| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Pamięci masowe – jak kształtuje się przyszłość składowania danych?

Pamięci masowe – jak kształtuje się przyszłość składowania danych?

Składowanie danych to udręka każdej firmy. Jak wiadomo, dane firmowe są niezwykle ważne, a zapewnienie im bezpieczeństwa jest coraz trudniejsze. Na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku. W zeszłym roku dało się zauważyć zmianę podejścia do sposobów przechowywania danych. Ale co czeka nas w najbliższych latach? Przecież ilość danych ciągle wzrasta. Czy firmy IT i dostawcy pamięci masowych nadążą za firmami?

Czy przy przeszło 15 petabajtach nowych danych wytwarzanych każdego dnia przez firmy i stale rosnącym wolumenie danych, możliwość prostego ich magazynowania w sposób bezpieczny i elastyczny będzie nadal możliwe? Trzeba przyznać, że tradycyjne metody magazynowania danych stają się coraz bardziej kosztowne, nieefektywne i niedotrzymujące kroku potrzebom użytkowników, a w tym przypadku potrzebom firm. Na szczęście cały szczebel IT i dostawcy pamięci masowych nie śpią.

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej efektywne metody przechowywania danych. Pojawiają się również nowe trendy w pamięciach masowych. Jak więc będzie wyglądała najbliższa przyszłość?

Polecamy: Telefon z klawiaturą zamiast smartfona – co wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że bardzo ważną rolę w tej rozgrywce odegra chmura. Już teraz popularność pamięci masowych w chmurze rośnie niemal z dnia na dzień. Co ciekawe, istnieją różne rozwiązania z których mogą korzystać firmy – pamięć w chmurze w modelu prywatnym, publicznym jak i mieszanym. Warto nadmienić, że wszystkie te trzy modele oferują przedsiębiorstwom dużą skalowalność, lepsze planowanie zdolności magazynowania danych i większą elastyczność w spełnianiu unikatowych wymagań użytkownika. A jak z bezpieczeństwem?

W związku z coraz większymi obawami o bezpieczeństwo krytycznych informacji przechowywanych w chmurze publicznej, w najbliższej przyszłości głównym kierunkiem inwestowania w tym obszarze będzie model chmury prywatnej. Szacuje się, że już w przyszłym roku największe i najbogatsze korporacje będą inwestować w budowę prywatnych usług cloud computing. Dla takich firm liczy się nie tylko bezpieczne przechowywanie danych, ale także zarządzanie i hostowanie ich własnych środowisk cloud.

Firmy, które już dziś inwestują w taki model usług, już za rok mogą wyciągnąć z tego ogromne zyski. Nie tylko będą miały własny model cloud computingu, ale również będą mogły świadczyć usługi firmom, które po prostu zaspały i muszą korzystać z usług innych przedsiębiorstw, nierzadko również konkurencji.

Przeczytaj też: Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Wizja może dość przerysowana, ale jakże możliwa i perspektywiczna. Dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na przejście "w chmurę" dotychczasowy model zarządzania danymi ulegnie diametralnym zmianom, a kto wie, może nawet zniknie zastąpiony całkowicie przez chmurę. Ponadto ciągle obecny kryzys i bezustanny zalew danych wymusza na firmach innowacyjność. Jednak to od firm zależy, czy zostaną twardo przy starych rozwiązaniach tracąc przy tym na znaczeniu, czy zainwestują w przyszłość, zyski i rozwój.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Firmy, które już dziś inwestują w nowy model usług, już za rok mogą wyciągnąć z tego ogromne zyski.
Firmy, które już dziś inwestują w nowy model usług, już za rok mogą wyciągnąć z tego ogromne zyski.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »