| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jaki sposób dokonać zmian w CEIDG?

W jaki sposób dokonać zmian w CEIDG?

Każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG zobowiązany jest do uaktualniania danych w niej zawartych po dokonaniu jakichkolwiek zmian w przedmiotowej działalności. W jaki sposób tego dokonać?

PRZYKŁAD

Dwie osoby prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, zarejestrowane w CEIDG. Następnie chcą rozpocząć działalność w ramach spółki cywilnej. W tej sytuacji nie będą jednak zobowiązane do likwidacji własnych działalności, a jedynie do dokonania zmian w CEIDG poprzez ich uaktualnienie.

Osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą zobowiązane są przede wszystkim do jej odpowiedniej rejestracji. Dokonują tego poprzez złożenie wniosku o wpis do CEIDG. Sam wpis oznacza wprowadzenie do systemu teleinformatycznego danych, które podlegają wpisowi. Wpis dokonywany jest w momencie zamieszczenia wszelkich informacji w CEIDG odnośnie danego podmiotu, jednakże nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpłynięcia wniosku. Należy pamiętać, że jedynie poprawnie złożony wniosek powoduje dokonanie wpisu. Ponadto poprzez wpis należy również rozumieć każdą zmianę dokonywana w CEIDG oraz wykreślenie.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja firma - Działalność gospodarcza

Dokonanie zmian

Zgodnie z art. 25 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej integralną częścią składanego wniosku o wpis do CEIDG (w przypadku dokonywania zmian) jest żądanie:

1. dokonania zmiany wpisu w rejestrze REGON,

2. aktualizacja nr NIP,

3. zgłoszenia płatnika składek lub dokonanie zmiany w ZUS i KRUS,

4. przyjęcia oświadczenia od przedsiębiorcy o wyborze opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź kartą podatkową.

Wobec tego do dokonania zmian konieczne jest zawarcie we wniosku wskazanych żądań. Należy pamiętać, że każdy ze składanych wniosków o wpis do CEIDG jest wolny od opłat. Zgłoszenia zmian dokonuje się w taki sam sposób, jak w przypadku rejestracji, tzn. w odpowiednim urzędzie gminy bądź za pomocą platformy internetowej.

Terminy

Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej jest zobowiązany do złożenia wniosku o wpis w sytuacji, gdy zaistnieje okoliczność wskazująca na konieczność złożenia. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy przedsiębiorca musi dokonać zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych wpisanych do CEIDG. W przypadku, gdy zmiany obejmują głównie zmianę formy prowadzenia działalności należy mieć na względzie, iż przekształcenie jej np. w spółkę cywilną wiąże się ze sporządzeniem stosownej umowy, określającej wszystkie prawa i obowiązki jej wspólników na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK