| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie

Aktualizacja: 15.01.2008

 Jakie są możliwe formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i prawne na rynku ukraińskim? »

Pomysł na biznes - sklep z bielizną

Aktualizacja: 10.01.2008

Minęły czasy, gdy porządną damską bieliznę marki Triumph można było kupić tylko w Peweksie czy Baltonie. Teraz jest dostępna we wszystkich salonach w większych miastach, choć na bazarach króluje tandeta z Dalekiego Wschodu i Turcji. Niszę na tym rynku starają się zapełnić polscy producenci, oferując wyroby coraz lepszej jakości. Koronkowy interes więc kwitnie. »

Odpowiedzialność karna za niegospodarność

Aktualizacja: 08.01.2008

Od 1 stycznia wzrosła wartość znacznej szkody w majątku przedsiębiorcy, której wyrządzenie jest przesłanką odpowiedzialności karnej za niegospodarność. Za umyślną niegospodarność nie może jednak zostać skazany sprawca, który miał świadomość nadużycia uprawnień, ale nie przewidywał, że wyrządzi tym znaczną szkodę. »

Obowiązki sprzedawcy towarów w ramach umów zawieranych na odległość

Aktualizacja: 07.01.2008

Prowadząc sprzedaż metodą wysyłkową, przedsiębiorca powinien przede wszystkim pamiętać, że klient ma prawo bez podania przyczyny zwrócić zakupiony towar w ciągu dziesięciu dni od jego wydania. »

Jak wyrejestrować się z ewidencji

Aktualizacja: 04.01.2008

Przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, powinien wyrejestrować się z ewidencji w gminie. »

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej

Aktualizacja: 03.01.2008

Czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powinno wiązać się ze zwolnieniem z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz z brakiem możliwości wszczęcia kontroli w przedsiębiorstwie? »

Obowiązki rejestracyjne małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą

Aktualizacja: 02.01.2008

Małżonkowie, którzy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą, nie mogą być wpisani do ewidencji w gminie pod wspólnym numerem. »

Pomysł na własny biznes - osiedlowe pizzerie

Aktualizacja: 20.12.2007

Obok dużych sieci pizzerii coraz częściej powstają nieduże, osiedlowe lokale. To niezły sposób na biznes, jeśli tylko mamy pomysły na rozwój, odpowiedni lokal no i... dobrego kucharza. Ten ostatni często decyduje o sukcesie lub klęsce. »

Nie można swobodnie zmieniać kontraktu w sprawie zamówienia publicznego

Aktualizacja: 18.12.2007

W prawie zamówień publicznych obowiązuje generalny zakaz dokonywania zmian postanowień umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Od zasady tej istnieją jednak pewne wyjątki. »

Pomysł na własny biznes - sklepy z glazurą

Aktualizacja: 14.12.2007

Od 2006 roku produkcja budowlano-montażowa dynamicznie rośnie. Od stycznia do września bieżącego roku wzrosła o 20,3 proc. I choć w budownictwie brakuje fachowców, popyt na usługi i materiały budowlane wciąż jest ogromny. Rokuje to dobrze sprzedaży glazury, akcesoriów łazienkowych i materiałów wykończeniowych oraz multisklepom, które ją prowadzą. »

Rejestracja wzoru przemysłowego zapewnia skuteczną ochronę

Aktualizacja: 11.12.2007

 Co możemy zrobić, jeżeli konkurencja podrabia nasze produkty? Czy odpowiednią ochronę zapewni nam rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego? »

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk handlowych

Aktualizacja: 11.12.2007

Dziś wchodzi w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. To kolejna ustawa w naszym systemie prawa, która z założenia ma chronić konsumentów. Czym różni się ona od dotychczasowych regulacji? »

Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Aktualizacja: 10.12.2007

Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - olejów samochodowych (silnikowych, hamulcowych itp.) w beczkach plastikowych (30 l) i stalowych (2 l). Czy konkretnie te opakowania podlegają opłacie produktowej? W jakich terminach wnosi się opłatę produktową i jakie dokumenty są konieczne? »

Pomysł na własny biznes - ozdoby choinkowe i materiały pirotechniczne

Aktualizacja: 06.12.2007

Okres przedświąteczny to najlepszy moment sprzedaży nie tylko ozdób świątecznych: bombek, figurek i świeczek, ale i materiałów pirotechnicznych: rac, petard, ogni sztucznych. Pojawiają się w grudniu na ulicznych straganach lub wydzielonych stoiskach w hipermarketach. Towarzyszy im sprzedaż choinek i karpi. Znak, że Boże Narodzenie tuż, tuż i sylwester za pasem. »

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach gospodarczych

Aktualizacja: 06.12.2007

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca występujący bez pełnomocnika nie opłacił wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych jego pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania, czy też sąd wezwie go do uzupełnienia braków? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK