| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Rekordowa sprzedaż domen .pl

Rekordowa sprzedaż domen .pl

Za nami kolejny rekordowy kwartał w zakresie bezwględnej liczby zarejestrowanych nowych domen, których w sumie na koniec czerwca 2009 r. było ponad 1,43 mln. Nieznacznie, ale wciąż spada jednak liczba ich odnowień. Ukazał się kwartalny raport NASK.

W drugim kwartale 2009 r. zarejestrowano blisko 200 tys. nazw domen, co sprawiło, że zapoczątkowany pół roku temu trend dynamicznego wzrostu liczby rejestracji został utrzymany - informuje raport "Rynek domen w Polsce" opracowany przez NASK. W porównaniu do kwartału poprzedniego dynamika przyrostu liczby domen .pl wyniosła 4,89%, a drugi kwartał 2009 roku zakończył się wynikiem 1 438 023 aktywnych nazw domeny w DNS.

Średnio każdego dnia kalendarzowego w omawianym okresie dokonywano ponad 2181 rejestracji.
Z raportu wynika, że w drugim kwartale bieżącego roku o 4 punkty procentowe spadł w porównaniu do kwartału pierwszego poziom odnowień - wyniósł on 62%. Niższy wskaźnik odnowień domen .pl zarejestrowanych na początku roku 2008 był wynikiem licznych promocji po stronie partnerów NASK, pozwalających klientom rejestrować domeny za darmo lub w cenie poniżej 1 zł - brzmi uzasadnienie autorów raportu, aczkolwiek niewątpliwie znaczącą przyczyną wciąż pozostaje wysoki koszt odnowień zarejestrowanych domen w naszym kraju.

Cały czas wzrasta liczba akredytowanych partnerów NASK, których w drugim kwartale 2009 r. było 112 (32 z nich ma siedzibę w Europie poza Polską, a 16 w pozostałych częściach świata). Liczba domen .pl obsługiwanych przez partnerów kształtuje się na poziomie 97%. Największy udział mają dwa podmioty: Home.pl (26%) i NetArt (24%), przy czym Home.pl ma 30% udział w rynku rejestracji.

Raport podaje również dane dotyczące parkowania domen - zauważyć można w tym obszarze tendencję wzrostową. Okazuje się, iż zaparkowanych jest 6,2% nazw domeny z całości polskiego DNS (liczba zaparkowanych domen .pl wzrosła w stosunku do kwartału pierwszego 2009 o 0,3 punktu procentowego). 

Źródło: PCWORLD

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK