| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

Nowy sprzęt do firmy – komputery, drukarki, serwery, plotery, aparaty, kamery… Jednym słowem niemal nowa firma, a wszystko to za niewielki wkład pieniężny? Brzmi jak sen przedsiębiorcy? Być może, ale to również prawda. Otóż ruszają dotacje unijne na sprzęt IT.

Te firmy, które w tym roku zdecydują się współfinansować unijne projekty za pomocą leasingu będą miały o wiele łatwiej! Firmy te skorzystają bowiem na korzystnym sposobie rozliczania leasingu w unijnych projektach. Niestety czas to pieniądz. Jak przekonuje Europejski Fundusz Leasingowy, który chce wspierać firmy w pozyskaniu dotacji, firmy, które chcą skorzystać z tej szansy muszą się spieszyć.

W tym roku ruszają najprawdopodobniej ostatnie rundy naboru wniosków od przedsiębiorców o unijne dofinansowanie projektów związanych z ich działalnością w e-usługach oraz na projekty dotyczące między innymi wdrażania nowoczesnych systemów informatycznych. Tydzień temu, czyli 4 kwietnia 2011 roku ruszył nabór do konkursu na wdrażanie elektronicznego biznesu typu B2B. jeśli ktoś nie zdążył ze zgłoszeniem, ma trochę czasu, gdyż jego ostatnia szansa trafi się 19 września. Jeśli ktoś liczy na konkurs na wsparcie gospodarki elektronicznej, musi się spieszyć – konkurs zostanie ogłoszony 18 kwietnia.

Zobacz również: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

Jaką szansą są unijne dotacje? Ogromną! Dzięki unijnym programom pomocy, przedsiębiorcy mają szansę zmodernizować lub całkowicie wymienić sprzęt IT. Oprócz tego to szansa na wprowadzenie nowych technologii co pozwoli nadążyć za bogatszą konkurencją. To również możliwość wyrównania szans firm, które wcześniej stały w cieniu rynkowych gigantów. Co prawda częstą przeszkodą w skorzystaniu z dotacji unijnych jest brak finansowania, ale również to nie jest granicą nie do przekroczenia.

Gdy firma nie ma wystarczających środków, z pomocą przychodzi leasing, który umożliwia finansowanie projektów IT bez konieczności uszczuplania środków własnych danego przedsiębiorstwa. To ogromna szansa dla najbiedniejszych graczy lub dla firm, które dopiero wkraczają na rynek. Jak to wszystko działa w praktyce?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się współfinansować projekt leasingiem, otrzymuje od EFL promesę stanowiącą dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości faktyczną gwarancję posiadania środków niezbędnych do przeprowadzenia projektu. Oprócz tego, w roku 2011 firma, która będzie posiłkować się leasingiem, może liczyć na dodatkowe korzyści. Otóż część projektu finansowana z leasingu jednorazowo trafi na konto firmy po załączeniu do wniosku o refundację faktury zakupowej wystawionej na leasingodawcę oraz upoważnienia.

Polecamy: Samsung Galaxy S Plus i9001 – Galaxy S po lekkim liftingu

Czy leasing jest lepszy niż kredyt bankowy? Zdaniem specjalistów – tak. Przemawiają za tym między innymi łatwiejsze procedury i mniejsza ilość formalności do spełnienia oraz korzyści podatkowe, które wiążą się z leasingiem. Warto pamiętać, że zarówno wpłatę początkową, jak również raty leasingowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co z kolei prowadzi do obniżenia zobowiązań podatkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK