REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy smartfony podążą za usługami w chmurze?

Kamil Rogala
Tworzenie systemów wertykalnych, a więc jednoczesne oferowanie systemu, aplikacji i usług to broń Apple skierowana w jego własną stronę.
Tworzenie systemów wertykalnych, a więc jednoczesne oferowanie systemu, aplikacji i usług to broń Apple skierowana w jego własną stronę.

REKLAMA

REKLAMA

Wspominaliśmy już o wpływie usług w chmurze na rynek tabletów i procesorów. Ale jakie rozstrzygnięcia zapadną na rynku smartfonów? Należy spodziewać się niemałych rewolucji, bo przecież to właśnie te urządzenia będą podstawowym narzędziem korzystania z chmury, towarzyszącym użytkownikowi zawsze i wszędzie.

W ostatnich miesiącach możemy obserwować istną eksplozję nowości na rynku tabletów. Nie da się ukryć, że ten szczebel przemysłu IT rozwija się w zawrotnym tempie. Podobną sytuacje da się zaobserwować w przypadku smartfonów. Niemal codziennie mamy do czynienia z dynamicznymi, często wręcz ekstremalnymi wydarzeniami. Z tego chaosu i zamieszania można wyłowić trzy platformy, które mają największe szanse na odegranie dużej roli w przyszłości.

REKLAMA

REKLAMA

Apple ma iPhone z systemem iOS, Google podbija świat Androidem, a Microsoft kusi Windows Phone 7, a na horyzoncie majaczy już kolejna wersja systemu. Poza tym pozostali producenci również nie śpią i co jakiś czas wzbogacają swoje platformy o kolejne aktualizacje i dodatki.

O co więc toczy się tak zacięta walka? O przyszłą dominację? Otóż sprawa wygląda trochę inaczej. Można to porównać do operatora komórkowego lub dostawcy usług internetowych. Otóż użytkownik wybierając sprzęt z danym systemem operacyjnym, wybiera jednocześnie, z czyich usług w chmurze będzie korzystał. To tak, jakby klient kupując telefon w promocji wraz z telefonem podpisywał dwie umowy: jedną z operatorem komórkowym, drugą zaś z producentem telefonu. Kupujący może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, kierując się tylko i wyłącznie wyglądem i osiągami poszczególnych smartfonów.

Zobacz również: Zachmurzenie umiarkowane – początki chmury w rozwiązaniach IT

REKLAMA

Producenci smartfonów i twórcy systemów operacyjnych będą więc starać się o stworzenie jak najciekawszych i najatrakcyjniejszych modeli, które będą przebojowe, zwabiając jednocześnie jak największą liczbę klientów i przyszłych użytkowników. Jak do tej pory najlepiej radził sobie z tym Apple, wychowując sobie fanatycznych klientów dla nowych modeli iPhone'a czy iPada. Obecnie pałeczkę pierwszeństwa powoli przejmuje Google ze swoim Androidem. Microsoft nie śpi i z pewnością już niedługo wymyśli coś rewolucyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wracając do Apple. W sieci można napotkać coraz więcej komentarzy osób, które drwią z zachowania fanów Apple i wytykają braki w innowacyjności nowego sprzętu. Czy iPad 2, różniący się od swojego poprzednika wbudowaniem dwóch zamiast jednej kamer, użyciem szybszego procesora i magicznie ściągającej kurz pokrywy jest rewolucją na miarę pierwszej generacji tabletu? Czy to tylko tak zwany „odgrzewany kotlet” mający na celu ściągnąć i jednocześnie wyciągnąć pieniądze od wiernych fanów?

Niestety w tym leży problem firmy Apple, który nie potrafi należycie zrewolucjonizować sprzętu, który według zapewnień, leży na półce dóbr luksusowych. To, co rok temu było rozwiązaniem ekskluzywnym, dziś jest masowo stosowane przez wszystkich producentów. To, co kiedyś było czymś ponadprzeciętnym, obecnie jest dostępne w każdym przeciętnym mieszkaniu przeciętnego użytkownika. Jakiś czas temu iPhone nie miał sobie równych, jeśli chodzi o design i możliwości ekranu dotykowego. Dziś z ówczesnej awangardy zostały zgliszcza. Nietypowe kiedyś rozwiązania trafiają do coraz tańszych telefonów.

Sprawdź też: Zdalne kasowanie danych – czy to ochroni firmowe dane?

Sytuacja ta, będąc niepodważalnym zagrożeniem dla Apple, jest ogromną szansą dla Microsoft i Google. Smartfony z WP7 i Androidem wyglądem nie ustępują produktom Apple, a według niektórych opinii nawet je przewyższają. Jeśli chodzi o możliwości sprzętu i oprogramowania, smartfony z systemami Microsoft i Google także wysuwają się na prowadzenie, bijąc Apple jego własną bronią. Tworzenie systemów wertykalnych, a więc jednoczesne oferowanie systemu, aplikacji i usług to broń Apple skierowana w jego własną stronę. Niesprawiedliwe i okrutne? Owszem, ale taki właśnie jest rynek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA