| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Zarządzanie informacją – dla wielu firm samo to pojęcie jest obce nie mówiąc o definicji, która się pod nim kryje. Z analiz statystycznych wynika, że procesy i narzędzia wspierające zarządzanie informacjami funkcjonują statystycznie tylko w co trzeciej firmie. Co gorsze, w większości funkcjonujących na rynku firm brakuje nawet jednolitych zasad zarządzania informacjami. Co to oznacza? Czy to generuje jakiekolwiek straty w firmie?

Analizy zostały przeprowadzone na zlecenie koncernu Hewlett-Packard przez brytyjską firmę Coleman Parkes. Niestety analizy te potwierdziły, że zdecydowana większość firm nie dysponuje ujednoliconymi zasadami zarządzania informacjami. W przeszło 73 procentach analizowanych firm nie istnieje lub nie jest przestrzegana jakakolwiek skonkretyzowana strategia działań z zakresu ochrony informacji. W 70 procentach badanych firm brakuje całościowego podejścia do kwestii zarządzania informacjami w całej organizacji. Jedynie co szósta firma deklaruje, że w przyszłości (bliżej nieokreślonej…) planuje wdrożenie takich zasad.

Zobacz również: Który dysk będzie najbezpieczniejszy?

Niestety całej sprawy nie poprawia pewna tendencja. Otóż ilość generowanych przez firmy i przedsiębiorstwa informacji, nawet podczas normalnego prowadzenia biznesu ciągle wzrasta, co wzmaga problemy z zakresu zarządzania informacjami biznesowymi. Problematyczne jest między innymi gromadzenie informacji i prowadzenie najprostszych nawet analiz. Dodatkowe trudności wynikają z odgórnych nacisków na ograniczenie kosztów działalności, przy jednoczesnym wysokim zapotrzebowaniu na aktualne i przetworzone w konkretny sposób informacje. Jakby tego było mało, w wielu firmach brakuje przynajmniej jednej przeszkolonej osoby, która by była odpowiedzialna za funkcjonowanie procesów związanych z obiegiem i przetwarzaniem informacji biznesowych.

Sprawdź też: Do pracy z własnym sprzętem – czy to bezpieczne?

A jak to wszystko wpływa na rozwój i funkcjonowanie firmy? Z pewnością wielu przedsiębiorców myśli, że nie ma to żadnego wpływu na firmę, jej profity i rozwój. Niestety, zdaniem analityków takie zaniedbania skutecznie hamują rozwój firmy. Otóż brak obrotu informacją w firmie może utrudniać szybki dostęp do aktualnych, a co najważniejsze znajdujących się w ramach organizacji informacji i danych. Informacje i dane firmowe potencjalnie mogą zostać wykorzystane do zbudowania przewagi konkurencyjnej. W skrajnych przypadkach brak spójnych zasad w zakresie zarządzania informacjami może stanowić także istotny czynnik podnoszący ryzyko biznesowe, a to z kolei powoli acz nieubłaganie może prowadzić do upadku firmy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK