| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania

E-biznes w chmurach – przyszłość firmowego oprogramowania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie da się ukryć, że w ostatnich latach można było zauważyć poważne zmiany na szczeblu IT w wielu dziedzinach. Tylko w zeszłym roku zaszły znaczące zmiany w zakresie obsługi oprogramowania. Systemy wspierające obsługę konkretnych procesów biznesowych doczekały się między innymi zmian w interfejsach graficznych, które stały się bardziej ergonomiczne, przyjazne i estetyczne. Co jeszcze zmieniło się w tym segmencie?

Zmian było bardzo dużo, a kolejne można było zauważyć w zakresie warstwy prezentacyjnej. Ogromną popularność zyskały predefiniowane, a więc także standardowe interfejsy przygotowane pod kątem określonych ról użytkowników. Z drugiej strony producenci zapewniali o możliwości elastycznego dopasowania systemu do specyfiki prowadzonego biznesu. Dopasowanie to miało wiele znaczeń, zarówno w odniesieniu do tak poważnych kwestii, np. organizacji procesów biznesowych, jak i mniej ważnych, między innymi interfejs obsługi etc.

Popularność serwisów społecznościowych wdarło się również na rynek interfejsów i systemów firmowych. O co w tym chodzi? Otóż rozwiązania znane z typowo konsumenckich serwisów mają okazać się skutecznymi narzędziami wspierającymi komunikację, zarówno w ramach jednej organizacji, jak i poza nią. Są to jednak funkcje pomocnicze w porównaniu do typowych mechanizmów z zakresu ERP lub CRM.

Sprawdź też: Aplikacje biznesowe – jak kształtuje się przyszłość?

Niedawno pojawiło się również coś zupełnie nowego i jednocześnie bardzo interesującego. Zgodnie z zapowiedziami, na rynku mają pojawić się pełnoprawne systemy wspierające zarządzanie, jednocześnie dostępne w formie usługi. Mają to być modele systemów w chmurze (z ang. In Cloud). Model ten ma wnosić do systemów ERP czy BI korzyści w postaci dodatkowej elastyczności oraz efektywności finansowej.

Niestety w naszym kraju popularyzacja takiego rozwiązania to wciąż daleka przyszłość i trudna droga. Znając tendencje i przyzwyczajenia naszego rynku, dostawcy będą zmuszeni najpierw pozyskać zaufanie klientów oraz sprostać unijnym i naszym, polskim, wymaganiom prawnym, dotyczącym choćby kwestii przechowywania danych. Kiedy to nastąpi? Ciężko powiedzieć. Miejmy jedynie nadzieję, że szybkość wprowadzania nowych rozwiązań na naszym rynku nadąży za tempem pojawiania się nowinek technicznych na świecie.

Zobacz również: Standard 802.11n - wyznacznik postępu czy kłopotliwy obowiązek?

Spekulacje i przewidywania na nic się zdadzą, gdyż dopiero kolejne lata pokażą, w jakim kierunku pójdą zmiany techniczne w zakresie oprogramowania biznesowego. Zdaniem analityków, kolejne lata będą czasem wyspecjalizowanych aplikacji dołączanych do systemów korporacyjnych za pośrednictwem dedykowanych interfejsów integracyjnych. Warto zauważyć, że już dziś pojawiają się dość nieśmiałe opinie, że czasy wysoce zintegrowanych, kompleksowych systemów przemijają. Można to porównać do sytuacji systemów monolitycznych. Mimo to w miarę postępującej i rozwijającej się specjalizacji zaczną znikać systemu uniwersalne. Plany na przyszłość są dość niejasne, niektórzy mają jednak obawy, że tak jak w przypadku mody, również w przypadku systemów rynek zatoczy koło i wróci do punktu wyjścia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK