| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Początki bankowości elektronicznej na świecie – kiedy to się zaczęło?

Początki bankowości elektronicznej na świecie – kiedy to się zaczęło?

Technologia nieubłaganie prze do przodu, czy tego chcemy czy nie. Niemal każda z dziedzin życia została dość istotnie zmieniona na przestrzeni lat. Niezwykły postęp widać głównie w świecie ogólnie pojętej elektroniki. Telefonia komórkowa, internet i telewizja ciągle się rozwijają i rozszerzają na inne szczeble przemysłu. Jedną z takich dziedzin jest bez wątpienia bankowość. Kiedyś, żeby załatwić coś w banku, trzeba było udać się osobiście do placówki, rezerwując sobie wcześniej kilka godzin na stanie w kolejce, obsługę i formalności. Dziś nie jest żadną nowością zawarcie kredytu nie wychodząc z domu. W jaki sposób? I tutaj otworem stoi świat bankowości elektronicznej. Przyjrzyjmy się bliżej bankowości internetowej, zaczynając od genezy powstania.

Zarówno Internet, jak i bankowość elektroniczna, rozwijały się z Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku. Rozwój ten postępował bardzo szybko, bo już na początku XXI wieku, powstało ponad 30, wyłącznie internetowych banków, które nie posiadały tradycyjnych, murowanych placówek.

Również w pozostałych częściach świata rozwój bankowości internetowej był imponujący. Tylko na przełomie 7 lat (1995-2002) powstało ponad 3000 instytucji finansowych z funkcją bankowości internetowej. Wystarczy zauważyć, że już w 2000 roku, ponad 23 mln ludzi korzystało z bankowości internetowej. Dodatkowo należy zaznaczyć fakt, że najbardziej rozwiniętymi pod tym względem, są kraje skandynawskie.

Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?

W Polsce również nastąpiły ogromne zmiany w bankowości. Banki zaczęły konkurować między sobą na rynku. Dziś coraz częściej na wybór danego banku przez klienta ma duży wpływ możliwość dostępu do swojego konta poprzez Internet. Kiedyś było to tylko abstrakcją, dziś jest to już wymagana oczywistość.

Należy zauważyć, że niesie to za sobą pewne następstwa. Banki konkurują ze sobą pod względem dostępnych opcji internetowych, firmy informatyczne konkurują ze sobą pod względem oprogramowania do obsługi tych opcji. Wynikiem tego łańcucha ś coraz lepsze, wygodniejsze i bardziej unikalne opcje, jakimi banki mogą zdobywać nowych klientów.

Zobacz również: Jak poprawić funkcjonalność systemowego schowka?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK