REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania

Kamil Rogala
W ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach.
W ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie da się ukryć, że w ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach. Tylko w zeszłym roku zaszły znaczące zmiany w zakresie obsługi oprogramowania. Systemy wspierające obsługę konkretnych procesów biznesowych doczekały się między innymi zmian w interfejsach graficznych, które stały się bardziej ergonomiczne, przyjazne i estetyczne. Co jeszcze zmieniło się w tym segmencie?

Zmian było bardzo dużo, a kolejne można było zauważyć w zakresie warstwy prezentacyjnej. Ogromną popularność zyskały predefiniowane, a więc także standardowe interfejsy przygotowane pod kątem określonych ról użytkowników. Z drugiej strony producenci zapewniali o możliwości elastycznego dopasowania systemu do specyfiki prowadzonego biznesu. Dopasowanie to miało wiele znaczeń, zarówno w odniesieniu do tak poważnych kwestii, np. organizacji procesów biznesowych, jak i mniej ważnych, między innymi interfejs obsługi etc.

REKLAMA

Popularność serwisów społecznościowych wdarło się również na rynek interfejsów i systemów firmowych. O co w tym chodzi? Otóż rozwiązania znane z typowo konsumenckich serwisów mają okazać się skutecznymi narzędziami wspierającymi komunikację, zarówno w ramach jednej organizacji, jak i poza nią. Są to jednak funkcje pomocnicze w porównaniu do typowych mechanizmów z zakresu ERP lub CRM.

Sprawdź też: Aplikacje biznesowe – jak kształtuje się przyszłość?

REKLAMA

Niedawno pojawiło się również coś zupełnie nowego i jednocześnie bardzo interesującego. Zgodnie z zapowiedziami, na rynku mają pojawić się pełnoprawne systemy wspierające zarządzanie, jednocześnie dostępne w formie usługi. Mają to być modele systemów w chmurze (z ang. In Cloud). Model ten ma wnosić do systemów ERP czy BI korzyści w postaci dodatkowej elastyczności oraz efektywności finansowej.

Niestety w naszym kraju popularyzacja takiego rozwiązania to wciąż daleka przyszłość i trudna droga. Znając tendencje i przyzwyczajenia naszego rynku, dostawcy będą zmuszeni najpierw pozyskać zaufanie klientów oraz sprostać unijnym i naszym, polskim, wymaganiom prawnym, dotyczącym choćby kwestii przechowywania danych. Kiedy to nastąpi? Ciężko powiedzieć. Miejmy jedynie nadzieję, że szybkość wprowadzania nowych rozwiązań na naszym rynku nadąży za tempem pojawiania się nowinek technicznych na świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Standard 802.11n - wyznacznik postępu czy kłopotliwy obowiązek?

Spekulacje i przewidywania na nic się zdadzą, gdyż dopiero kolejne lata pokażą, w jakim kierunku pójdą zmiany techniczne w zakresie oprogramowania biznesowego. Zdaniem analityków, kolejne lata będą czasem wyspecjalizowanych aplikacji dołączanych do systemów korporacyjnych za pośrednictwem dedykowanych interfejsów integracyjnych. Warto zauważyć, że już dziś pojawiają się dość nieśmiałe opinie, że czasy wysoce zintegrowanych, kompleksowych systemów przemijają. Można to porównać do sytuacji systemów monolitycznych. Mimo to w miarę postępującej i rozwijającej się specjalizacji zaczną znikać systemu uniwersalne. Plany na przyszłość są dość niejasne, niektórzy mają jednak obawy, że tak jak w przypadku mody, również w przypadku systemów rynek zatoczy koło i wróci do punktu wyjścia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA