedaży świadczy usługi elektroniczne.

W drugiej z cytowanych ustaw na przedsiębiorcę zawierającego umowę na odległość nałożony jest obowiązek poinformowania konsumenta, przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy min. o: danych teleadresowych, cenie produktu, zasadach zapłaty ceny, kosztach oraz terminie i sposobie dostawy, prawie odstąpienia od umowy, miejscu i sposobie składania reklamacji. Najłatwiejszym sposobem przedstawiania tych informacji jest sporządzenie regulaminu sklepu.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że przedsiębiorca sprzedający towary w sklepie internetowym jest zobowiązany do poinformowania konsumenta o ważnych kwestiach zawarcia i wykonania umowy a najwygodniejszym tego sposobem jest napisanie regulaminu.

Polecamy: Poradnik: Sklep internetowy a podatek VAT

Liczba komentarzy:
dodano: 2014-04-11 08:03 przez:Lordo

Moim zdaniem warto a żeby osoby które prowadzą sklep internetowy, albo które chcą otworzyć własny sklep intenetowy, warto żeby sie zapoznali z informacjami dotyczącymu regulamniów takich sklepów: http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-spolek/jak-napisac-dobry-regulamin-sklepu-internetowego.html , tutaj można co nieco się dowiedzieć.

dodano: 2013-10-21 10:45 przez:Antoni
Podstawowy problem przedsiębiorców z branży e-commerce polega na braku informacji dotyczących praw konsumentów. Dopuszczają się nawet kopiowania regulaminów ze stron internetowych innych sklepów! Jak można do tego stopnia ignorować prawo?! Mój znajomy dostał z tego powodu 12 pozwów sądowych i kilka tysięcy zł do zapłaty. Ku przestrodze: http://klauzuleniedozwolone.pl/blog/klauzule-niedozwolone-plaga-w-polskim-e-handlu/
dodano: 2013-10-21 10:44 przez:Antoni
Podstawowy problem przedsiębiorców z branży e-commerce polega na braku informacji dotyczących praw konsumentów. Dopuszczają się nawet kopiowania regulaminów ze stron internetowych innych sklepów! Jak można do tego stopnia ignorować prawo?! Mój znajomy dostał z tego powodu 12 pozwów sądowych i kilka tysięcy zł do zapłaty. Ku przestrodze: http://klauzuleniedozwolone.pl/blog/klauzule-niedozwolone-plaga-w-polskim-e-handlu/
dodano: 2013-09-04 23:17 przez:janklauzulowy

Witam,

Chcę zapytać co w przypadku zmiany regulaminu? Czy jest ona dopuszczalna w każdym czasie? Czy należy zawrzeć w pierwotnej wersji jakieś regulacje odnoszące się do późniejszej zmiany?


Zapis dot. zmiany regulaminu to jedna z najtrudniejszych kwestii przy tworzeniu bezpiecznego regulaminu sklepu internetowego. Zajmujemy się tworzeniem bezpiecznych regulaminów na regulaminowo.pl i aby uniknąć tutaj zarzutu, że taki zapis jest niedozwolony podajemy zawsze obiektywnie ważne przyczyny zmian.

Cała zabawa polega na tym, że dla każdego przedsiębiorcy inne przyczyny mogą być ważne - stąd tak wiele takich zapisów znajdziemy w rejestrze UOKiK. Nie mniej jednak należy tutaj dochować należytej staranności i bardzo dokładnie wyselekcjonować te przyczyny. Warto tutaj z pewnością prześledzić tutaj sam rejestr, który nam odpowie jakie przyczyny są ryzykowne.

Jeszcze jedna rzecz - aby dokonywać późniejszych zmian, taki zapis należy przewidzieć w pierwotnym regulaminie.
dodano: 2013-03-19 19:37 przez:Maniek
Zachęcam do skorzystania z usług profesjonalistów - www.regreg.pl. Profesjonalny regulamin sklepu internetowego już od 1 zł netto. Sporządzają również inne regulaminy - np. serwisów internetowych. Solidna firma.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki przedsiębiorcówWzory umów
Kalkulator amortyzacjiKalkulator wynagrodzeń

Społeczność

ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM