| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Obowiązki sprzedawcy towarów w ramach umów zawieranych na odległość

Aktualizacja: 07.01.2008

Prowadząc sprzedaż metodą wysyłkową, przedsiębiorca powinien przede wszystkim pamiętać, że klient ma prawo bez podania przyczyny zwrócić zakupiony towar w ciągu dziesięciu dni od jego wydania. »

Jak wyrejestrować się z ewidencji

Aktualizacja: 04.01.2008

Przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, powinien wyrejestrować się z ewidencji w gminie. »

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej

Aktualizacja: 03.01.2008

Czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powinno wiązać się ze zwolnieniem z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne oraz z brakiem możliwości wszczęcia kontroli w przedsiębiorstwie? »

Obowiązki rejestracyjne małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą

Aktualizacja: 02.01.2008

Małżonkowie, którzy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą, nie mogą być wpisani do ewidencji w gminie pod wspólnym numerem. »

Pomysł na własny biznes - osiedlowe pizzerie

Aktualizacja: 20.12.2007

Obok dużych sieci pizzerii coraz częściej powstają nieduże, osiedlowe lokale. To niezły sposób na biznes, jeśli tylko mamy pomysły na rozwój, odpowiedni lokal no i... dobrego kucharza. Ten ostatni często decyduje o sukcesie lub klęsce. »

Nie można swobodnie zmieniać kontraktu w sprawie zamówienia publicznego

Aktualizacja: 18.12.2007

W prawie zamówień publicznych obowiązuje generalny zakaz dokonywania zmian postanowień umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Od zasady tej istnieją jednak pewne wyjątki. »

Pomysł na własny biznes - sklepy z glazurą

Aktualizacja: 14.12.2007

Od 2006 roku produkcja budowlano-montażowa dynamicznie rośnie. Od stycznia do września bieżącego roku wzrosła o 20,3 proc. I choć w budownictwie brakuje fachowców, popyt na usługi i materiały budowlane wciąż jest ogromny. Rokuje to dobrze sprzedaży glazury, akcesoriów łazienkowych i materiałów wykończeniowych oraz multisklepom, które ją prowadzą. »

Rejestracja wzoru przemysłowego zapewnia skuteczną ochronę

Aktualizacja: 11.12.2007

 Co możemy zrobić, jeżeli konkurencja podrabia nasze produkty? Czy odpowiednią ochronę zapewni nam rejestracja wspólnotowego wzoru przemysłowego? »

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk handlowych

Aktualizacja: 11.12.2007

Dziś wchodzi w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. To kolejna ustawa w naszym systemie prawa, która z założenia ma chronić konsumentów. Czym różni się ona od dotychczasowych regulacji? »

Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Aktualizacja: 10.12.2007

Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - olejów samochodowych (silnikowych, hamulcowych itp.) w beczkach plastikowych (30 l) i stalowych (2 l). Czy konkretnie te opakowania podlegają opłacie produktowej? W jakich terminach wnosi się opłatę produktową i jakie dokumenty są konieczne? »

Pomysł na własny biznes - ozdoby choinkowe i materiały pirotechniczne

Aktualizacja: 06.12.2007

Okres przedświąteczny to najlepszy moment sprzedaży nie tylko ozdób świątecznych: bombek, figurek i świeczek, ale i materiałów pirotechnicznych: rac, petard, ogni sztucznych. Pojawiają się w grudniu na ulicznych straganach lub wydzielonych stoiskach w hipermarketach. Towarzyszy im sprzedaż choinek i karpi. Znak, że Boże Narodzenie tuż, tuż i sylwester za pasem. »

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach gospodarczych

Aktualizacja: 06.12.2007

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca występujący bez pełnomocnika nie opłacił wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych jego pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania, czy też sąd wezwie go do uzupełnienia braków? »

Federacja Konsumentów ułatwia rozwiązywanie sporów w obrocie gospodarczym

Aktualizacja: 06.12.2007

Federacja Konsumentów prowadzi mediacje między przedsiębiorcą a konsumentem oraz dostarcza konsumentowi formularze, na których może on złożyć pozew w sprawie przeciwko przedsiębiorcy. »

Ekspresowa firmowa strona www

Aktualizacja: 04.12.2007

Każda firma, która chce zaistnieć na rynku, powinna posiadać własną stronę www. Profesjonalna witryna przyciąga uwagę i wzbudza zaufanie potencjalnych klientów. Zanim jednak zainwestujemy w profesjonalny wygląd, warto pomyśleć nad czymś prostszym. »

Przedsiębiorca prowadzący komis może ograniczyć swoją odpowiedzialność

Aktualizacja: 04.12.2007

Przedsiębiorcy prowadzący komisy muszą dokładnie sprawdzać rzeczy, które sprzedają. W przeciwnym wypadku są narażeni na odpowiedzialność wobec nabywcy z tytułu rękojmi. Dotyczy to szczególnie sprzedaży samochodów. Legalność ich pochodzenia może niekiedy budzić wątpliwości. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK