REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe podejście do licencji – niedrogo i legalnie

Kamil Rogala
Znaczącą rolę w ukształtowaniu się pozytywnych relacji pomiędzy firmą a oprogramowaniem i licencjami może odgrywać rozwój cloud computingu i systemów mobilnych.
Znaczącą rolę w ukształtowaniu się pozytywnych relacji pomiędzy firmą a oprogramowaniem i licencjami może odgrywać rozwój cloud computingu i systemów mobilnych.

REKLAMA

REKLAMA

Oprogramowanie w firmie to niezwykle ważny składnik całego systemu IT. Bez odpowiedniego oprogramowania nawet najdroższy sprzęt jest bezużyteczny. Niestety niektóre firmy bardzo zaniedbują ten aspekt licząc na to, że nadrobią w innej dziedzinie. Jak to jest w praktyce?

REKLAMA

Recepta jest prosta - firmy powinny jak najszybciej rozpocząć działania mające na celu głębokie zmiany w sposobie licencjonowania oprogramowania. Długoterminowe licencje na oprogramowania w firmach to ciągle rzadkość. Poza tym wiele firm ciągle dąży do zwiększania przychodów. Ciąży na nich presja obcinania kosztów związanych z utrzymaniem systemów nie przynoszących wartości dodanej po stronie kupujących. W praktyce chodzi o to, że firmy zamiast inwestować w licencje i nowe oprogramowanie, zaniedbują to, niekiedy nawet sięgając po pirackie rozwiązania, a wszystko to by zaoszczędzić pieniądze.

REKLAMA

Znaczącą rolę w ukształtowaniu się pozytywnych relacji pomiędzy firmą a oprogramowaniem i licencjami może odgrywać rozwój cloud computingu i systemów mobilnych. Eksperci już teraz radzą firmom, aby stworzyły strategie, które będą pasowały do zmian w licencjonowaniu. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę i hurtowe przenoszenie się na nowe rozwiązania nie tylko nie przynoszą oszczędności, ale wiążą się również z wieloma błędami pojawiającymi się na skutek pośpiechu.

Sprawdź również: Co irytuje użytkownika na stronie internetowej?

REKLAMA

Zdaniem analityków w przyszłości dostawcy aplikacji będą dopuszczali coraz większą elastyczność w kwestiach związanych z utrzymaniem oprogramowania, przerzucając punkt ciężkości ze zdobywania przychodów na zwiększanie satysfakcji klientów i redefiniując cennik. Skorzystają na tym zarówno przedsiębiorstwa, jako końcowi klienci, jak i dostawcy usług. Przedsiębiorstwa za niewielkie pieniądze zaktualizują swoje oprogramowania, a dzięki niższym cenom dostawcy będą mieli więcej klientów wśród firm.

Firmy kupujące oprogramowanie mogą poczynić użyteczne kroki w odpowiedzi na zmiany na rynku. Po pierwsze, należy uruchomić myślenie przyszłościowe. Budowanie modeli oceny długoterminowych kosztów związanych z ofertami różnych sprzedawców to jedna z recept na rozwój firmy. Na przykład aplikacje w modelu SaaS mogą wydawać się tańsze w krótkiej perspektywie, ale w ciągu sześciu lat pracy okażą się droższe, zwłaszcza jeśli dostawca podniesie ceny gdy klient jest już na niego skazany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, firmy powinny wziąć pod uwagę czynniki komercyjne w zarządzaniu projektami i decyzje o wyborze partnerów. Może to zawierać odmowę skorzystania z usług konkretnego wendora, dopóki nie ma poważnej alternatywy. Po trzecie, firma powinna rozważyć wieloletnie porozumienia z dostawcami. Niestety to również ma swoje dobre i złe strony. Dzięki wieloletniej umowie możemy zapewnić sobie korzystne warunki, jednak należy uważać, aby dla jednej zniżki nie stracić możliwości wyboru alternatywnego rozwiązania.

Polecamy: Reklama w mobilnych aplikacjach internetowych

Po czwarte i najważniejsze, firmy powinny wreszcie odrzucić przestarzałe praktyki i wyliczenia i decydować się na innowacyjne rozwiązania cenowe i licencyjne. Nie ma idealnego narzędzia pomiaru cen i nie ma prostej odpowiedzi na wyzwania związane z oceną wartości dla klienta w różnych profilach użytkowania z cloud computingiem włącznie, ale z drugiej strony wszelkie innowacje i próby rozwoju z pewnością nie odbiją się negatywnie pod warunkiem, że będą przemyślane i rozsądne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA