| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Jak będzie rozwijał się rynek usług w chmurze?

Jak będzie rozwijał się rynek usług w chmurze?

Na dzień dzisiejszy usługi w chmurze to jeszcze nowość. Ciężko więc przewidzieć jaka będzie przyszłość tego typu rozwiązań. Po pierwsze muszą powstać specjalne huby, czyli ogromne i potężne centra danych. Co będzie potem? Czy to rozwiązanie przyjmie się, a użytkownicy zrezygnują z tradycyjnych komputerów na rzecz usług w chmurze?

Zdaniem analityków, w początkowej fazie możemy spodziewać się walki o przyciągnięcie hubu jak największej liczby użytkowników. Dostawcy usług, w tym także Microsoft, będą korzystać z efektu synergii. Huby zaczną się przenikać i łączyć, oferując usługi nie tylko właściciela, ale także konkurentów, a wszystko to po to, aby utrzymać jak największą liczbę kapryśnych użytkowników.

Czy to zda egzamin? Czemu nie? Przecież dokładnie tak wygląda obecnie sytuacja wśród polskich operatorów komórkowych. Przypomnijmy sobie krótką historię wojen i walk. Jeszcze niedawno, na samym początku wprowadzania komórek na nasz rynek trwał zażarty wyścig w stawianiu masztów i obejmowaniu zasięgiem jak największego obszaru. A jak jest dziś? Aż ciężko uwierzyć, ale dziś operatorzy użyczają sobie wzajemnie nadajników i niekiedy podpisują pakty, aby utrzymać coraz bardziej wymagających klientów.

Zobacz również: Potężny komputer i maszyna do pracy w chmurze – czy to możliwe?

Nie ulega wątpliwości, że usługi w chmurze diametralnie zmienią sposób korzystania z komputerów. Ponadto usługi w chmurze to wielka szansa, aby zlikwidować problem piractwa. Przecież, aby móc korzystać z usługi, trzeba będzie połączyć się z serwerem i uwierzytelnić, a oprogramowanie pirackie z pewnością nie będzie dostępne w centrach danych. Niestety znając rozwój technologii, również tej w tworzonej w złych celach, można mieć pewne obawy.

Pewnym odpowiednikiem jest rynek smartfonów. Na początku wszystko było czyste i legalne. Jeśli chodzi o usługi w chmurze, możliwe jest powstawanie podziemnych „sklepów” czy docelowo hubów, gdzie będzie można „nabyć” aplikacje czy usługi bez obowiązku odwdzięczania się przelewem autorom czy dostawcom. Oczywiście to tylko przewidywania i wyobrażenia. Jak będzie naprawdę?

Na to będziemy musieli poczekać. Co czeka nas za kilka lat? Odpowiedź jest zarówno prosta, jak i trudna. Z jednej strony za kilka lat znajdziemy się tam, gdzie pozwolą możliwości techniczne, z drugiej zaś zatrzymamy się w momencie, w którym wszystko będzie rozsądne z punktu widzenia ekonomicznego dostawców i producentów.

Sprawdź też: Zdalne kasowanie danych – czy to ochroni firmowe dane?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK