| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Przedsiębiorca nie może wykraczać poza branżę, w której działa w swoim kraju

Aktualizacja: 25.09.2007

Przedsiębiorca prowadzi w Niemczech firmę produkującą ubrania. Planuje poszerzenie działalności i uruchomienie produkcji odzieży w Polsce. Chce jednocześnie prowadzić w naszym kraju reklamę i promocję swojej firmy. Czy taką działalność może prowadzić w formie filii? »

Jak przedsiębiorca ustanawia pełnomocnika

Aktualizacja: 24.09.2007

Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej może angażować pełnomocników na podstawie umowy w zwykłej formie pisemnej. Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego powinien dla prowadzenia spraw przedsiębiorstwa udzielić prokury. »

Przedsiębiorca musi aktualizować wpisy do ewidencji i rejestrów

Aktualizacja: 21.09.2007

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zmieniając jej zakres, musi zaktualizować wpisy w rejestrach. Niekiedy także powinna uzyskać koncesję, pozwolenie lub licencję. »

Trzeba zgłosić adres wykonywania działalności

Aktualizacja: 20.09.2007

Przedsiębiorca, który zechce wykorzystywać cały dom lub nawet tylko jego część na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, musi upublicznić ten fakt już w momencie rejestrowania działalności gospodarczej, o ile będzie to siedziba firmy. »

Za agresywne praktyki rynkowe grozi grzywna

Aktualizacja: 20.09.2007

Konsumenci będą mogli występować z indywidualnym roszczeniem przeciwko przedsiębiorcom z tytułu nieuczciwych praktyk rynkowych. I to przedsiębiorca będzie musiał udowodnić przed sądem, że nie wprowadził konsumenta w błąd. »

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe

Aktualizacja: 18.09.2007

Jakie obiekty handlowe powinny zostać uznane za wielkopowierzchniowe? Jakie są zasady tworzenia i działania tego rodzaju obiektów? »

Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Aktualizacja: 17.09.2007

Od 10 sierpnia zmieniły się przepisy określające tryb i sposób przeprowadzania kontroli przedsiębiorców w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. »

Jakie skutki ma zadanie pytania w sprawie treści specyfikacji przetargowej

Aktualizacja: 14.09.2007

Treść specyfikacji przetargowej, którą pobraliśmy z Internetu, nie jest dla nas jasna. W jaki sposób możemy wyjaśnić nasze wątpliwości? »

Majątek wspólny małżonków a masa upadłości

Aktualizacja: 13.09.2007

Prowadziłem samodzielnie (wpis do ewidencji) firmę zatrudniającą 25 osób, zajmującą się dystrybucją sprzętu komputerowego. Jednak na skutek niekorzystnego splotu okoliczności musiałem ją zlikwidować. Sąd ogłosił upadłość w czerwcu 2007 r., a teraz syndyk spisał także majątek wspólny mój i mojej żony. Czy to jest zgodne z prawem? »

Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej

Aktualizacja: 10.09.2007

Jeden ze wspólników spółki cywilnej zawarł w imieniu spółki umowę dostawy, której miesięczna wartość wynosiła 12 000 zł. Na skutek komplikacji finansowych wspólnik ten został przez sąd uznany za upadłego, a firma dostarczająca towary pozwała do sądu tylko i wyłącznie innego wspólnika, domagając się spłaty całości zadłużenia, które wraz z odsetkami wyniosło ok. 56 000 zł. Czy pozwany wspólnik musi spłacić całość zadłużenia? »

Jak chronione są nietypowe znaki towarowe

Aktualizacja: 05.09.2007

Zgodnie z definicją przyjętą w obowiązującej aktualnie ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. »

Funkcje prawa upadłościowego

Aktualizacja: 05.09.2007

Prawo upadłościowe w założeniu ma służyć ochronie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Część jego przepisów uniemożliwia jednak realizację tego celu. »

Jakie wymagania trzeba spełnić, by otworzyć stację paliw

Aktualizacja: 30.08.2007

Na koszt rozpoczęcia działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu stacji paliw znaczący wpływ mają warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać te stacje. Trzeba również pamiętać o opłatach związanych z koncesją. »

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy zajmujący się zużytym sprzętem

Aktualizacja: 30.08.2007

Producenci urządzeń RTV i AGD, importerzy oraz sklepy sprzedające taki asortyment muszą zbierać odpady powstałe ze zużytego sprzętu. Za niewłaściwe postępowanie lub niewykonywanie obowiązków związanych z odpadami elektrycznymi grożą kary. »

Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 28.08.2007

Jakie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiostwa i na jakiej podstawie można domagać się ich ochrony? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK