| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze

Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze

Niestety, mimo kolejnych postępowań i decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców stosujących praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, wciąż powszechną praktyką przy konstruowaniu własnych regulaminów jest  kopiowanie ich treści ze stron innych podmiotów.

Klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone, zwane też abuzywnymi to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając przy tym jego interesy.  Przykładowy katalog takich zapisów zawarty jest w art. 3853 kodeksu cywilnego, a bardziej szczegółowo w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W praktyce bardzo często chodzi o takie klauzule, które redukują lub wyłączają odpowiedzialność przedsiębiorcy za stan towaru czy czas dostawy, jednocześnie obarczając tymi problemami konsumenta. Powszechną praktyką jest również utrudnianie lub uniemożliwianie składania reklamacji.  

Monitorowaniem i zwalczaniem klauzul abuzywnych zajmuje się w głównej mierze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezesowi UOKiK zostało przyznane prawo kontroli wzorców stosowanych w umowach z udziałem konsumentów. W następstwie takiej kontroli Prezes UOKiK może podjąć decyzję o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i nakazać zaniechania jej stosowania. Dodatkowo, zgodnie z art. 106 ustawy Prezes Urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli przedsiębiorca ten dopuścił się i to choćby nieumyślnie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Niestety, za nieznajomość prawa przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność nie tylko w wyniku działania samego UOKiK-u, ale także innych podmiotów.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Gdzie zgłosić roszczenia?


Swoje roszczenia zgłosić może zgłosić m.in. sam konsument, który zawarł umowę z przedsiębiorcą i uważa, że konkretne jej postanowienia naruszają jego interesy. Ponadto przedsiębiorca jest również narażony na działanie rozmaitych stowarzyszeń zajmujących się ochroną konsumentów, a także wyspecjalizowanych w tym temacie kancelarii prawnych. W szczególności działalność tych ostatnich podmiotów nasiliła się w ostatnim czasie. Sytuacja wiąże się z tym, że pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko firmie stosującej niedozwolone postanowienia może wytoczyć każdy, kto zgodnie z ofertą przedsiębiorcy może zawrzeć z nim umowę. Nie jest wymagane więc wymagane rzeczywiste zawarcie umowy, wystarczy istnienie takiej potencjalnej możliwości. Na niekorzyść przedsiębiorcy działa też to, że chociaż zaprzestał on stosowania klauzuli niedozwolonej to może on zostać pozwany w okresie 6 miesięcy od usunięcia tegoż postanowienia.


Z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca?


W razie przegrania sprawy przez pozwanego na rzecz powoda zasądzany jest zwrot kosztów zastępstwa procesowego w wysokości 60 zł, czyli wynagrodzenie dla adwokata lub radcy prawnej reprezentującego powoda. Nadto pozwany zostanie zobowiązany do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kwoty 600 zł tytułem opłaty od pozwu, od uiszczenia której powód był zwolniony. Wreszcie najbardziej dotkliwą sankcją, jest koszt publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, który może wynieść ok. 1000 zł. Należy pamiętać, że powyższe wyliczenie dotyczy przegrania tylko jednej sprawy, a na tym może się nie skończyć. Bardzo często zdarza się, że osoby chcące pozwać przedsiębiorcę składają oddzielne pozwy dotyczące każdego z niedozwolonych postanowień z osobna. Oczywiście w takim wypadku chodzi wyłącznie o pieniądze, albowiem  pozwany zostanie zobligowany do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego we wskazanej wyżej kwocie 60 zł za każdą z przegranych spraw.

Postanowienia, które prawomocnym wyrokiem zostały uznane za niedozwolone nie mogą być stosowane w obrocie z udziałem konsumentów. Obecnie w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa UOKiK znajduje się ponad pięć tysięcy takich postanowień i ich liczba pewnie stale będzie rosnąć. Na uwagę zasługuje decyzja z września 2013 r., w której Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowiła ukarać e-sklep optyczny Vision Express za niedozwolone postanowienia zawarte w regulaminie karą w wysokości aż 360.000 zł.

Mając na względzie powyższe, przedsiębiorcy przygotowując dokumenty potrzebne przy prowadzeniu działalności powinni korzystać z pomocy prawnika. W rezultacie koszt takiej obsługi prawnej może być bowiem o wiele niższy niż późniejsze wydatki związane z postępowaniami przed UOKiK-iem i sądem.

Zobacz również: Inkubatory przedsiębiorczości - pomoc na start

Czytaj także

Aktualizacja: 19.11.2013

Autor:

Źródło:

Kancelaria Bartosiak & Wspólnicy sp.k.
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK