REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze

Niestety, mimo kolejnych postępowań i decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców stosujących praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, wciąż powszechną praktyką przy konstruowaniu własnych regulaminów jest  kopiowanie ich treści ze stron innych podmiotów.

Inkubatory przedsiębiorczości - pomoc na start

Osoby, które chcą rozpocząć własną działalność, ale brakuje im kapitału na rozpoczęcie oraz doświadczenia w prowadzeniu biznesu – mogą skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości.

Zmiany w przepisach dla przedsiębiorców - czy korzystne?

Głównym celem nowelizacji przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców w zakresie eliminacji szkodliwych praktyk rynkowych. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwolnienia z kar finansowych w sprawach koncentracji.

Sprzedaż na odległość - nowe zasady

Nowoczesna technika pozwala na zawieranie umów praktycznie o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Wygodne, ale często problemotwórcze. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci zawierający umowy na odległość to grupa prawnie uprzywilejowana. To co jest prawidłowe w stosunkach b2b, w relacjach z konsumentami może stanowić rażące naruszenie prawa.

REKLAMA

Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Zmiana miejsca prowadzenia działalności przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej wymaga zgłoszenia w przypisanej formie i terminie do CEIDG. Jak zawiadomić o zmianie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Czy piwo może być chronione patentem?

Patent uprawnia właściciela do wyłącznego korzystania z wynalazku w celach zarobkowych. Patentem mogą być chronione również napoje. Czy piwo może być również chronione patentem?

Przedsiębiorcy mogą oszczędzić na preferencyjnych składkach

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą przez dwa lata opłacać preferencyjne składki ZUS i dzięki temu zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Niestety, możliwość skorzystania z ulg nie jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.

Przedsiębiorca odpowie za długi podatkowe kontrahenta

Od 1 października przedsiębiorcy mogą narazić się na odpowiedzialność za długi podatkowe swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT. Dotyczy to wyłącznie transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami w obrocie tzw. towarami wrażliwymi, do których ustawa zalicza paliwa, złoto oraz niektóre wyroby stalowe.

REKLAMA

Czy płatności firmowych można dokonać z prywatnego rachunku?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, w szczególności związanych z prowadzeniem działalności z kontrahentami. W takiej sytuacji nie jest wymagane posiadanie konta firmowego i wszelkich płatności można dokonywać z prywatnego rachunku.

Zawieszenie działalności gospodarczej a wykreślenie z CEIDG

Zawieszenie działalności gospodarczej na okres powyżej 24 miesięcy skutkuje wykreśleniem wpisu przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalność Gospodarczej.

Użytkowanie samochodu w firmie

Na porządku dziennym jest wykorzystywanie przez przedsiębiorców w toku prowadzonej działalności samochodów osobowych. Najczęściej są one przekazywane firmie z majątku prywatnego, ale popularne są również inne formy pozyskania pojazdu. Okazuje się, że nie zawsze konieczne jest posiadanie samochodu na własność. W niektórych przypadkach może to być nawet ekonomicznie nie uzasadnione. W jaki sposób korzystnie użytkować samochód w firmie?

Samochód elektryczny bez kilometrówki

Mimo że w Polsce samochody z napędem elektrycznym wciąż są rzadkością, niektóre firmy zajmujące się wynajmem już posiadają je w swojej ofercie. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wynająć na cele firmowe taki pojazd, mogą napotkać pewne trudności natury podatkowej, bowiem polskie przepisy nie regulują wprost sytuacji, kiedy przedmiotem najmu jest samochód z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Co z kilometrówką przy samochodach elektrycznych i hybrydowych?

Fakturowanie 2014 - nowe terminy wystawiania faktur

Wraz z początkiem roku 2014 wszelkie regulacje dotyczące wystawiania faktur zostaną umieszczone bezpośrednio w ustawie o VAT, w związku z czym przestanie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zawieszenie prowadzenia spółki cywilnej

Zawieszenie wykonywania działalności w formie spółki cywilnej może nastąpić jedynie za zgodą wszystkich wspólników. Jakie działania można podejmować w okresie zawieszenia?

Dopuszczalność zmian w wykonywaniu zamówienia o roboty budowlane

Zmiana umowy o roboty budowlane jest dopuszczalna, jeżeli zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. Aby tego dokonać należy zmienić program funkcjonalno – użytkowy.

Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Tantiemy za odtwarzanie muzyki w lokalu muszą być opłacane przez większość przedsiębiorców. Którzy przedsiębiorcy mogą uniknąć opłat na tantiemy za odtwarzanie muzyki?

Koszty kontroli w firmie

Koszty kontroli w firmie obciążają przedsiębiorcę, jeżeli mają związek z przeprowadzanymi badaniami laboratoryjnymi, czy też nałożonymi na kontrolowanego przedsiębiorcę karami pieniężnymi. Jakie koszty ponosi kontrolowany przedsiębiorca?

Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe

Kontrola w firmie jest nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca powinien znać swoje prawa podczas przeprowadzanej kontroli. Jakie są limity czasowe i ograniczenia w przeprowadzaniu kontroli w firmie?

Rzecznik Praw Przedsiębiorców - co uważają przedsiębiorcy?

Prawie 70 proc. polskich przedsiębiorców chce, aby powołano instytucję Rzecznika Praw Przedsiębiorców – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research.   A w ponad 40 proc. badanych firm doświadczono problemów, które chętnie zostałyby zgłoszone do takiego rzecznika.

Bezpieczeństwo podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny to narzędzie, służące identyfikacji uczestników wymiany dokumentów elektronicznych, przyjęciu odpowiedzialności za ich treść oraz weryfikacji treści zawartych w dokumentach. Podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy niż podpis własnoręczny.

Pełnomocnik przedsiębiorcy załatwi sprawę online

Pełnomocnik przedsiębiorcy od 1 lipca 2013 roku ma możliwość zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony w CEIDG może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

Akceptacja faktur elektronicznych

Korzystanie z faktur elektronicznych jest obecnie dużo łatwiejsze niż jeszcze rok temu. Nowelizacja regulacji dotyczących faktur elektronicznych zrównała je z ich tradycyjnymi odpowiednikami, upraszczając kwestie związane z wystawianiem, przesyłaniem oraz traktowaniem na gruncie podatkowym. Obowiązujące od 1 stycznia 2013 roku przepisy mówią m.in. o konieczności otrzymania od klienta zgody na otrzymywanie faktur w postaci elektronicznej. Jaką formę powinna przyjąć akceptacja faktur elektronicznych?

Zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi

W działalności gospodarczej przedsiębiorstw, w tym również w relacjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, czasami mają miejsce sytuacje, w których wierzyciel umarza zobowiązanie swojemu dłużnikowi. W jaki sposób następuje zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Przedsiębiorca nie może odmówić udziału w badaniu rynku

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów może wszcząć postępowanie związane z badaniem i analizą rynku. Każdy przedsiębiorca może być zobowiązany do podania informacji o własnej firmie i rynku, na którym działa. Przedsiębiorcy nie wolno odmówić udziału w takim badaniu.

Opłacanie składek ZUS

Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek ZUS. Jakie opłaty składają się na składki ZUS i jakie formalności obowiązują przy opłacaniu składek ZUS?

Zawieranie umowy na odległość - obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca zawierający umowy na odległość m.in. poprzez portale aukcyjne musi spełniać określone obowiązki. Chodzi tu głównie o obowiązki informacyjne. Jakie obowiązki ma przedsiębiorca przy zawieraniu umowy na odległość?

Prawo restrukturyzacyjne i większa ochrona przedsiębiorców - zmiany w postępowaniu upadłościowym

29 lipca 2013 r. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy – prawo restrukturyzacyjne. Celem regulacji jest zwiększenie ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa i poszanowaniu praw wierzycieli. Jakie nastąpią zmiany w stosunku do przedsiębiorców?

Odstąpienie od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość

Konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny w odpowiednim terminie, a przedsiębiorca zobowiązany jest do poinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy.

Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy

Do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi wymagany jest tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy jest tytułem egzekucyjnym, który został opatrzony klauzulą wykonalności. Jakie są różnice pomiędzy tytułem egzekucyjnym a tytułem wykonawczym?

Kontrola koncentracji - zmiany w prawie antymonopolowym

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przyjęty przez Radę Ministrów wprowadzi zmiany w systemie kontroli koncentracji. Główny cel wprowadzenia zmian to większa skuteczność w wykrywaniu niedozwolonych praktyk.

Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych

Przedsiębiorca sprzedajacy alkohol ma obowiązek składania oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych. Jaki jest skutek prawny niezłożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych?

Kontrola działalności firmy bez uprzedzenia

Organ kontroli działalności firmy zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, co często utrudnia wykrycie naruszenia prawa. Państwowa Inspekcja Pracy opowiada się za zniesieniem obowiązku informowania przedsiębiorców o wizytacji.

Zawieszenie działalności sezonowego biznesu

Wakacyjna działalność może być zawieszona po sezonie. Prowadzisz działalność sezonową związaną z okresem wakacyjnym, na przykład gastronomię, sprzedaż pamiątek albo usługi hotelowe? Twoja firma nie musi działać przez cały rok, dzięki czemu nie trzeba płacić składek ZUS i składać deklaracji VAT. Jak zawiesić działalność po zakończeniu sezonu?

Udziały beznominałowe możliwe po wejściu w życie nowelizacji k.s.h.

Od 1 stycznia 2015 r. zakłada się obowiązywanie znowelizowanych przepisów dotyczących spółek z o.o. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób prowadzenia działalności, w formie spółki bez kapitału.

Nowy projekt nowelizacji k.s.h. - spółka bez kapitału

17 lipca 2013 r. został skierowany do konsultacji projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładający nowy model spółki – spółkę bezkapitałową. Wprowadzenie zmian ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności określania wartości nominalnej kapitału.

Jak odrzucić reklamację klienta?

Klient, który wykryje niezgodność z umową może żądać reklamacji zakupionego towaru. Klient może żądać bezpłatnej wymiany towaru lub darmowej naprawy. W jaki sposób sprzedawca może odrzucić reklamację klienta?

Zabezpieczenie w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym

Zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się przez złożenie dokumentów u komornika. Dający zabezpieczenie wydaje dyspozycję ustanawiającą bezterminową blokadę papierów wartościowych na rachunku dającego zabezpieczenie.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta lub z zachowaniem terminów umownych, jeżeli została zawarta na okres nieoznaczony. Strony umowy mają prawo wypowiedzieć umowę najmu lokalu z przewidzianych w ustawie powodów.

Zmiany w postepowaniu przed e-sądem

Postępowanie przed e-sądem staje się coraz bardziej popularne. W-sąd nie jest jednak idealny i potrzebuje zmian. Jak ma się zmienić postępowanie przed e-sądem?

Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych

Arbitraż jest szybszym i tańszym sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych. Nadaje się zarówno do sporów pomiędzy przedsiębiorcami jaki z udziałem konsumentów. Co warto wiedzieć o arbitrażu?

Jak rozliczyć legalne odtwarzanie muzyki w firmie

Przedsiębiorcy odtwarzający w swojej firmie muzykę zobowiązani są do opłacania abonamentu radiowo – telewizyjnego od każdego odbiornika. Nielegalne odtwarzanie muzyki zagrożone jest karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Jak uwolnić się od tego obowiązku?

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za produkt

Producenci ponoszą odpowiedzialność za produkt, który wyrządzi szkodę konsumentom, wobec czego narażeni są na straty związane z wycofaniem tego produktu z rynku. Jakie są konsekwencje prawne niedostosowania się przedsiębiorców do wymogów dotyczących produktów?

Jak wypowiedzieć umowę zlecenia? - WZÓR PISMA

Wypowiedzenie umowy zlecenia może dokonać zarówno przyjmujący jak i dający zlecenie. Przedstawiamy wzór wypowiedzenia zlecenia przez przyjmującego.

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych - WZÓR PISMA

Osoba niezadowolona ze świadczenia usług telekomunikacyjnych może wypowiedzieć swoją umowę. Przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wzór umożliwia wypowiedzenie umowy z operatorem telefonicznym lub internetowym.

Umowa przedwstępna sprzedaży - WZÓR UMOWY

Celem zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży jest zawarcie w przyszłości umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy sprzedaży. Przedstawiamy wzór umowy przedwstępnej sprzedaży.

Umowa przedwstępna - jak zawrzeć umowę przedwstępną?

Strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej? Jak zawrzeć ją korzystnie?

Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie

Amortyzacja jest rodzajem kosztu podatkowego, którego może dokonać przedsiębiorca rozliczający koszty uzyskania przychodu. Amortyzacji podlegają środki trwałe służące do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wartości niematerialne i prawne.

Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie przesyłki

Przewoźnik ponosi co do zasady odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, jednakże za uszkodzenie przesyłki odpowiedzialność jest obiektywna, wobec czego przewoźnik może uchylić się od jej skutków, jeżeli uszkodzenie nastąpiło nie z jego winy.

Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy

Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym jego używaniu w obrocie gospodarczym. Podmiotowi, którego znak towarowy został naruszony przysługują stosowne roszczenia, których może dochodzić przed sądem cywilnym oraz Urzędem Patentowym.

Wyłączenia z masy upadłości

Składniki mienia nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu. Jednakże nie ma to zastosowania do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych celem zabezpieczenia wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się wyłączenia?

REKLAMA