| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Firmy muszą płacić za ingerencję w środowisko

Aktualizacja: 31.07.2008

Firma, która w jakikolwiek sposób korzysta ze środowiska, musi liczyć się z obowiązkiem uiszczania tzw. opłat środowiskowych. Opłaty te ponoszone są m.in. za emisję gazów lub pyłów do powietrza czy też za wprowadzanie ścieków do ziemi lub wód. »

Jak przygotować wzorzec umowny zgodnie z prawem

Aktualizacja: 29.07.2008

Kiedy umowa zawierana z konsumentem staje się wzorcem umownym? Jakie są różnice między umową a wzorcem umownym? »

Czy sporządzenie sprawozdania o odpadach można zlecić na zewnątrz

Aktualizacja: 24.07.2008

 Czy sprawozdanie o odpadach musi być sporządzone osobiście przez przedsiębiorcę? W tym roku zrobiłem to samodzielnie, ale jak się okazało z błędami, które musiałem wyjaśniać i poprawiać. Czy sporządzenie sprawozdania za kolejny rok można zlecić pełnomocnikowi ds. ochrony środowiska?  »

Jak odzyskać należność za towar

Aktualizacja: 17.07.2008

Gdy dłużnik zalega z płatnościami, pierwszym krokiem wierzyciela powinno być dążenie do polubownego załatwienia sporu. Może to zrobić w formie ugody pozasądowej lub mediacji. »

Firmy szukają w sieci nowych kanałów sprzedaży

Aktualizacja: 10.07.2008

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują handel elektroniczny w działalności. W 2007 roku 90 proc. firm robiło zakupy w sieci, a tylko 48 proc. prowadziło sprzedaż przez internet. »

Kiedy można zmienić umowę z zamawiającym

Aktualizacja: 07.07.2008

W jakich sytuacjach możliwa jest zmiana umowy zawartej w trybie ustawy - prawo zamówień publicznych? »

Odzyskiwanie długów warto zacząć od ugody lub mediacji

Aktualizacja: 19.06.2008

Windykacja długów na drodze sądowej jest jednym z największych problemów polskich przedsiębiorców. Praktycy twierdzą, że przy dochodzeniu roszczeń decyduje głównie efekt czasowy, który często jest powiązany z wypłacalnością dłużnika. »

Kiedy pismo handlowe staje się ofertą

Aktualizacja: 16.06.2008

Do dokumentów najczęściej wymienianych między przedsiębiorcami należą oferty dostawy lub sprzedaży towarów, świadczenia usług czy wykonania określonych robót. Nie zawsze strony zdają sobie sprawę, że ich działanie, a nawet zaniechanie może rodzić skutki prawne w postaci zawarcia umowy. »

Jak zweryfikować wiarygodność zagranicznego kontrahenta

Aktualizacja: 12.06.2008

Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta przed wysłaniem za granicę towaru powinno być standardem w przypadku każdej większej transakcji. Okazuje się bowiem, że zagraniczne firmy za te same produkty płacą mniej niż polskie, a dodatkowo potrafią celowo opóźniać płatność zobowiązania. »

Jakie przepisy regulują działalność kantorową

Aktualizacja: 09.06.2008

Czy dla rozpoczęcia działalności kantorowej wystarczy zwyczajny wpis w ewidencji działalności gospodarczej? Jeżeli nie, to jakie dodatkowe wymogi należy spełnić? »

Spłatę należności trzeba zabezpieczyć odpowiednią umową handlową

Aktualizacja: 05.06.2008

Dokładne sprawdzenie odbiorcy nie zwalnia przedsiębiorcy z zabezpieczenia spłaty należności odpowiednią umową handlową. »

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy z branży chemicznej

Aktualizacja: 03.06.2008

Przedsiębiorcy działający w branży chemicznej muszą od 1 czerwca 2008 r. dokonać rejestracji w unijnym systemie REACH. Proszę wyjaśnić, na czym polega ten system i kogo dokładnie dotyczy obowiązek rejestracji. »

Gospodarka odpadami w firmie

Aktualizacja: 29.05.2008

Ochrona środowiska naturalnego dotyczy każdego z nas. Trzeba jednak zauważyć, że to przedsiębiorcy postrzegani są jako ci, którzy najbardziej przyczyniają się do jego zanieczyszczania. Dlatego właśnie na nich ciąży wiele obowiązków związanych z działaniami proekologicznymi, które obejmują m.in. gospodarowanie odpadami. »

Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny

Aktualizacja: 29.05.2008

Używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i proste. Przedsiębiorcom coraz bardziej ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, a osobom fizycznym m.in. kontakty z administracją. »

Informacji o kontrahentach można szukać w wielu miejscach

Aktualizacja: 30.05.2008

Przedsiębiorcy, rozpoczynając współpracę z nowymi kontrahentami i szukając informacji o nich, mogą korzystać z profesjonalnych aplikacji do zarządzania ryzykiem, usług wywiadowni gospodarczych, baz danych dłużników czy raportów dostarczanych im przez ubezpieczycieli kredytu kupieckiego. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK