| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Zagrożenia internetowe w faktach i liczbach

Zagrożenia internetowe w faktach i liczbach

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok Internet staje się coraz bardziej niebezpieczny. Coraz więcej ataków, zagrożeń, wirusów, oszustw i wyłudzeń. Czy mamy szansę na jakąś poprawę? Trudno powiedzieć, ale statystyki są bezlitosne. Poznajmy najważniejsze dane i fakty dotyczące zagrożeń internetowych w zeszłym roku.

W 2010 roku zanotowano przeszło 286 milionów nowych, unikalnych zagrożeń. To ogromna liczba, a co stoi za takim ogromem zagrożenia? Przede wszystkim wielopostaciowość ataków i nowe mechanizmy dostarczania, takie jak zestawy do ataków sieciowych. Z tego również wynika fakt, że liczba ataków w 2010 roku wzrosła aż o 93 procent. Przyczyniły się do tego głównie gotowe zestawy do ataków internetowych. Na taki wzrost zagrożeń miały również wpływ skrócone adresy URL.

260 tysięcy narażonych tożsamości w przeliczeniu na jedno włamanie – ta liczba również może przerażać. Liczba ta określa średnią ujawnionych tożsamości w incydentach związanych z naruszeniem bezpieczeństwa danych w efekcie działań cyberprzestępczych. Bardzo ważną rolę w ukierunkowanych atakach, takich jak Hydraq i Stuxnet. Sam Stuxnet odegrały luki dnia zerowego. W 2010 roku powstało 14 nowych luk dnia zerowego.

Polecamy: Telefon z tradycyjną klawiaturą – jaki wybrać?

Liczbę tę dopełnia przeszło 6250 nowych luk w programach różnego typu. Wzrosła również liczba luk mobilnych o przeszło 40 procent. Liczba zgłoszonych luk w mobilnych systemach operacyjnych zwiększyła się ze 115 w 2009 roku do 163 w roku 2010. Jest to sygnał, że cyberprzestępcy zwracają swoją uwagę w stronę rozwiązań mobilnych. Nie tylko firmy szukają innowacji wprowadzając sieci mobilne, przestępcy również nie śpią.

Warto również zwrócić uwagę na wszędobylski SPAM. Otóż w zeszłym roku 74 procent spamu dotyczyło produktów farmaceutycznych. To niemal trzy czwarte całego spamu w 2010 roku. Niechciane reklamy w większości miały związek z produktami farmaceutycznymi, z czego znaczna część odsyłała do witryn farmaceutycznych i powiązanych marek, niekiedy również do zainfekowanych stron internetowych.

Oczywiście to tylko część z zagrożeń, jakie rozwijały się w 2010 roku i które rozwijają się nadal. Być może, do dnia dzisiejszego niektóre statystyki przekraczają te z całego zeszłego roku. Czy jest więc szansa na poprawę bezpieczeństwa w sieci. Patrząc na bezlitośnie rosnące słupki statystyk, ciężko być optymistą. Dlatego też najlepszym wyjściem z sytuacji będzie poprawa bezpieczeństwa jednostkowego, czyli: aktualny antywirus, często aktualizowane oprogramowanie i system operacyjny oraz ogromna dawka ostrożności

Sprawdź również: Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK